Rośliny do oczka wodnego
Rośliny do oczka wodnego trzeba wybierać rozważnie. Żeby oczko wodne świetnie się prezentowało należy podczas obsadzania roślin uwzględnić indywidualne ich wymagania oraz stworzyć kilka stref roślinności. Warto zadbać o to, by całość wyglądała i prezentowała się jak najbardziej naturalnie.
Najważniejszym elementem w oczku wodnym są rośliny. W wodzie należy sadzić rośliny wodne, natomiast przy brzegu rośliny zaliczające się do tak zwanej strefy przybrzeżnej. Oczko wodne, estetycznie obsadzone roślinami to prawdziwa dekoracja ogrodu.
Rośliny do oczka wodnego
Rośliny wodne zaopatrują wodę w tlen, dają schronienie owadom, ślimakom, rybom i zaskrońcom. Oczywiście, również bardzo dobrze się prezentują. Żaby oraz ropuchy składają skrzek wśród pędów oraz liści roślin. Oczko wodne, które porośnięte jest roślinami tworzy mały ekosystem w przydomowym ogrodzie. Sprzyja to wytworzeniu równowagi biologicznej. Zacienione wnętrze zbiornika zapobiega rozwijaniu się glonów.
Dodatkowo, bujne pędy roślin wodnych doskonale maskują niedoskonałości brzegu.
Gatunki polecane do oczka wodnego to zarówno rośliny delikatne oraz rodzime, dostosowane do warunków naszego klimatu. To, na jaki gatunek się ktoś decyduje jest kwestią indywidualną. Na przykład, jeśli dysponuje warunkami do przezimowania roślin delikatnych to może sobie pozwolić na ich wybór.
Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę
Największym problemem każdego oczka wodnego są glony. Aby temu zapobiec należy zacienić oczko by zabrać pożywkę glonom i zahamować ich rozwój. Są rośliny, które mogą nam w tym skutecznie pomóc:
- rdest ziemnowodny
- rogatek sztywny
- gałęzatka kulista
- moczarka kanadyjska
- przęstka pospolita
- wywłócznik wodny
- rdestnica kędzierzawa
Rośliny do oczka wodnego strefy
W oczku wodnym należy zadbać o różnorodność gatunków roślin. Tego typu zbiorowisko naturalne będzie dobrze funkcjonowało, jeśli urządzi się w nim kilka stref o rozmaitej głębokości. Wyróżnia się następujące strefy: strefę błotną, strefę wody płytkiej, strefę wody głębokiej, a także strefę powierzchniową.
Strefa błotna, czyli strefa bagienna to miejsce w jakim odnajdą się rośliny z terenów podmokłych i bagiennych:
- kaczeniec,
- kosaciec japoński i żółty,
- czermień błotna,
- tojeść rozesłana,
- żabieniec babka wodna,
- bobrek trójlistkowy,
- jeżogłówka,
- czy pałka wodna.
- Bardzo dobrze prezentuje się też delikatna lobelia szkarłatna oraz pstrolistka sercowata.
Jakie rośliny do oczka wodnego?
W strefie wody płytkiej można posadzić:
- strzałkę szerokolistną,
- miniaturowe grzybienie,
- jaskiera wielkiego,
- przęstkę pospolitą, a także gatunki bagienne.
W strefie wody głębokiej głównie powinny znaleźć się:
- grzybienie
- grążel żółty,
- rdestnicę,
- grzybieńczyk wodny,
- okrężnicę bagienną oraz znane rośliny podwodne – moczarkę kanadyjską, wywłócznika lub rogatka sztywnego.
Rośliny do oczka wodnego pływające
Strefa powierzchniowa to miejsce dla roślin pływających:
- żabiścieku pływającego,
- salwini pływającej,
- rzęsy wodnej,
- azolli karolińskiej oraz hiacynta wodnego.
Jak sadzić rośliny do oczka wodnego
Przygotowania do sadzenia roślin warto rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Musi być ono dostosowane do siły wzrostu i potrzeb danego gatunku. Rośliny w oczku wodnym można sadzić zarówno przed, jak i po napełnieniu zbiornika wodnego. Jeśli rośliny sadzi się przed napełnieniem oczka wodnego to zieleń należy umieścić w kieszeniach z agrowłókniny o żyznym podłożu. Kiedy natomiast oczko wodne jest już napełnione to należy odczekać do chwili, aż woda będzie miała temperaturę otoczenia.
Potem można dowolnie udekorować oczko wodne. Wówczas rośliny warto umieszczać w ażurowych koszykach z tworzywa sztucznego. Pojemniki muszą być szczelne, gdyż tylko wtedy korzenie nie uszkodzą folii. Najlepszym podłożem dla roślin jest mieszanka piachu i gliny z dodatkiem torfu. Na wierzchu donicy można usypać warstwę żwiru.
W ten sposób obciąży się pojemnik i zapobiegnie jego samowolnemu przemieszczeniu. Pojemniki z roślinami można także dodatkowo ustabilizować i zamaskować kamieniami. Tworzywo sztuczne musi być jak najmniej widoczne, gdyż to pozwoli uzyskać dobre efekty wizualne. Obsadzenie roślinnością warto rozpocząć późną wiosną, szczególnie jeśli w oczku wodnym mają się znaleźć rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Na początku należy obsadzić rośliny typowo wodne, a potem gatunki ze strefy bagnistej oraz te, które będą otaczały zbiornik. Obsadzone roślinami oczko wodne należy systematycznie pielęgnować, ponieważ wtedy będzie doskonałym elementem ozdobnym ogródka.
- Więcej o: