Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i jak się nimi zajmować?

AI/KJ

Wiele osób hoduje w domu ryby akwariowe. Są kochane za urodę, wdzięk i bezpretensjonalność w opiece. Hodowla ryb w stawach otwartych jest jednak zjawiskiem stosunkowo nowym. Dla jednych to swego rodzaju rozwinięcie miłości do rybek akwariowych, dla innych dobry biznes przynoszący dodatkowy lub wręcz podstawowy dochód. Najczęściej ryby hoduje się w oczkach wodnych, które doskonale nadają się jednakowo jako akwen z przeznaczeniem na ryby ozdobne lub użytkowe. Co musisz wiedzieć o konstrukcji oczek wodnych i jakie ryby w nich hodować?

Karasie i karpiki koi dobrze znoszą nasz klimat. Jeśli oczko wodne jest głębokie, ryby mogą w nim pozostać
Karasie i karpiki koi dobrze znoszą nasz klimat. Jeśli oczko wodne jest głębokie, ryby mogą w nim pozostać
Fot. shutterstock.com

Czym powinno charakteryzować się oczko wodne przeznaczone do hodowania ryb?

Od czego zacząć projektowanie oczka wodnego? Ryby muszą mieć przestrzeń, ale jednocześnie pamiętaj, że duży staw o powierzchni 20 mkw. – to dość kosztowna budowla i niełatwa w utrzymaniu. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i powierzchnią skup się na małych oczkach wodnych (2-5 m2). Doskonale nadaje się on do hodowli ryb ozdobnych.
Kolejnym krokiem jest temperatura wody. Ryby wpuszczane do odpowiednio dużych zbiorników nie przysporzą nam kłopotów z reżimem temperatury. Jednak w małych oczkach poszczególne gatunki ryb mogą nie przetrwać, jeśli nie zapewnisz im odpowiedniej temperatury.
Urządzając zbiornik, należy pamiętać, że musi się on dobrze nagrzać, aby cechował się optymalną temperaturą wody. Odległość do dna wynosi zwykle od 1 do 2 m (pogłębiając się w kierunku środka stawu). Stawy mniejsze niż 1,2 m zazwyczaj zimą całkowicie zamarzają, więc nie można w nich prowadzić hodowli ryb.
Specjaliści nie zalecają lokalizowania stawu rybnego na terenach nisko położonych, ponieważ wiosną i podczas ulewnych deszczy obiekt może zostać zalany, co doprowadzi do zatkania i pogorszenia jakości wody. Dobrym miejscem na założenie oczka wodnego jest teren otwarty, równomiernie oświetlony słońcem przez cały dzień (stosunek światła do cienia 50/50). Najprostszym i najtańszym materiałem jest folia polietylenowa ułożona na poduszce z piasku i geowłókninie. Często kupowane są również gotowe plastikowe pojemniki, jednak duże zbiorniki, odpowiednie tylko do hodowli ryb, są dość drogie. Niezawodne opcje to betonowanie misy stawu i pokrycie jej natryskowymi materiałami hydroizolacyjnymi.

Jak dbać o wodę w oczku wodnym?

Zanim przystąpisz do urządzania stawu rybnego, musisz zapoznać się z ogólnymi wymaganiami, jakie musi spełniać woda:

  • W górnych warstwach wody, ta nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu (wskazuje to na nadmiar siarkowodoru).
  • Potrzebny ci odpowiedni system filtrowania wody. Woda nie może zawierać wolnego chloru i metanu.
  • Optymalne pH wody w sztucznym stawie wynosi 7-8. Jest to środowisko lekko zasadowe. Jeśli kwasowość wzrasta (pH wynosi od 5 do 7) – na dnie oczka zainstaluj filtry.
  • Optymalna temperatura w ogrodowej sadzawce do wzrostu i rozmnażania ryb wynosi do 17 stopni. Przegrzanie wody w stawie jest tak samo niebezpieczne dla ryb, jak wychłodzenie.
  • Sprawdzaj natlenienie swojego oczka wodnego. Minimalna zawartość tlenu w stawie powinna wynosić 4-5 mg/l. Niektóre ryby (np. karp srebrny) mogą żyć przez krótki czas nawet przy niskim poziomie tlenu, a niektóre (łosoś, okoń) wręcz przeciwnie, potrzebują więcej powietrza.

Przegląd gatunków ryb do hodowania w oczku wodnym

Najczęściej hodowcy wpuszczają do oczek wodnych różne gatunki ryb ozdobnych. Które ryby będą najodpowiedniejsze dla początkującego hodowcy?

  • Karpie koi. Zostały wyhodowane w Japonii specjalnie do celów dekoracyjnych. Te barwne ryby są bardzo piękne: mogą być jasnożółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarno-białe. Srebrzystoszare rybki osiągające długość do 1 metra mogą być jedynymi w oczku wodnym, ponieważ są one zróżnicowane kolorystycznie. Karp koi toleruje temperaturę wody od 2 do 35 stopni Celsjusza, ale są dość żarłoczne i dorastają do dużych rozmiarów.
  • Złote Rybki. Jest to potoczna nazwa osobników z rodziny karpiowatych różnej wielkości. Charakterystycznym znakiem, który wyróżnia te ryby tropikalne, jest przewaga pomarańczowo-złotego zabarwienia łusek. Jednak niektóre odmiany są białe, czarne, cętkowane. Rozmiary złotych rybek są bardzo zróżnicowane: od 5 do 7 do kilkudziesięciu centymetrów.
  • Orfa, czyli złoty jaź - podobnie jak inne ryby tego gatunku ma mały i pochyły pysk, dolna szczęka może być nieco krótsza niż górna. Główną różnicą między tymi rybami jest liczbą promieni na płetwie odbytowej (jaź ma 9 lub 10, a orfa 10 lub 11). Orfa wyróżnia się dużą wytrzymałością. Łatwo przystosowuje się do szerokiego zakresu temperatur wody, nie jest podatna na choroby. Pokarm - głównie pokarm roślinny, może również żywić się różnymi larwami. W 3-5 roku życia osiąga dojrzałość płciową.

Gdzie kupować ryby do oczka wodnego?

Młode ryby warto kupować w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych. Doskonałe ryby możesz też nabyć bezpośrednio od hodowców lub innych właścicieli oczek wodnych. Ważne, aby kupować zdrowe ryby. Zakażona ryba może doprowadzić do zagłady całej populacji.

Karmienie ryb w oczku wodnym - podstawowe zasady

O odżywianiu ryb warto pomyśleć jeszcze przed budową oczka. Pamiętaj, aby najpierw dowiedzieć się, co jedzą ryby, które wybrałeś. Najczęstszą opcją żywności jest specjalistyczna pasza. Jednak wiele ryb można karmić też larwami owadów, cząstkami roślin. Inne żywią się gównie glonami. Mieszanka paszowa jest albo po prostu wlewana do stawu, albo wstępnie mieszana z wodą, aż powstanie zawiesina. Możesz kupić specjalne urządzenie w postaci stołu lub tacy, które jest opuszczane do wody w trybie automatycznym. Z kolei larwy owadów możesz bezpośrednio wrzucać do wody. Uważaj jednak aby nie przesadzić. Możesz sprawić, że owady nie zostaną zjedzone do końca, co wywoła ich szybkie namnażanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i jak się nimi zajmować?