Oczko wodne zimą
Każdy, kto ma w ogrodzie oczko wodne, wie, że powinien dbać o nie przez cały rok. Zima to trudny okres zwłaszcza dla pozostawionych w nim roślin i ryb.
Oczko wodne zimą
Najlepiej nie dopuścić do utworzenia się warstwy lodu na powierzchni zbiornika. Pomogą w tym przycięte przed zimą trzciny, pałki wodne i sitowie. Poruszane wiatrem powodują, że woda w miejscu gdzie rosną zamarza później. Poza tym ich rurkowate łodygi w pewnym stopniu umożliwiają wymianę gazów.
Oprócz ryb należy też zadbać o rośliny na brzegu. Zimą nie zawsze można liczyć na śnieżną kołderkę, która je ochroni przed mrozem. Dlatego warto je zabezpieczyć. Gdy nie zrobiliśmy tego jesienią, trzeba przykryć je warstwą liści (około 10 cm) i osłonić przed rozwianiem przez wiatr słomianą matą przyszpiloną do ziemi lub przyciśniętą na brzegach kamieniami.
Jakość wody w oczku wodnym
Małe oczko, większy kłopot
Ryby przenosimy jesienią do stojącego w pomieszczeniu akwarium, starej wanny lub beczki, najlepiej z zamontowanym filtrem lub napowietrzaczem. Trzeba dokarmiać je przez zimę oraz wymieniać wodę mniej więcej co dwa tygodnie.
Oczko wodne - ryby zimą
Jednak w miejscach, gdzie przebywają ryby, często zaczyna brakować tlenu. Długo zalegający na powierzchni zbiornika lód jest groźny. Wtedy ryby trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia i umieścić w odpowiednio dużym pojemniku.
Aby rośliny przetrwały ten czas, zwłaszcza ciepłolubne gatunki, powinny zostać wcześniej przeniesione do lekko ogrzewanych pomieszczeń.
Oczko wodne - co zrobić by nie zamarzało
Dobrym sposobem jest umieszczenie w nim napowietrzacza - brzęczyka poruszającego wodę. Jeśli oczko wodne jest niewielkie, wystarczy urządzenie używane w akwariach, o mocy 5 W. Działa ono w prosty sposób: pompka o małej mocy wężykiem tłoczy powietrze do znajdującego się w wodzie kamienia napowietrzającego, z którego uchodzą na powierzchnię pęcherzyki.
Kamień powinien być zanurzony około 30 cm, czyli głębiej niż zamarza woda. Może stać na dnie, ale lepiej, by unosił się nad śpiącymi rybami co najmniej 30 cm, by zapobiec zbytniemu schłodzeniu przydennej strefy. Ruch powietrza miesza wodę i powoduje, że nad brzęczykiem lód trudno się tworzy. Urządzenie powinno jednak pracować nieprzerwanie. Nie jest to problemem, bo koszt jego eksploatacji zwykle nie przekracza 2 zł miesięcznie. Niestety, sprawdza się ono tylko przy niezbyt dużych mrozach. Przy niższych temperaturach na powierzchni oczka wodnego i tak pojawia się lód.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
- Więcej o:
Różne ogrodzenia, czyli posesja ładnie zamknięta
Oczko wodne - czy można odprowadzić do niego deszczówkę?
Zimowe prace w ogrodzie
Projektowanie domu: miejsce na wejście do domu
Małe plasikowe oczko wodne krok po kroku
Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać i jak się nimi zajmować?
Oczko wodne w ogrodzie: jak je zrobić?
Oczko wodne zimą