Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny balkonowe, czyli twój mały ogród

źródło Wbudowie.pl

W ograniczonej miejskiej przestrzeni, balkon często staje się naszą niewielką oazą zieleni - małym ogrodem. Dobierając rośliny, które będą zdobiły nasz balkon, musimy stawiać na gatunki, które będą wytrzymała na warunki atmosferyczne i jednocześnie ładnie się prezentowały w skrzynkach i dużych doniczkach. Jakie rośliny najlepiej wybrać na balkon i jak je pielęgnować?

Rośliny balkonowe, czyli twój mały ogród
Rośliny balkonowe, czyli twój mały ogród
fotolia

Zanim wybierzesz rośliny – sprawdź, jakie warunki panują na balkonie

Zanim jeszcze zaczniemy planować, jakie rośliny wybierzemy do naszego małego ogrodu na balkonie i gdzie je dokładnie umieścimy, musimy sprawdzić, jakie warunki panują na balkonie. Ważne jest między innymi to, jak względem stron świata jest usytuowany balkon (chodzi tutaj głównie o nasłonecznienie), czy jest osłonięty od wiatru i od słońca, a także czy ma zadaszenie czy nie. Dopiero wtedy będziemy mogli skupić się na wybieraniu roślin – będziemy mogli wybrać takie gatunki, które będą się bardzo dobrze czuć w warunkach panujących w miejscu, w którym je umieścimy.

Rośliny, które ozdobią nasłoneczniony balkon

Jedną z najchętniej kupowanych roślin balkonowych jest sufrinia, która bardzo dobrze czuje się właśnie w nasłonecznionych miejscach. Pięknie wygląda szczególnie w skrzyniach balkonowych. Dostępna jest też w wielu kolorach (najpopularniejsze są w takich kolorach jak cyklamen, biały i fioletowy), dzięki czemu można już z samych surfinii stworzyć ciekawą aranżację balkonową. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak inne rośliny balkonowe lubiące nasłonecznione stanowiska wymagają nawożenia i z reguły potrzebują intensywnego nawilżania. Obok sufrinii na balkonie mocno nasłonecznionym pięknie będą się prezentować scewole, które można umieszczać w stojących lub wiszących donicach. Ich niewielkie białe kwiaty ładnie będą też wyglądały obok żółtych sancitalii lub jasnofioletowych lobelii (osoby uczulone na jad owadów powinny uważać na lobelie, gdyż pszczoły bardzo lubią tę roślinę).

Stanowiska z półcieniem i mocno zacienione

Balkony zacienione całkowicie lub częściowo z reguły znajdują się od strony północnej. Cień może być powodowany również przez ścianę budynku lub obiekty sąsiadujące z domem. Na takim balkonie będą czuły się bardzo dobrze wilce. Rośliny te mają duże kwiaty – ich średnica to ok. 4 cm. kwiaty występują w kilku kolorach.

... czytaj więcej!

Skomentuj:

Rośliny balkonowe, czyli twój mały ogród