Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa tarasu. Jak samodzielnie i tanio zbudować taras z desek?

Redakcja Pressland, Maciej Szymański, ekspert Ultrament

Budowa tarasu - każdy może zbudować prosty taras na wylewce czy wyłożyć powierzchnię balkonu deskami. Wystarczą odpowiednie materiały, trochę sprzętu, podstawowa wiedza budowlana i oczywiście - solidna dawka chęci. Sprawdź, jak samodzielnie i niskim kosztem zbudować własną oazę na świeżym powietrzu?

Taras z desek
Budowa tarasu z desek tarasowych
Fot. Ultrament

Zbudowanie prostego tarasu na gotowym podłożu czy wyłożenie balkonu deskami nie jest aż tak skomplikowaną czynnością, jakby mogłoby się wydawać. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób podejmuje się wykonania tych prac samodzielnie – nie przejmując się brakiem fachowej wiedzy, profesjonalnych narzędzi ani skromnym budżetem. I słusznie, bo stosując się do podstawowych rad można zbudować trwały, pozbawiony mankamentów taras i balkon, który będzie cieszył przez wiele sezonów.

Taras na gruncie na trzy sposoby

Budowa tarasu: sprzęt i materiały

Potrzebne do zbudowania tarasu materiały to przede wszystkim:

  • Deski tarasowe, piła do drewna (ukośnica)
  • Legary, podkładki dystansowe z tworzywa, poziomica
  • Wiertarka i wkręty
  • Izolacja pod deski tarasowe, taśma uszczelniająca i paca
  • Środek do impregnacji oraz pędzel

Budowa tarasu
Budowa tarasu - potrzebne narzędzia
Fot. Ultrament

Budowa tarasu krok po kroku

Gdy mamy już wszystkie niezbędne materiały, można przystąpić do faktycznej pracy. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Na co zwrócić uwagę podczas montażu, aby nie popełnić błędów, skutkujących degradacją powierzchni w przyszłości?

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Zrób to sam. Drewno czy kompozyt?

Budowa tarasu - oczyszczenie i przygotowanie podłoża

Zacznijmy od sprawdzenia stanu betonowej posadzki, na której powstanie okładzina z desek. W pierwszej kolejności powierzchnię należy dokładnie oczyścić, usuwając osady, tłuszcze, stare powłoki malarskie i inne zabrudzenia. Jeżeli posadzka ma ubytki, musimy je wypełnić cementową zaprawą wyrównującą. Należy też sprawdzić, czy posadzka posiada odpowiedni spadek. Jeśli nie - można go wykonać wykorzystując w tym celu wspomnianą wyżej zaprawę.

Co trzeba uwzględnić planując taras?

Budowa tarasu drewnianego - izolacja

Gdy powyższe czynności mamy już za sobą, możemy przystąpić do położenia hydroizolacji, której zadaniem jest zabezpieczenie betonowej wylewki przed wodą, wilgocią, szkodliwym działaniem promieniowania UV, mrozami i naturalnymi procesami starzenia. W tym celu najlepiej zastosować izolację typowo przeznaczoną pod deski tarasowe, która stworzy szczelną, bezszwową powłokę chroniącą taras przed degradacją. 

Izolacja pod deski tarasowe to paroprzepuszczalny, szybkowiążący i elastyczny produkt, który można aplikować na podłoże bez wcześniejszego gruntowania. Wystarczy lekko zwilżyć powierzchnię wodą, aby uzyskać odpowiednią przyczepność, a następnie wykonać za pomocą pacy tzw. szpachlowanie drapane, które stworzy cienką warstwę pod właściwą aplikację hydroizolacji. Produkt nanosimy w dwóch warstwach, przy czym drugą warstwę aplikujemy po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W przypadku Izolacji pod deski tarasowe można poznać, kiedy powierzchnia jest sucha, ponieważ następuje zmiana barwy z jasno szarej w stanie świeżym na ciemno szarą w stanie suchym - tłumaczy Maciej Szymański

Pamiętajmy, że Izolacja pod deski tarasowe wykazuje odporność na deszcz już po 2-3 godzinach od nałożenia. Nie zmienia to faktu, że należy unikać wykonywania prac w deszczowej aurze, jak i w pełnym słońcu.

Posadzka dociskowa balkonu lub tarasu to podłoga niezespolona ze ścianą. Dlatego równoległym krokiem jest wykonanie w pierwszej warstwie izolacji uszczelnienia narożników wewnętrznych oraz dylatacji za pomocą odpowiedniej taśmy uszczelniającej. Taka taśma przyda się także podczas montowania obróbki blacharskiej na zewnętrznych krawędziach - w przypadku balkonów lub tarasów znajdujących się nad pomieszczeniem ogrzewanym. Sumiennie wykonane obróbki blacharskie zagwarantują swobodny spływ wody spod desek tarasu, nie narażając przy tym zewnętrznych krawędzi na podsiąkanie wody.

Budowa tarasu na legarach

Legary, czyli konstrukcję, na której stanie taras, koniecznie układajmy na podkładkach dystansowych z tworzywa sztucznego. W przeciwnym razie można uszkodzić położoną wcześniej hydroizolację. Same legary warto układać z odstępami ok. 40-50 cm od siebie, prostopadle do desek. Pamiętajmy też, że jeżeli niezbędne okaże się łączenie desek na długości, pod miejscem złączenia także powinien znaleźć się legar.

Jeszcze zanim zaczniemy kłaść deski, upewnijmy się czy konstrukcja jest prosta i stabilna. Poukładane deski powinny mieć 4-5 mm luzu między sobą i ok. 10 mm od ściany. W przeciwnym razie, nie mając miejsca na naturalną pracę pod wpływem zmiennych temperatur i innych warunków atmosferycznych, mogą ulec deformacji.

Budowa tarasu z desek

Jeżeli wszystkie etapy prac związanych z przygotowaniem tarasu do ułożenia desek zostały wykonane prawidłowo, tj. przygotowaliśmy powierzchnię, położyliśmy hydroizolację, wykonaliśmy obróbki blacharskie oraz ustawiliśmy legary, możemy przystąpić do przykręcania desek. W tym celu najpierw nawierćmy otwory w desce, ale mniejszym wiertłem niż wkręt - po to, aby przy właściwym montażu nie doszło do pęknięć deski oraz aby główka wkrętu idealnie schowała się w desce. Należy pamiętać, aby do montażu używać wkrętów nierdzewnych.

Taras z desek
Taras z desek
Fot. Ultrament

Budowa tarasu z desek kompozytowych i drewnianych - impregnacja

W zależności od rodzaju desek zastosowanych na balkonie lub tarasie (drewnianych czy kompozytowych), aby cieszyć się okładziną przez długie lata można je zaimpregnować przeznaczonymi do tego celu środkami. W przypadku desek drewnianych istnieje szeroka oferta lakierobejc, umożliwiających uzyskanie różnych odcieni i kolorów drewna. W przypadku desek kompozytowych zalecane jest użycie bezbarwnych impregnatów.

Jak widać, zbudowanie własnego tarasu czy położenie desek na balkonie to nie fizyka kwantowa. Oczywiście, wymaga czasu i chęci, niemniej efekty własnej pracy i oszczędność pieniędzy na pewno będzie budzić satysfakcję każdego majsterkowicza przez wiele sezonów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budowa tarasu. Jak samodzielnie i tanio zbudować taras z desek?