Aloe
Kategoria
sukulentyOdczyn gleby
obojętnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny doniczkoweAloes (Aloe). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety, mięsiste, sztywne, drobnoząbkowane. Liście są jasno- lub ciemnozielone, u niektórych gatunków biało obrzeżone i pstre. Przy dużym niedoborze wody liście czerwienieją. Roślina doniczkowa. Sok aloesowy posiada właściwości lecznicze.
Rozmiary Długość liści wynosi 10-60 cm.
Gatunki Do uprawy w mieszkaniach nadaje się kilka gatunków. Aloes tygrysi, a. pstry (Aloe variegata) - tworzy gęste kępy rozet, liście lancetowate, zachodzące na siebie z poprzecznymi białymi paskami i drobnymi ząbkami. Kwiaty czerwone lub różowe, rurkowate w gronach. W uprawie domowej łatwo zakwita. Wysokość 30 cm. Aloes ościsty (Aloe aristata) - zwarte rozety lancetowatych i drobnoząbkowanych liści, które pokryte są małymi, białymi plamkami i miękkimi, krótkimi kolcami. Do celów leczniczych wykorzystuje się Aloe vera lub Aloe arborescens
Kwitnienie Wiosna lub późna jesień.
Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Temperatura minimalna zimą 7oC, optymalna 10oC.
Wilgotność powietrza Nie zraszamy.
Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co tydzień). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min usunąć jej nadmiar z podstawki. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą podlewamy raz w miesiącu. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.
Pielęgnacja Usuwamy przekwitły i uschnięty pęd kwiatostanowy.
Przesadzanie Co roku, na wiosnę sadzimy roślinę w większą doniczkę, a kiedy osiągnie maksymalne rozmiary, przesadzamy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.
Rozmnażanie Odrosty korzeniowe. Sadzonki pędowe i nasiona.
Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, mszyce. Grzyby sadzakowe rozwijające się na rosie miodowej mszyc. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.