Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aloes

Aloe

Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d

Kategoria

sukulenty

Kolor kwiatów

czerwone, różowe

Kolor liści

biało-zielone, zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Aloes (Aloe). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety, mięsiste, sztywne, drobnoząbkowane. Liście są jasno- lub ciemnozielone, u niektórych gatunków biało obrzeżone i pstre. Przy dużym niedoborze wody liście czerwienieją. Roślina doniczkowa. Sok aloesowy posiada właściwości lecznicze.

Rozmiary Długość liści wynosi 10-60 cm.

Gatunki Do uprawy w mieszkaniach nadaje się kilka gatunków. Aloes tygrysi, a. pstry (Aloe variegata) - tworzy gęste kępy rozet, liście lancetowate, zachodzące na siebie z poprzecznymi białymi paskami i drobnymi ząbkami. Kwiaty czerwone lub różowe, rurkowate w gronach. W uprawie domowej łatwo zakwita. Wysokość 30 cm. Aloes ościsty (Aloe aristata) - zwarte rozety lancetowatych i drobnoząbkowanych liści, które pokryte są małymi, białymi plamkami i miękkimi, krótkimi kolcami. Do celów leczniczych wykorzystuje się Aloe vera lub Aloe arborescens

Kwitnienie Wiosna lub późna jesień.

Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Temperatura minimalna zimą 7oC, optymalna 10oC.

Wilgotność powietrza Nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co tydzień). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min usunąć jej nadmiar z podstawki. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą podlewamy raz w miesiącu. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.

Pielęgnacja Usuwamy przekwitły i uschnięty pęd kwiatostanowy.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę sadzimy roślinę w większą doniczkę, a kiedy osiągnie maksymalne rozmiary, przesadzamy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.

Rozmnażanie Odrosty korzeniowe. Sadzonki pędowe i nasiona.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, mszyce. Grzyby sadzakowe rozwijające się na rosie miodowej mszyc. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.

1 z 5Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d
2 z 5ALOE POLYPHYLLA uchodzi za perłę wśród aloesów. Rośnie bardzo powoli, a jego liście układają się w skręconą spiralnie, niską rozetę. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest wyjątkowo okazały, ma kilkanaście lat.
Shutterstock/Frank Spee
3 z 5OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bożena Dubielecka
4 z 5*** Local Caption *** 00036765
Flora Press
5 z 5Aloes ościsty (Aloe aristata)
Flora Dania

Czytaj więcej o "Aloes"

PASJA. Karolina Maksimowicz. Z wykształcenia architekt urbanista, z zamiłowania projektantka wzornictwa użytkowego. Projektuje i robi meble, lampy, deski do krojenia, scenografię i rekwizyty teatralne, instalacje w przestrzeni miejskiej, torebki, odzież, akcesoria. Gra na kotłach i kongach. Współorganizatorka białostockiego muzycznego Up To Date Festival. Więcej: przetworniameblowa.pl, facebook.com/Przetwórnia Meblowa Białystok.
3105605.pdf
Otwórz się na kolor z Salonami Agata – opinie projektanta o meblach i dekoracjach w stylu dopamine decor
Kawa w różnych wydaniach – parzenie i podawanie aromatycznego trunku
Jak wybrać firany do salonu?
Radaway kabina prysznicowa Furo Brushed GunMetal
Antysmogowy mural w Gdańsku
Grzejnik aluminiowy G500F KFA Armatura z kierownicami powietrza
Artshow: sztuka współczesna dla każdego. 3-4.06, Fabryka Norblina, Warszawa
Meble składane to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. W salonie to może być na przykład stół rozkładany.