Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aloes

Aloe

Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d

Kategoria

sukulenty

Kolor kwiatów

czerwone, różowe

Kolor liści

biało-zielone, zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Aloes - jak wygląda?

Aloes (Aloe). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety, mięsiste, sztywne, drobnoząbkowane. Liście są jasno- lub ciemnozielone, u niektórych gatunków biało obrzeżone i pstre. Przy dużym niedoborze wody liście czerwienieją. Roślina doniczkowa. Sok aloesowy posiada właściwości lecznicze.

Długość liści wynosi 10-60 cm.

Odmiany aloesu idealne do domu

Wyróżnia się aż 300 gatunków i odmian aloesu , spośród których najbardziej znany jest aloes zwyczajny, nazywany także leczniczym. W warunkach domowych jego liście osiągają około 40-50 cm długości. Do uprawy w mieszkaniach nadaje się kilka gatunków.

Aloes tygrysi, a. pstry (Aloe variegata)

Tworzy gęste kępy rozet, liście lancetowate, zachodzące na siebie z poprzecznymi białymi paskami i drobnymi ząbkami. Kwiaty czerwone lub różowe, rurkowate w gronach. W uprawie domowej łatwo zakwita. Wysokość 30 cm.

Aloes ościsty (Aloe aristata)

Zwarte rozety lancetowatych i drobnoząbkowanych liści, które pokryte są małymi, białymi plamkami i miękkimi, krótkimi kolcami.

Do celów leczniczych wykorzystuje się Aloe vera lub Aloe arborescens

Aloes drzewiasty

Aloes drzewiasty, naukowo znany jako Aloe arborescens, to gatunek sukulentu pochodzący z obszarów Afryki Południowej. Charakteryzuje się długimi, mięsistymi liśćmi, które są pełne żelu o działaniu leczniczym. Roślina ta jest szeroko wykorzystywana w medycynie naturalnej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i gojące rany, a także jako składnik wielu suplementów diety.

Uprawa aloesu

Stanowisko i podłoże dla aloesu. Gdzie postawić aloes w domu?
Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem w domowej uprawie aloesu, gdyż niedostatecznie oświetlone liście wyciągają się i karleją, a cała roślina traci walory ozdobne. Temperatura minimalna zimą 7oC, optymalna 10oC.

Podlewanie i nawożenie 

Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co tydzień). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min usunąć jej nadmiar z podstawki. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą podlewamy raz w miesiącu. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.

Pielęgnacja i wilgotność powietrza. Jak się dbać o aloes?

Usuwamy przekwitły i uschnięty pęd kwiatostanowy. Nie zraszamy. Ponieważ aloes należy do sukulentów (chociaż nie jest kaktusem ), dlatego nie lubi nadmiaru wody.

Jak przesadzić aloes?

Co roku, na wiosnę sadzimy roślinę w większą doniczkę, a kiedy osiągnie maksymalne rozmiary, przesadzamy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.

Odrosty korzeniowe. Sadzonki pędowe i nasiona.

Najczęstsze choroby i szkodniki

 Wełnowce, tarczniki, mszyce. Grzyby sadzakowe rozwijające się na rosie miodowej mszyc. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.

Aloes - rozmnażanie

Aloes można rozmnażać na kilka sposobów, w tym przez sadzonki liściowe lub rozłogi. Najpopularniejszą metodą jest rozmnażanie aloesu poprzez oddzielanie nowych rozetek od głównej rośliny. Po odczekaniu pewnego czasu, nowe rozetki można sadzić w osobnych doniczkach, gdzie będą mogły rozwijać się jako osobne rośliny. Rośliny aloesu można również rozmnażać przez nasiona, choć ten proces jest bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Cenne właściwości lecznicze - na jakie choroby pomaga aloes?

Aloes jest rośliną o wielu cennych właściwościach leczniczych, które mogą pomagać w różnych schorzeniach. Jedną z najlepszych właściwości aloesu jest to, że picie soku pobudza układ immunologiczny, a co za tym idzie pobudza organizm do walki z chorobą. Przede wszystkim, aloes jest znany ze swoich właściwości łagodzących oparzenia i leczenia drobnych skaleczeń, poparzeń słonecznych i ukąszeń owadów. Ponadto, aloes ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może być korzystne w leczeniu trądziku i innych infekcji skórnych. Roślina ta jest również stosowana wewnętrznie jako środek przeczyszczający i pomocny w problemach trawiennych, takich jak zaparcia. Aloes zawiera cynk i mangan, które wraz w witaminą B6 pobudzają trzustkę do zrównoważonej produkcji insuliny, która kontroluje poziom cukru we krwi. U cukrzyków regularnie pijących miąższ z aloesu obserwuje się stopniowe obniżenie poziomu cukru we krwi. Zawiera również lupoel (naturalny kwas salicylowy).

Poprawa stanu skóry – aloes pomaga w dostarczaniu tlenu do komórek skóry, działa przeciwświądowo, ściągająco, wpływa na zwiększenie ilości kolagenu i elastyny w skórze i łagodzi zmiany po ukąszeniu owadów i otarciach naskórka. Liść aloesu doskonale nadaje się do leczenia oparzeń. Wystarczy przekroić liść aloesu na pół i przyłożyć do rany miąższ aloesu, aby przyspieszyć proces gojenia.

Ogólnie rzecz biorąc, aloes jest rośliną, która może pomóc w wielu aspektach zdrowia i jest szeroko stosowana w medycynie naturalnej.

Jak używać aloes z doniczki?

Aloes z doniczki można wykorzystać na różne sposoby, zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Oto kilka sposobów, jak można go używać:
Żel aloesowy: Najpopularniejszym produktem uzyskiwanym z aloesu z doniczki jest żel aloesowy. Możesz go uzyskać, przetwarzając liście aloesu. Żel ten ma wiele zastosowań, w tym łagodzenie podrażnień skóry, oparzeń słonecznych, skaleczeń czy ukąszeń owadów. Możesz go bezpośrednio nakładać na skórę lub używać jako składnika w domowych kosmetykach.
Sok z aloesu: Sok aloesowy można uzyskać z liści aloesu, a następnie stosować go doustnie w celu wspierania zdrowia układu trawiennego. Pijąc niewielką ilość soku aloesowego, można pomóc w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak zaparcia. Jednak zaleca się ostrożność, gdyż nadmierna ilość soku aloesowego może działać przeczyszczająco.
Maski i kosmetyki: Żel aloesowy z aloesu z doniczki można wykorzystać do przygotowywania domowych masek do twarzy i włosów. Dodając go do masek na skórę, można nawilżać i łagodzić skórę, a także pomagać w zwalczaniu trądziku. W przypadku włosów, aloes dodaje im połysku i wzmacnia je.
Leki i suplementy: W niektórych krajach dostępne są suplementy diety zawierające ekstrakt z aloesu, które można stosować wewnętrznie w celach zdrowotnych. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów.

Pamiętaj, że aloes jest rośliną, która może działać różnie na różne osoby, dlatego zawsze warto wykonać test skórny, aby sprawdzić, czy nie wywołuje on reakcji alergicznych lub podrażnień. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące stosowania aloesu w celach leczniczych, zawsze konsultuj się z lekarzem.

1 z 5Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d
2 z 5ALOE POLYPHYLLA uchodzi za perłę wśród aloesów. Rośnie bardzo powoli, a jego liście układają się w skręconą spiralnie, niską rozetę. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest wyjątkowo okazały, ma kilkanaście lat.
Shutterstock/Frank Spee
3 z 5OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bożena Dubielecka
4 z 5*** Local Caption *** 00036765
Flora Press
5 z 5Aloes ościsty (Aloe aristata)
Flora Dania

Czytaj więcej o "Aloes"

PASJA. Karolina Maksimowicz. Z wykształcenia architekt urbanista, z zamiłowania projektantka wzornictwa użytkowego. Projektuje i robi meble, lampy, deski do krojenia, scenografię i rekwizyty teatralne, instalacje w przestrzeni miejskiej, torebki, odzież, akcesoria. Gra na kotłach i kongach. Współorganizatorka białostockiego muzycznego Up To Date Festival. Więcej: przetworniameblowa.pl, facebook.com/Przetwórnia Meblowa Białystok.
3105605.pdf
Projekty domów dla dwojga
Panele winylowe z rdzeniem mineralnym we francuską jodełkę, które ułożysz w weekend
Wyróżnienie Young Designer - autor Patrycja Dorczak
Paloma Inn - space age bistro na Poznańskiej w Warszawie
AkzoNobel maluje Centrum Zdrowia Dziecka
Malowanie ścian – najważniejsze wskazówki
Z czego zbudować taras
Drewno, kamień i szkło - dom wśród zieleni