Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aloes

Aloe

Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d

Kategoria

sukulenty

Kolor kwiatów

czerwone, różowe

Kolor liści

biało-zielone, zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Aloes (Aloe). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety, mięsiste, sztywne, drobnoząbkowane. Liście są jasno- lub ciemnozielone, u niektórych gatunków biało obrzeżone i pstre. Przy dużym niedoborze wody liście czerwienieją. Roślina doniczkowa. Sok aloesowy posiada właściwości lecznicze.

Rozmiary Długość liści wynosi 10-60 cm.

Gatunki Do uprawy w mieszkaniach nadaje się kilka gatunków. Aloes tygrysi, a. pstry (Aloe variegata) - tworzy gęste kępy rozet, liście lancetowate, zachodzące na siebie z poprzecznymi białymi paskami i drobnymi ząbkami. Kwiaty czerwone lub różowe, rurkowate w gronach. W uprawie domowej łatwo zakwita. Wysokość 30 cm. Aloes ościsty (Aloe aristata) - zwarte rozety lancetowatych i drobnoząbkowanych liści, które pokryte są małymi, białymi plamkami i miękkimi, krótkimi kolcami. Do celów leczniczych wykorzystuje się Aloe vera lub Aloe arborescens

Kwitnienie Wiosna lub późna jesień.

Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Temperatura minimalna zimą 7oC, optymalna 10oC.

Wilgotność powietrza Nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co tydzień). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min usunąć jej nadmiar z podstawki. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą podlewamy raz w miesiącu. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.

Pielęgnacja Usuwamy przekwitły i uschnięty pęd kwiatostanowy.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę sadzimy roślinę w większą doniczkę, a kiedy osiągnie maksymalne rozmiary, przesadzamy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.

Rozmnażanie Odrosty korzeniowe. Sadzonki pędowe i nasiona.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, mszyce. Grzyby sadzakowe rozwijające się na rosie miodowej mszyc. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.

1 z 5Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY ROSNACE SAMOTNIE  Aloes d
2 z 5ALOE POLYPHYLLA uchodzi za perłę wśród aloesów. Rośnie bardzo powoli, a jego liście układają się w skręconą spiralnie, niską rozetę. Egzemplarz widoczny na zdjęciu jest wyjątkowo okazały, ma kilkanaście lat.
Shutterstock/Frank Spee
3 z 5OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bożena Dubielecka
4 z 5*** Local Caption *** 00036765
Flora Press
5 z 5Aloes ościsty (Aloe aristata)
Flora Dania

Czytaj więcej o "Aloes"

PASJA. Karolina Maksimowicz. Z wykształcenia architekt urbanista, z zamiłowania projektantka wzornictwa użytkowego. Projektuje i robi meble, lampy, deski do krojenia, scenografię i rekwizyty teatralne, instalacje w przestrzeni miejskiej, torebki, odzież, akcesoria. Gra na kotłach i kongach. Współorganizatorka białostockiego muzycznego Up To Date Festival. Więcej: przetworniameblowa.pl, facebook.com/Przetwórnia Meblowa Białystok.
3105605.pdf
Malowanie elewacji
BakingPro System, w który wyposażony jest piekarnik ED57369BA, sprawia, że temperatura w całej komorze jest jednakowa. Dzięki temu ciasto, ciasteczka czy pieczeń są równomiernie upieczone. Pozwala on również na przyrządzanie kilku dań jednocześnie.
Modne aranżacje salonu
Tinos
Plan mieszkania
Czy komody sprawdzą się w salonie?
UPS do pieca z wbudowanym akumulatorem
Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy z metalowych elementów i nie tylko