Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cymbidium

Cymbidium

13.12.2006 KWIETNIK WNETRZA STYLIZACJA ANETA KOSIBA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Kolor kwiatów

białe, brązowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

wiosna, zima

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Cymbidium (Cymbidium). W naturze storczyk nadrzewny lub gruntowy. Liście długie, wąskie i skórzaste, wyrastające z pseudobulwy, pędy sympodialne, kwiaty liczne, w gronach, na długich i sztywnych łodygach.

Rozmiary Osiąga do 100 cm wysokości.

Gatunki W uprawie występują głównie mieszańce międzygatunkowe. Pochodzące od Cymbidium lowianum rośliny wytwarzają oliwkowo-zielone kwiaty ze szkarłatną warżką, kwitną II-V. Mieszańce Cymbidium giganteum mają kwiaty duże i brązowo-żółte, kwitną XI-XII, a Cymbidium grandiflorum tworzą kwiaty o średnicy 16 cm.

Kwitnienie Od zimy do wiosny. Kwitnie raz w roku, ale długo (1-3 miesiące).

Stanowisko Ziemia mocno próchniczna, dobrze przepuszczalna - włóknisty torf wysoki z gruboziarnistym piaskiem, lub inne kombinacje z wykorzystaniem korzeni paproci długosza (Osmunda), kory, włókien, wełny mineralnej, liści dębowych, bukowych, keramzytu, styropianu, itp. Dostępne są również gotowe podłoża dla storczyków. Cymbidium wymaga dużo rozproszonego światła, znosi pełne nasłonecznienie, ale nie w okresie kwitnienia. Minimalna temperatura zimą 8oC, przy suchym powietrzu.

Wilgotność powietrza Zraszamy codziennie miękką, letnią wodą. Można ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami. Przy temperaturze poniżej 8oC nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy obficie, 2-3 razy na tydzień, tak by ziemia była stale wilgotna, a po przekwitnieniu 1-2 w tygodniu. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 7 dni, w okresie wzrostu i kwitnienia stosując specjalne pozywki dla storczyków lub standardowe dla roślin kwitnących (te rozcieńczamy bardziej niż zaleca producent) W okresie spoczynku nie zasilamy roślin.

Pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Jesienią i zimą, w okresie spoczynku, zapewniamy cymbidium temperaturę 10-12oC nocą i 13-16oC w ciągu dnia, a gdy wyrastają nowe pędy 16-20oC. Wyrastające pędy kwiatostanowe podwiązujemy do podpór. Latem dobrze jest przenieść roślinę do ogrodu, w ten sposób zapewnimy roślinom niskie temperatury nocą. Po przekwitnięciu można wyciąć nisko uschnięty pęd kwiatostanowy.

Przesadzanie Co 2-3 lata, 3 tygodnie po kwitnieniu i obumarciu liści przesadzamy w nową, przyciasną doniczkę. Bulwę przykrywamy ziemią do połowy. Stare, bezlistne pseudobulwy wycinamy, nie uszkadzając przy tym rośliny.

Rozmnażanie Podział starszych roślin. W produkcji masowej stosuje się siew nasion i kultury tkankowe.

Najczęstsze choroby i szkodniki Choroby wirusowe: wirus mozaiki cymbidium, wirus plamistości pierścieniowej Odontoglossum i szczep storczykowy wirusa mozaiki tytoniu. Mączliki, przędziorki.

1 z 113.12.2006 KWIETNIK WNETRZA STYLIZACJA ANETA KOSIBA FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Czytaj więcej o "Cymbidium"

Najbardziej popularne storczyki. Od lewej falenopsis i cymbidium
Katleja (Cattleya) ma kwiaty o średnicy od 3 do 15 cm. Drobnokwiatowe odmiany kwitną najdłużej (2-3 miesiące). Lubi wilgoć, zimuje w temp. 8-15°C. Brassia (Brassia) 'Painter Big Spider' kwitnie co roku, jeśli od września do grudnia w dzień stoi w temperaturze 18-22°C, a w nocy 13-15°C. Sabotek (Paphiopedilum) tworzy kwiaty o wysokości 30 cm, a ich dolny płatek ma kształt bucika. Po kwitnieniu rozetka liści zamiera, ale od razu rozwija się nowa. Zygopetalum (Zygopetalum) dorasta do pół metra wysokości. Ma pachnące kwiaty o średnicy do 9 cm. Nie lubi zraszania - często moczone liście gniją. Dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile) i na młodych, i na starych pędach tworzy obfitość kwiatów, jeżeli od czerwca do października stoi pod 'chmurką', a od września jest też chronione przed deszczem.
'La Vie Stella' - odmiana o łodygach wzniesionych.