Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkia

Hosta

07.08.2003 WARSZAWA ,OGRODY , KWIATY , RABATY
Fot. Arkadiusz Ścichocki

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, fioletowe

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, lato

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Funkia (Hosta) to roślina, która pięknie prezentuje się zarówno w małych i dużych ogrodach, jak i na balkonach mieszkań. Nie ma znaczenia czy sadzona jest w grupie, czy też rośnie samodzielnie. Jej liście zdobione oryginalnymi wzorami prezentują się okazale zarówno przy oczkach wodnych, na skalniakach, jak i wokół skarp. Funkia udekoruje brzeg każdej ścieżki, ozdobi murki i schodki prowadzące do domu lub ogrodowej altanki. Jako roślina długowieczna może pozostać w jednym miejscu kilka, a nawet kilkanaście lat.

Rozmiary. Od 10 cm - odmiany karłowate, do ponad metra wysokości.

Gatunki. Funkia liczy ok. 40 gatunków i kilkaset odmian. Do najpopularniejszych należą: funkia 'Golden Tiara' z oliwkowo-zielonymi obwódkami liści, funkia Fortunego (fortunea, fortunei) z zielono złotymi środkami i zielonymi otoczkami, funkia biała (white, funkia 'White Feature') - kapryśna w uprawie, ale wyjątkowa ze względu na białą barwę liści, funkia Siebolda (sieboldiana) o liściach dużych, z charakterystycznym woskowym nalotem o niebieskim odcieniu, funkia falista o liściach osiągających wymiar nawet do 20 centymetrów.

Wymagania, stanowisko. Funkia czuje się najlepiej na stanowiskach zacienionych i dobrze nawodnionych, osłoniętych od wiatru.

Uprawa i pielęgnacja. Funkia lubi środowisko lekko kwaśne. Dobrze rośnie posadzona w grupie i na pojedynczych stanowiskach.

Kwitnienie. Od lipca do października.

Rozmnażanie. Przez podział rozrośniętych kęp.

Cięcie. Funkia nie wymaga przycinania.

Podlewanie i nawożenie. Ze względu na dużą powierzchnię liści przez które paruje woda, funkia wymaga wilgotnego podłoża, które w razie konieczności powinno być dodatkowo podlewane. Obfite nawożenie nie wpływa korzystnie na rozwój rośliny. Może być stosowane umiarkowanie, dwa razy do roku.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Funkia wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki. Brunatne i czarne plamy na liściach są sygnałem zainfekowania rośliny przez grzyby. Ślimak nagi i guzak północny szkodzą liściom i korzeniom.

Zastosowanie. Roślina ozdobna do małych i dużych ogrodów, do wysadzania wzdłuż ścieżek, wokół oczek wodnych lub na skalniakach. Ceramiczne misy i donice umieszczane na balkonach i tarasach podkreślają finezyjne ubarwienie liści.

1 z 507.08.2003 WARSZAWA ,OGRODY , KWIATY , RABATY
Fot. Arkadiusz Ścichocki
2 z 5Funkia 'Francee' - z regularną białą obwódką na liściach, znosi głęboki cień. Ma lila fioletowe kwiaty
Fot. Liliana Sokołowska
3 z 5FUNKIA ( HOSTA ) ' MINUTE MAN ' - ROŚLINA , BYLINA , FOT. LILIANNA SOKOŁOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - 8 2011 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINA XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - CZASOPISMA
Fot. Lilianna Sokołowska
4 z 5Funkia (Hosta) 'Reversed' - jedna z większych odmian funkii, efektowny akcent na rabatach. Ma biało-zielone liście i fioletowe kwiaty
Fot. Liliana Sokołowska
5 z 5FUNKIA ( HOSTA FORTUNEI ) ' AUREA ' - ROSLINA , BYLINA , KWIAT FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - 8 2011
Fot. Lilianna Sokołowska

Czytaj więcej o "Funkia"

SYPIALNIA. Fototapeta, przedstawiająca surową stalową konstrukcję w opuszczonej hali fabrycznej, to po łóżku drugi element wystroju nawiązujący do klimatu loftowego. Kontrastem dla niej jest zagłówek z miękkich poduch obitych tkaniną przypominającą welur. Na podłodze ułożono dębowe deski, lekko pobielane. Pasuje do nich surowe drewno, z którego zrobiono łóżko. Gdy podstawa łóżka jest szersza od materaca, nie potrzeba już stolików nocnych. Niezbędne drobiazgi można postawić na brzegu mebla.
czarno-biała sypialnia
Nowości oświetleniowe - lampy marki AQForm
Raumplus szafa z drzwiami przesuwnymi
Nowoczesne mieszkanie z japońskimi akcentami - projekt Deer Design
Jeden produkt, wiele możliwości. SkyTwin od Aluprof – innowacyjne połączenie osłon przeciwsłonecznych: rolety zewnętrznej i screena w jednym
Nowoczesne, funkcjonalne i wpisujące się w trendy urbanistyki. Centrum Usług Publicznych w Opolu wypełnione rozwiązaniami Aluprof
Ścieżka w ogrodzie. Jak ją przygotować?
Nowoczesne 90-metrowe mieszkanie w Gdańsku
Dom dla rodziny urządzony w szwedzkim stylu - projekt Tilla Architects