Hosta
Funkia (Hosta) to roślina, która pięknie prezentuje się zarówno w małych i dużych ogrodach, jak i na balkonach mieszkań. Nie ma znaczenia czy sadzona jest w grupie, czy też rośnie samodzielnie. Jej liście zdobione oryginalnymi wzorami prezentują się okazale zarówno przy oczkach wodnych, na skalniakach, jak i wokół skarp. Funkia udekoruje brzeg każdej ścieżki, ozdobi murki i schodki prowadzące do domu lub ogrodowej altanki. Jako roślina długowieczna może pozostać w jednym miejscu kilka, a nawet kilkanaście lat.
Rozmiary. Od 10 cm - odmiany karłowate, do ponad metra wysokości.
Gatunki. Funkia liczy ok. 40 gatunków i kilkaset odmian. Do najpopularniejszych należą: funkia 'Golden Tiara' z oliwkowo-zielonymi obwódkami liści, funkia Fortunego (fortunea, fortunei) z zielono złotymi środkami i zielonymi otoczkami, funkia biała (white, funkia 'White Feature') - kapryśna w uprawie, ale wyjątkowa ze względu na białą barwę liści, funkia Siebolda (sieboldiana) o liściach dużych, z charakterystycznym woskowym nalotem o niebieskim odcieniu, funkia falista o liściach osiągających wymiar nawet do 20 centymetrów.
Wymagania, stanowisko. Funkia czuje się najlepiej na stanowiskach zacienionych i dobrze nawodnionych, osłoniętych od wiatru.
Uprawa i pielęgnacja. Funkia lubi środowisko lekko kwaśne. Dobrze rośnie posadzona w grupie i na pojedynczych stanowiskach.
Kwitnienie. Od lipca do października.
Rozmnażanie. Przez podział rozrośniętych kęp.
Cięcie. Funkia nie wymaga przycinania.
Podlewanie i nawożenie. Ze względu na dużą powierzchnię liści przez które paruje woda, funkia wymaga wilgotnego podłoża, które w razie konieczności powinno być dodatkowo podlewane. Obfite nawożenie nie wpływa korzystnie na rozwój rośliny. Może być stosowane umiarkowanie, dwa razy do roku.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Funkia wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki. Brunatne i czarne plamy na liściach są sygnałem zainfekowania rośliny przez grzyby. Ślimak nagi i guzak północny szkodzą liściom i korzeniom.
Zastosowanie. Roślina ozdobna do małych i dużych ogrodów, do wysadzania wzdłuż ścieżek, wokół oczek wodnych lub na skalniakach. Ceramiczne misy i donice umieszczane na balkonach i tarasach podkreślają finezyjne ubarwienie liści.
INNE
Czytaj więcej o "Funkia"