Juniperus scopulorum
Kategoria
krzewy iglasteKolor liści
niebiesko-zieloneOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
piaszczystaWilgotność gleby
suchaWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweJałowiec skalny (Juniperus scopulorum) Gatunek wąsko-stożkowaty o wałeczkowatych pędach i gęstym, łuskowatym, zielonym lub szaro-niebieskim igliwiu. Roślina rozdzielnopłciowa, dwupienna. Tworzy mięsiste, kuliste szyszkojagody o ciemnoniebieskiej barwie, które dojrzewają w drugim roku.
Rozmiary Osiąga do 12 m wysokości i 2,5 m szerokości
Odmiany 'Skyrocket' - najbardziej znana odmiana o strzelistym i wąskim pokroju, osiąga 7-10 m wysokości, igliwie niebiesko-szare. 'Blue Heaven' - odmiana wolno rosnąca, pokrój stożkowy, igliwie o intensywnie niebieskim zabarwieniu, docelowa wysokość wynosi 1-2 m. 'Springbank' - odmiana wąsko-kolumnowa lub stożkowa, igliwie intensywnie niebiesko-zielone, zimą staje się stalowo-szare, osiąga około 2 m wysokości po 10 latach
Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche. Stanowisko dobrze nasłonecznione, lekkie zacienienie znoszą niektóre odmiany. Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Zimą zaleca się obwiązywanie krzewu sznurkiem, by zapobiec rozłamywaniu się pędów pod ciężarem śniegu. Jałowiec źle znosi przesadzanie ze względu na płytki system korzeniowy. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, ale nie jest wymagane. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.
Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.
Zastosowanie Jałowiec skalny jest gatunkiem rzadko spotykanym w Polsce, do uprawy poleca się jego odmiany, o ciekawym pokroju i efektownym zabarwieniu, które wykorzystywane są do nasadzeń parkowych, ogrodowych i osiedlowych, oraz do zadrzewień krajobrazowych i kompozycji naturalistycznych.
Czytaj więcej o "Jałowiec skalny"