Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przebiśnieg

Galanthus nivalis

ROSLINY KWIATY SNIEZYCZKA PRZEBISNIEG GALANTHUS NIVALIS FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (158) - 2 2008
Fot. Wojciech Kindlarski

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

przedwiośnie

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 20 cm

Przebiśnieg, śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Wieloletnia roślina cebulowa, bardzo odporna na mróz, zwiastun przedwiośnia. Liście odziomkowe równowąskie, przeważnie dwa u każdej rośliny. Kwiaty wiszące, białe, 3 zewnętrzne listki okwiatu są dłuższe, a 3 wewnętrzne krótsze i tworzą kieliszek z charakterystycznymi zielonymi plamkami, pachnące. Owoc - torebka.

Rozmiary Wysokość 7,5- 20 cm.

Odmiany 'Maximus' - odmiana o dużych kwiatach, 'Flore Pleno' - kwiaty pełne, 'Lady Elphinstone' - kwiaty pełne z żółtymi lub zielonymi plamkami, Pusey Green Tip' - kwiaty pełne, z zielonymi plamkami na końcach zewnętrznych listków okwiatu, 'Sandersii' ('Lutescens') - kwiaty małe z żółtymi zalążniami słupków, plamki na wewnętrznych listkach okwiatu, 'Scharlockie' - kwiaty małe, na zewnętrznych listkach okwiatu jasnozielone plamki, 'Viridapcis' - na zewnętrznych listkach okwiatu plamki ciemnozielone.

Kwitnienie Kwitnie II-III

Wymagania Gleba próchniczna, łatwo przepuszczalna i w okresie wzrostu bardzo wilgotna. Stanowisko półcieniste lub cieniste.

Uprawa i pielęgnacja Przebiśniegi mogą pozostawać w jednym miejscu przez 10 lat. Cebule świeżo wykopane sadzimy do gruntu we IX, na głębokość 10 cm. Kępy możemy dzielić i przesadzać po przekwitnięciu. Przesadzamy rzadko i po posadzeniu dobrze podlewamy. W celu rozmnożenia odmian uprawnych oddzielamy po przekwitnieniu cebulki przybyszowe i od razu sadzimy (cebule szybko zasychają). Cebule do pędzenia wykopuje się w VI. Następnie sadzi się we IX, X i przechowuje w zimnej szklarni do XII, a w I umieszczamy rośliny w temperaturze 8-12oC, gdzie po 2-3 tygodniach zakwitną.

Rozmnażanie Rozmnażanie wegetatywne z cebul przybyszowych (podział kęp). Niektóre gatunki rozsiewają się same.

Cięcie Brak.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, tak by gleba była stale wilgotna, ale niezbyt mokra. Zasilamy nawozami wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Cebule są podatne na choroby grzybowe: szarą pleśń i różne zgnilizny. Szkodniki atakujące przebiśniegi: poskrzypki cebulowe i pobzygi narcyzowe.

Zastosowanie Popularna roślina ozdobna kwitnąca zimą, sadzona w przydomowych ogródkach, ogródkach skalnych, na trawnikach, cmentarzach i w grupach parkowych. Nadaje się na kwiat cięty do małych bukietów. Przebiśnieg jest rośliną miododajną i leczniczą. W Polsce gatunek na stanowiskach naturalnych ściśle chroniony. Cebulki mają właściwości trujące.

1 z 1ROSLINY KWIATY SNIEZYCZKA PRZEBISNIEG GALANTHUS NIVALIS FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (158) - 2 2008
Fot. Wojciech Kindlarski

Czytaj więcej o "Przebiśnieg"

Wiosna w domu
Jak zaaranżować niewielką przestrzeń na balkonie lub w małym ogródku?
Wiosenna kompozycja
KWIATY ŚNIEŻYCZEK zamykają się, kiedy powraca mróz, a także na noc i przy pochmurnej pogodzie. Chłód znacznie przedłuża okres ich kwitnienia.
ROSLINY KWIATY SNIEZYCZKA PRZEBISNIEG GALANTHUS NIVALIS FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 2 (158) - 2 2008
Crocus tommasinianus, Eranthis hyemalis, Leucojum vernum, and Hamamelis x intermedia 'Jelena' in winter border with Buxus- Box lawn edging. The Crossing House, Shepreth, Cambridge SLOWA KLUCZOWE: selective focus pale white bright purple yellow mauve flowers plant combinations winter drifts colourful flowerbeds beds borders Mixed Planting
ŚNIEŻYCZKA PRZEBIŚNIEG 'FLORE PLENO'
Zdarza się, że przebiśniegi mogą zakwitnąć już w lutym. Dlatego nazywane są zwiastunami wiosny
Wiosenne donice pełne kolorowych kwiatów