Akumulator do narzędzi ogrodniczych. Jak dbać o akumulator przez cały rok
Akumulator podczas zimowej przerwy powinno się trzymać w odpowiednich warunkach, aby nie skracała się ich żywotność i na wiosnę ruszyły z pełną mocą. Jednym z najważniejszych czynników jest zakres temperatury przechowywania.
Akumulator - jak bezpiecznie przechowywać
Na cykl życia akumulatorów wpływ mają warunki ich przechowywania. Trzyma się je w suchym, nienasłonecznionym i wolnym od chemikaliów miejscu, najlepiej w temperaturze od + 5C do + 35C. Odpowiedni jest garaż lub ocieplany domek gospodarczy w ogrodzie. Jeżeli w środku jest zbyt zimno, można owinąć je kocem. – Gdy z nich nie korzystamy, pozostawmy je naładowane na około 40%. Przy takim poziomie dobrze znoszą przerwę w pracy. Akumulatory nie muszą być ładowane podczas długotrwałego przechowywania – podpowiada Marcin Salata, manager marki Greenworks w Lange Łukaszuk.
Ogromną zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca, a całkowicie naładowane mogą być przechowywane nawet przez ponad 20 lat bez utraty parametrów technicznych. Nic złego im się nie stanie, jeżeli podczas przerwy całkowicie się wyładują.
Narzędzia niezbędne w każdym ogrodzie
Czy akumulator się psuje nie używany?
Długotrwały stan bezczynności na pewno doprowadzi do osiągnięcia niskiego poziomu naładowania. Niektóre dokonują wtedy od czasu do czasu wewnętrznej kontroli ogniw i obwodów. Taka samokontrola może doprowadzić do uruchomienia systemu zarządzania akumulatorem BMS (Battery Management System), co umieszcza baterię w tzw. trybie odzyskiwania, tak aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Ten tryb polega na wzbudzeniu akumulatora poprzez pozostawienie go w ładowarce na 24 godziny. Ładowarka ładując niskim napięciem wzbudzi go i będzie on znów w 100% skuteczny.
Akumulator - od czego zależy wydajność?
Należy pamiętać, że akumulatory, niezależnie od rodzaju, w ujemnych temperaturach znacznie szybciej tracą moc przez co skraca się czas pracy narzędzia. – Warto uwzględnić ten fakt planując prace w ogrodzie zimą.
Ze względu na wiele czynników zewnętrznych, bezpośrednio wpływających na zużycie energii akumulatora, nie można jednoznacznie określić czasu pracy narzędzia, dlatego producenci podają czas orientacyjny tzw. referencyjny. – Pamiętajmy, że podawany przez producentów maksymalny czas pracy to wartość przy korzystaniu z urządzenia w trybie ekonomicznym, czyli najmniejszego zużycia energii.
Na wydajność akumulatora wpływ mają również warunki pracy, przykładowo piła z tępym łańcuchem, która zużywa więcej energii. Duże znaczenie ma także grubość i gatunek ciętego drewna. Podobnie jest przy pracy z kosiarką. – Cięcie gęstej, grubej lub mokrej trawy zużywa więcej energii. Większy pobór mocy notuje się także podczas pracy w zróżnicowanym terenie. Kolejnym czynnikiem jest wybór trybu cięcia. Zbieranie do kosza potrzebuje większego poboru mocy niż wyrzut boczny czy mulczowanie.
Narzędzia teleskopowe. Cięcie wysokich drzew
Podładowywać akumulator w trakcie pracy czy nie?
W okresie regularnego używania nie trzeba ich rozładowywać do końca. Z powodzeniem można je podładowywać, praktycznie w dowolnym momencie. – Akumulator można ładować bez względu na moc, jaką posiada w danej chwili. Naładowanie go, gdy jego pojemność wynosi np. 40% lub 75%, nie ma na niego negatywnego wpływu, a wręcz przeciwnie – wydłuża jego żywotność – doradza ekspert z Lange Łukaszuk.
Ładowarka jest inteligentna i w połączeniu z płytką sterującą proces ładowania zawsze rozpocznie we właściwym i najbezpieczniejszym momencie dla żywotności ogniw akumulatora.
Co to jest okres próbny akumulatora
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że akumulator magazynuje więcej energii po kilku cyklach ładowania, a jego pojemność na początku jest mniejsza. – Niektóre akumulatory do narzędzi ogrodowych osiągają swoją maksymalną moc po kilkunastu cyklach ładowania.
Istnieją modele, w których tzw. okres próbny jest krótszy. Wtedy sprzęt osiąga pełną pojemność po 3-5 cyklach pełnego rozładowania i ładowania. Z reguły nowy akumulator jest fabrycznie naładowany do 30%. Używany w poprawnie sposób może przekroczyć liczbę 1000 cykli ładowania. Cykl zaczyna się, gdy przechodzi z trybu całkowicie naładowanego do pustego i z powrotem.
Jaki akumulator wybrać?
Większość akumulatorów zasilających nowoczesne narzędzia elektryczne to modele litowo–jonowe. Są w zasadzie takie same, jak te używane w laptopach, tabletach lub samochodach elektrycznych.
Ekspert sugeruje wybór sprawdzonych rozwiązań: – Akumulatory Greenworks są oparte na autorskiej technologii litowo–jonowej. Charakteryzują się długą żywotnością, czyli ponadstandardową liczbą cykli ładowań, szybkim ładowaniem oraz małą wagą i kompaktowym rozmiarem. Pasują do wszystkich produktów z asortymentu – podkreśla. Trzeba tylko pamiętać o jednej istotnej kwestii przy pierwszym zakupie, że współpracują ze wszystkimi typami urządzeń Greenworks tylko i wyłącznie o takim samym napięciu.
Skomentuj:
Akumulator do narzędzi ogrodniczych. Jak dbać o akumulator przez cały rok