Nigdy wcześniej dom nie był tak bardzo uzależniony od działania zainstalowanych w nim rozmaitych urządzeń. Skoro akceptujemy ich obecność, warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie oferuje nam współczesna elektronika. Sprzęt AGD, RTV, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, automatyczne bramy, rolety, kamery itd., które nie są zintegrowane w żaden spójny system, z pewnością ułatwiają życie, zmuszają jednak domowników do stałej opieki nad nimi i intensywnej obsługi: włączania, wyłączania, kontrolowania itd. Czas, jaki na to poświęcamy, warto skracać do minimum.
Współczesne technologie umożliwiają połączenie domowych urządzeń w jeden, spójnie zarządzany system, którym na dodatek da się bez kłopotów sterować nawet z dużych odległości. Z roku na rok takie systemowe rozwiązania są coraz tańsze i zapewne w ciągu najbliższych lat staną się niemal obowiązkowym wyposażeniem. Dlatego budując dzisiaj dom jednorodzinny, nie wolno o nich zapominać i trzeba przynajmniej przygotować domowe instalacje do ewentualnych przyszłych inwestycji. Przykład prezentowanego domu pokazuje, że takie nowoczesne urządzenia nie wchodzą w konflikt z dążeniem właścicieli do zachowania naturalności otoczenia, czy z szacunkiem do tradycji.
Automatyczne sterowanie domem przyczynia się też do optymalizacji kosztów, między innymi poprzez eliminację dublujących się sterowników urządzeń, a przede wszystkim - racjonalizację zużycia energii i tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji domu.
Skomentuj:
Domowa automatyka