Przed budową domu warto się nieco dokształcić, na przykład sięgając do fachowych pism, czy rozmawiając z ludźmi, którzy już zbudowali swój dom. W ten sposób można, choćby w ograniczonym zakresie, poznać "rafy" i tajniki budowania.
Jeszcze przed budową trzeba się zdecydować nie tylko na określoną technologię, ale też sposób wykańczania budynku, rodzaj ogrzewania itp. Przemyślane koncepcje wykonuje się bez strat materiałów i czasu, bez zmian i remontów.
Kupując działkę warto sprawdzić, jak długo na danym terenie załatwia się formalności administracyjne i jak daleko od domu będą przebiegać potrzebne media.
Żałuję, że ze względu na tempo i oszczędności, których musiałem dokonywać, nie zamontowałem wentylacji mechanicznej. Wymagała ingerencji w projekt budynku i wykonania projektu instalacji, co zajęłoby czas. Podniosłaby także koszt budowy. Teraz mi jej brakuje.
Założyłem dwa wodomierze (drugi - do podlewania ogrodu) z myślą o podłączeniu w przyszłości domu do kanalizacji.
Warto korzystać z kominka, ponieważ ogrzewanie domu drewnem jest tańsze niż gazem. Trzeba jednak zawczasu pomyśleć o zamontowaniu rur rozprowadzających ciepło po całym domu (najlepiej w fazie projektu) oraz o zadaszonej drewutni położonej blisko budynku. Warto jednak mieć także ogrzewanie gazowe na wypadek choroby albo dużych mrozów.
Aby taras był wygodny, powinien mieć minimum 3,5 m szerokości. Pomieści wtedy meble ogrodowe. Taras położony od południa musi mieć zadaszenie. Inaczej w ciepłe letnie dni nie da się na nim przebywać.
Skomentuj:
Doświadczenia właściciela