Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma

Cezary Jankowski
Zwykle wystarczającą ochronę ścian fundamentowych zapewnia pomalowanie ich lepikiem - Fot. Rafał Polak-Kuchta

Nawet jeśli będziemy budować dom bez piwnic, trzeba zadbać o właściwą izolację fundamentów oraz odcięcie drogi, którą wilgoć z gruntu mogłaby przedostawać się do domu, a ciepło z domu - uciekać do gruntu.

Jedyną drogą, przez którą woda z gruntu może przenikać (w wyniku podciągania kapilarnego) do domu, są ściany fundamentowe i podłoga na gruncie. Najważniejszym - i zazwyczaj wystarczającym - zabezpieczeniem będzie ułożenie na ścianach fundamentowych i na całej powierzchni podłogi szczelnej izolacji poziomej z papy lub folii PVC. Konieczne jest również dobre ocieplenie podłogi na gruncie. Izolacja pionowa ścian fundamentowych - zarówno przeciwwilgociowa, jak i cieplna - nie zawsze jest natomiast niezbędna.

Podstawową zasadą wykonywania wszelkich hydroizolizacji jest zapewnienie szczelności i ciągłości przepon izolacyjnych na całej powierzchni, która ma być chroniona



  • Izolacje poziome. W domach niepodpiwniczonych podstawową ochroną przed wilgocią przenikającą z gruntu jest izolacja pozioma ścian (ułożona ponad poziomem terenu na wszystkich ścianach fundamentowych) oraz izolacja podpodłogowa.

    Izolację ścian fundamentowych robi się zwykle z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym (zobacz zdjęcie), izolację w podłodze - z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem. Najlepiej, jeśli izolacje ścian fundamentowych i podłogi znajdują się na jednym poziomie (zobacz zdjęcie). Łatwiej wtedy będzie je połączyć, gdyż nie trzeba zaginać papy, której pękanie w tym miejscu jest częstym powodem nieszczelności (zobacz zdjęcie).

  • Izolacje pionowe. Choć znajdziemy je niemal we wszystkich projektach budowlanych - i to często jako wielowarstwowe, tak naprawdę warto je robić tylko w dwóch sytuacjach: gdy ściany fundamentowe buduje się z materiałów nasiąkliwych (np. cegły ceramicznej, betonu komórkowego), albo gdy wody gruntowe zawierają substancje powodujące korozję betonu (np. kwasy humusowe, występujące na terenach bagnistych). Mimo to, w praktyce zdarza się jednak, że za radą "fachowców" inwestor decyduje się odkopać gotowy fundament, tylko po to, by ułożyć na nim pionową hydroizolację, z której wcześniej zrezygnował. Praktycznie przed niczym ona jednak nie chroni (wilgoć może swobodnie wnikać do ściany fundamentowej od jej wewnętrznej strony), a tylko niepotrzebnie zwiększa koszty.

    Zwykle wystarczającym zabezpieczeniem pionowym ścian fundamentowych jest zagruntowanie ich rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalowanie lepikiem asfaltowym na gorąco (obecnie jest już rzadko stosowany) lub na zimno (nie może mieć kontaktu ze styropianem) albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w czasie zasypywania wykopu folią tłoczoną ułożoną przetłoczeniami do wewnątrz, albo polistyrenem. Podłoża, które ma być zabezpieczane w ten sposób, nie trzeba szczególnie starannie przygotowywać - wystarczy jedynie wypełnić zaprawą cementową większe wgłębienia, aby preparat równomiernie pokrył całą powierzchnię.

    Uwaga! Ściany fundamentowe najlepiej pomalować lepikiem z obu stron - tylko wtedy skutecznie zmniejszymy ich nasiąkliwość.



  • Izolacje poziome.. Równie dyskusyjna jak kwestia izolacji pionowej ścian fundamentowych, jest też sprawa ich ocieplania. Oczywista jest konieczność zapewnienia dobrej izolacji termicznej podłogi na gruncie (zobacz zdjęcie). Standardowo wykonuje się ją z płyt styropianowych odmiany EPS 100, układanych najlepiej w dwóch warstwach, o łącznej grubości przynajmniej 10 cm (może być go znacznie więcej; opłaca się układać nawet 40 cm styropianu). Jeśli zastosuje się płyty z polistyrenu ekstrudowanego, które mają lepsze właściwości termoizolacyjne, izolacja może być o 1-2 cm cieńsza.

    Jeśli natomiast chodzi o ocieplenie ścian fundamentowych od ich zewnętrznej strony - nie zawsze jest ono konieczne. Potrzeba ocieplenia zależy od rodzaju ścian i wysokości wyniesienia poziomu "zero" ponad powierzchnię otaczającego terenu. W domach, w których podłoga parteru:

    - jest wyniesiona powyżej 50 cm ponad poziom terenu - wystarczającą izolację zapewni ocieplenie pasa cokołowego (zobacz zdjęcie). Nie ma tam potrzeby układania izolacji poniżej poziomu gruntu;

    - znajduje się tuż nad gruntem - wskazane jest zaizolowanie fundamentu do ławy (zobacz zdjęcie).

    Sposób ocieplenia fundamentów zależy od rodzaju ściany nadziemia. Jeśli jest to ściana:

    - jedno- lub dwuwarstwowa - ocieplenie, najlepiej z płyt polistyrenu ekstrudowanego, przykleja się od zewnętrznej strony fundamentu. Płyty te nie wymagają żadnego dodatkowego zabezpieczenia od strony gruntu (przed uszkodzeniami w czasie zasypywania i przed gryzoniami);

    - trójwarstwowa - górną część ściany fundamentowej wykonuje się jako trójwarstwową, z bloczków betonowych przedzielonych płytą styropianu o grubości 5-6 cm.

    Uwaga! Niezależnie od konstrukcji ściany i wysokości wyniesienia fundamentów można zastosować rozwiązanie, które zapewni lepszą ochronę cieplną. Polega ono na wymurowaniu ostatnich 2-3 warstw ściany fundamentowej z materiałów o podwyższonej ciepłochronności (zobacz zdjęcie)., na przykład z fundamentowych bloczków keramzytobetonowych albo pustaków betonowych z wkładką styropianową.



    Czytaj także:

    Fundamenty krok po kroku



    Jak zrobić izolację przeciwwilgociową od nowa?





  • Udostępnij

    Przeczytaj także

    Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
    Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
    Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

    Polecane

    Zbrojenie podłużne ław fundamentowych i wieńców stropowych
    Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
    Jak izolować ściany piwnic

    Skomentuj:

    Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej