Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zbrojenie podłużne ław fundamentowych i wieńców stropowych

Tekst: Wiesław Rudolf, Tomasz Rybarczyk

Większość domów jednorodzinnych posadowionych jest na ławach fundamentowych, których głównym zadaniem jest bezpieczne przeniesienie na grunt wszystkich obciążeń występujących w budynku.

zbrojenie ław fundamentowych,fundamenty,ławy fundamentowe
Zbrojenie ław fundamentowych
naturekodom.pl
Ławy fundamentowe powinny też - podobnie jak wieńce stropowe - uchronić budynek przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane przez nierównomierne osiadanie gruntu lub jego drgania. Aby mogły one dobrze spełniać to zadanie, zbroi się je podłużnie jednakowo górą i dołem (najczęściej po dwa pręty o średnicy 12 mm), ponieważ nie wiadomo, w którym miejscu będą one rozciągane.

Na wielu budowach zapomina się jednak o odpowiednim zakotwieniu prętów zbrojeniowych w narożnikach i skrzyżowaniach ław i wieńców.

Zbrojenie zakotwione przez wygięcie końców prętów. Narożniki i skrzyżowania typu T będą wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie w sposób pokazany na rysunku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wygięte końce prętów wewnętrznych dochodziły do zewnętrznych.

Ciągłość zbrojenia dzięki dodatkowym prętom. Choć pręty o średnicy 12 mm nie są specjalnie grube, to jednak na małych budowach wielu wykonawców uważa wyginanie ich końców pod kątem prostym za rzecz niewykonalną. Takim wykonawcom można śmiało zaproponować rozwiązanie z dodatkowymi prętami kot-wiącymi: połączenie zbrojenia w narożniku będzie prawie tak skuteczne, jak to wyżej.

Najczęstsze błędy

Jest to sytuacja bardzo często spotykana na małych budowach: pręty zbrojeniowe w narożnikach i skrzyżowaniach nie są odpowiednio zakotwione. Proste końce prętów krzyżują się wprawdzie ze sobą, ale w wieńcach, a także w ławach niewielkiej szerokości (40-50 cm); takie połączenie zbrojenia jest zbyt słabe, by w stanach grożących awarią uchronić budynek przed pękaniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zbrojenie podłużne ław fundamentowych i wieńców stropowych