Zbrojenie podłużne ław fundamentowych i wieńców stropowych
Większość domów jednorodzinnych posadowionych jest na ławach fundamentowych, których głównym zadaniem jest bezpieczne przeniesienie na grunt wszystkich obciążeń występujących w budynku.


Na wielu budowach zapomina się jednak o odpowiednim zakotwieniu prętów zbrojeniowych w narożnikach i skrzyżowaniach ław i wieńców.
Zbrojenie zakotwione przez wygięcie końców prętów. Narożniki i skrzyżowania typu T będą wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie w sposób pokazany na rysunku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wygięte końce prętów wewnętrznych dochodziły do zewnętrznych.
Ciągłość zbrojenia dzięki dodatkowym prętom. Choć pręty o średnicy 12 mm nie są specjalnie grube, to jednak na małych budowach wielu wykonawców uważa wyginanie ich końców pod kątem prostym za rzecz niewykonalną. Takim wykonawcom można śmiało zaproponować rozwiązanie z dodatkowymi prętami kot-wiącymi: połączenie zbrojenia w narożniku będzie prawie tak skuteczne, jak to wyżej.
Najczęstsze błędy
Jest to sytuacja bardzo często spotykana na małych budowach: pręty zbrojeniowe w narożnikach i skrzyżowaniach nie są odpowiednio zakotwione. Proste końce prętów krzyżują się wprawdzie ze sobą, ale w wieńcach, a także w ławach niewielkiej szerokości (40-50 cm); takie połączenie zbrojenia jest zbyt słabe, by w stanach grożących awarią uchronić budynek przed pękaniem.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
12 decyzji w porę, czyli jak budować, żeby nie poprawiać
Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma
Stawianie fundamentów krok po kroku - co warto wiedzieć?
Przyłącze gazowe sąsiada na mojej działce
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste