Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania

Opracowanie Katarzyna Wangin

Ściany piwnic muszą być zbudowane solidniej niż inne, i to nie tylko z tego powodu, że na nich opiera się pozostała część domu. Przede wszystkim dlatego, że są zagłębione w gruncie, czyli znajdują się w znacznie trudniejszych warunkach niż na przykład ściany parteru.

piwnica,ściany piwnicy
Izolację na ławach fundamentowych robi się zazwyczaj z dwóch warstw papy na lepiku. Papa musi mieć taką szerokość, by z obu stron ław zostały 15-20 cm zakłady
Fot. Rafał Polak Kuchta
Ławy fundamentowe

Budowę piwnic zaczynamy od wykonania ław fundamentowych. Ich szerokość i wysokość podana jest w projekcie i nie można ich dowolnie zmieniać. Do wykonania ław najlepiej użyć gotowej mieszanki betonowej, dostarczonej z wytwórni betonowozem. Zbroi się je podłużnie, górą i dołem, czterema prętami o średnicy 12, 14 lub 16 mm, połączonymi co 30-50 cm strzemionami z prętów o średnicy 6 mm.

Na ławach - zanim zacznie budować się na nich ściany piwnicy - należy ułożyć poziomą izolację przeciwwilgociową. Musi ona być zrobiona bardzo solidnie, ponieważ potem nie będzie możliwości jej poprawienia lub wymiany. Układa się ją na całą szerokość ławy, najlepiej pozostawiając z obu stron zakłady o szerokości 15-20 cm. Są one potrzebne, by później można było szczelnie ją połączyć z izolacją podłogi (od wewnątrz) i pionową izolacją ścian (z zewnątrz). Izolację taką robi się z dwóch warstw papy podkładowej albo folii, przyklejonych lepikiem do ławy.

Po ułożeniu izolacji poziomej na ławach fundamentowych buduje się ściany piwnic.

Z czego murować ściany piwnic

Muszą być solidne - na nich opiera się cały dom, a one same są narażone na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników. Dlatego materiały, z których się je buduje, powinny być wytrzymałe, a także wodo- i mrozoodporne.

Bloczki betonowe. To najczęściej stosowany materiał. Zazwyczaj bloczki mają wymiary 12×25×38 cm. Muruje się je na zaprawę cementową, dokładnie wypełniając wszystkie spoiny. Bloczki układa się z przesunięciem o 1/2 elementu w kolejnym rzędzie. Są łatwo dostępne i niedrogie - kosztują 55-65 zł/m2 (ściana o grubości 25 cm).

Pustaki zasypowe. Ustawia się je na ławie fundamentowej, po czym wypełnia betonem. Ściany takie można zbroić, wstawiając pręty stalowe w kanały pustaków (jest to zalecane zwłaszcza w ścianach głębokich piwnic, na które działa większe parcie boczne gruntu). Pustaki zasypowe kosztują 40-75 zł/m2 (przy grubości ściany 24 cm).

Bloczki keramzytobetonowe. Są większe od betonowych, mają też większą odporność na rozwój mikroorganizmów. Wyrabia się je z betonu z kruszywem keramzytowym, dzięki czemu są lżejsze i cieplejsze od betonowych, choć zachowują zwartą, nienasiąkliwą strukturę. Kosztują około 80 zł/m2 (ściana o grubości 24 cm).

Beton wylewany w deskowaniu. Technologia ta polega na ustawieniu na ławach deskowania (najlepiej inwentaryzowanego) i wypełnieniu go betonem. Gdy beton już zwiąże i stwardnieje, deskowanie się zdejmuje. Przed rozpoczęciem betonowania, w deskowaniu układa się zbrojenie, które ma przenosić boczny napór gruntu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania