Wiązary gotowe są dość lekkie, można je więc przetransportować na górę bez konieczności użycia dźwigu - Fot. MABUDO
Więźba prefabrykowana - choć wciąż jeszcze dużo rzadziej spotykana niż tradycyjna - ma znacznie lepszą jakość, i wbrew pozorom nie jest od niej droższa.
1 z 3Wiązary gotowe są dość lekkie, można je więc przetransportować na górę bez konieczności użycia dźwigu - Fot. MABUDO
2 z 3Dom z poddaszem nieużytkowym - Rys. TARTAK WITKOWSCY
3 z 3Dom z poddaszem użytkowym - Rys. TARTAK WITKOWSCY
Więźbę prefabrykowaną wycenia się zawsze indywidualnie, na podstawie konkretnego projektu. Na początku koszt wykonania wiązarów może wydawać się wysoki, jednak na ostateczną cenę duży wpływ ma powtarzalność elementów. Dlatego najbardziej opłaca się zamawiać prefabrykowane wiązary dachów stromych jedno- lub dwuspadowych, bez lukarn i wykuszy. Na całą więźbę przygotowuje się wtedy tylko jeden rodzaj wiązarów. Oprócz tego, stosowanie gotowych wiązarów pozwala na pewne oszczędności: dolne ich pasy mogą być zarazem konstrukcją stropu. Nie potrzeba drogiego stropu żelbetowego. Krótki jest również czas montażu takiej więźby, a zatem tańsza jest też robocizna.
Trzeba pamiętać o tym, że wycena więźby prefabrykowanej jest ostateczna i nie ulega zmianie (nawet jeśli złożymy zamówienie dużo wcześniej). Jest też dokładna, ponieważ opiera się na konkretnej ofercie przygotowanej przez zakład prefabrykacji. Cena ta obejmuje wszystkie elementy konstrukcji łącznie z transportem i montażem.
Wstępna cena więźby tradycyjnej podana przez cieślę, jest zwykle zaniżona. Najczęściej obejmuje tylko drewno (tarcicę prosto z tartaku) i robociznę. Gdy doliczy się do tego impregnację drewna, odpady, okucia ciesielskie i transport, koszty zaczną rosnąć, by ostatecznie okazać się niewiele niższe albo porównywalne z więźbą zamówioną w fabryce.
Dom z poddaszem nieużytkowym
Rzut domu: 8×12 m
Obciążenie wiatrem: I strefa
Obciążenie śniegiem: I strefa
Powierzchnia połaci dachu: 145 m2
Kąt nachylenia dachu: 30°
Ciężar pokrycia dachówką ceramiczną lub cementową: 75 kg/m2
Skomentuj:
Więźba dachowa - ile można na niej zaoszczędzić?