Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Markiza rozporowa - idealne zadaszenie tarasu

Grzegorz Dudek, AI
Markiza rozporowa - Fot.Shutterstock/Megagwiazda

Markiza rozporowa pojawia się, gdy słońce świeci intensywnie. Szybko i cicho zniknie wtedy, gdy jest pochmurno. Markiza to mało absorbująca, za to bardzo pomocna towarzyszka letnich dni spędzanych na tarasie.

Taras, miejsce letniego relaksu

Taras jest integralną częścią każdego domu. To na nim w ciepłe dni spożywa się posiłki, czyta książki czy odpoczywa. Może być również ulubionym miejscem na spotkania z przyjaciółmi. Wszystko to jest możliwe pod jednym warunkiem: że taras jest osłonięty przed słońcem. W przeciwnym razie można się na nim jedynie opalać, zwłaszcza jeśli został ulokowany tak, jak każe zwyczaj - od strony południowej bądź południowo-zachodniej.

Do osłony tarasu przed słońcem często wykorzystuje się markizy. Dobrze dobrane mogą dodawać domowi uroku i być jego ozdobą.

Ich zaletą jest także bez wątpienia to, że kiedy nie są potrzebne, można je złożyć. Zajmują wtedy niewiele miejsca, nie zacieniają i najzwyczajniej nie przeszkadzają.

Markiza rozporowa - kiedy warto w nią zainwestować?

Markiza tarasowa świetnie zastąpi tradycyjny parasol może ochronić Cię przed słońcem, silnym wiatrem i niebezpiecznym promieniowaniem UV. Istnieje możliwość zakupu w sklepie internetowym w pełni funkcjonalnej markizy, która spełni wszystkie Twoje potrzeby. Do wyboru jest wiele różnych materiałów i stylów oraz systemów montażu. Najczęstszym rodzajem tkaniny jest tkanina akrylowa barwiona w roztworze w modnej kolorystyce. Ten rodzaj tkaniny jest niezwykle trwały i występuje w szerokiej gamie kolorów, wzorów i klas wydajności. Wytrzymała markiza szczególnie sprawdzi się tam gdzie wieją silne wiatry. Markiza rozporową możemy samodzielnie zamontować i odpowiednio regulować kąt jej nachylenia w zależności od potrzeb. Możemy również wysokość markizy możemy ustawić. Markiza obsługiwana może być nawet przez dziecko, jest bajecznie prosta, gdyż odbywa się za pomocą ręcznej korbki.

Praktyczna markiza chroniąca również doskonale sprawdzi się na balkonie. Możemy zamontować ją nawet na ostatnim piętrze, gdzie będzie na chronić przed delikatnym deszczem i da nam trochę cienia. Jeśli nie chcemy ograniczać powierzchni jej wysokość możemy odpowiednio regulować. Markiza ochroni nasze rośliny na balkonie przed palącymi promieniami słonecznymi.

Markiza posiada rozporowy stelaż dzięki mogą być zamontowane na dachu lub ścianie. Możemy decydować która konstrukcja będzie dla nas najlepsza.

Markiza wcale nie musi zacieniać całego tarasu. Wystarczy, że zapewni cień powierzchni wypoczynkowej. Dlatego zanim wybierzemy wielkość markizy, powinniśmy poobserwować pozycję słońca wobec domu i tego, jak układa się cień na tarasie w różnych porach dnia. To pozwoli ustalić optymalną szerokość oraz wysięg markizy. Trzeba przy tym pamiętać, że wysięg zależy ściśle od jej kąta nachylenia.

Przyjmuje się, że wysięg markizy oznacza odległość krańca z falbaną od ściany budynku, przy kącie nachylenia 4 stopnie. W praktyce ten kąt nachylenia jest większy (minimalny, zalecany ze względu na dobre odprowadzanie deszczu to 14 stopni).

Dobierając wielkość markizy, warto też pamiętać, że wysięg standardowej markizy nigdy nie będzie większy ani nawet równy jej szerokości. Minimum konstrukcyjne wymaga, by szerokość markizy była o blisko 0,5 m większa od wysięgu. Markizy z wysięgiem równym czy nawet większym niż szerokość wymagają specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i są oferowane tylko przez niektórych producentów, a ich cena jest znacznie wyższa od ceny modeli standardowych.

Rodzaje markiz

Na rynku są dostępne trzy rodzaje markiz:

Markizy w pełnych kasetach są najdroższe, bez kaset - najtańsze. Wybierając, nie powinniśmy jednak kierować się jedynie ceną. Trzeba pamiętać, że choć poza sezonem markiza jest zwinięta, to jednak pozostaje na zewnątrz. Pada na nią deszcz, a zimą śnieg, co niekorzystnie wpływa na jakość i trwałość materiału. Dlatego markizę bez kasety powinno się wybierać tylko wtedy, gdy będzie ona zamontowana pod zadaszeniem. Jeśli tak nie jest, warto zastanowić się nad markizą w półkasecie lub pełnej kasecie, ewentualnie w komplecie z daszkiem.

Tkanina markizy wykonana, czyli jaki materiał wybrać?

Dobierając tkaninę na markizę, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolorystykę. Tymczasem trzeba wiedzieć, że istotne jest nie tylko kryterium estetyczne.

Zadaniem tkaniny jest:


Te najlepsze są w stanie zatrzymywać do 100% promieniowania UV i długo zachowywać trwałość kolorów.

Uwaga! Wiele osób, decydując się na zakup markizy, ma nadzieję, że będzie ona chroniła również przed deszczem. Takie przekonanie jest niestety błędne.

Większość dostępnych na rynku markiz jest pokrywana materiałami, które zostały co prawda zaimpregnowane, ale nie nadają się do ochrony tarasu przed deszczem.

Jak szeroko rozłożyć markizę czyli sposoby obsługi

Markizy mogą być sterowane ręcznie - za pomocą korby, lub elektrycznie - za pomocą silnika na wyłącznik albo silnika sterowanego pilotem. Możliwość obsługi elektrycznej oznacza nie tylko wygodę. Zastosowanie specjalnych czujników pogodowych: wiatrowego lub słoneczno-wiatrowego, znacznie usprawnia korzystanie z markizy. Kiedy na taras zacznie świecić słońce, czujnik da sygnał do rozwinięcia markizy; jeśli pojawi się zbyt silny wiatr, markiza samoczynnie się zwinie. Mając markizę z napędem ręcznym, skazujemy się na jej częste rozwijanie i zwijanie oraz na pilnowanie sytuacji pogodowej. O ile bowiem przy stabilnej pogodzie markiza może być stale rozłożona, o tyle przy zmiennej, burzowej aurze nie wolno zostawiać jej "bez opieki". Podmuch wiatru może nie tylko porwać materiał, ale też uszkodzić elementy konstrukcyjne.

Montaż markizy - co warto wiedzieć?

Niemal wszystkie modele markiz są przystosowane do trzech sposobów montażu: do ściany, do sufitu lub do krokwi dachowych. Każdy sposób wymaga jednak zastosowania innych uchwytów, dlatego o tym, w jaki sposób zamierzamy zamocować markizę, powinniśmy poinformować sprzedawcę w momencie jej zakupu.

Montaż markizy

Najprostszy jest montaż do krokwi dachowych - do przykręcenia uchwytów stosuje się śruby do drewna.

Nieco trudniejszy jest montaż do nadproża lub balkonu. Ze względu na ciężar markiz oraz przy uwzględnieniu, że dmuchający wiatr (nawet niewielki) wywiera na nią dodatkową siłę, nie można przykręcać ich na zwykłe kołki rozporowe. Taki sposób montażu wcześniej czy później może zakończyć się katastrofą. Zaleca się stosowanie specjalnych dybli, które osadzone w odpowiednio głębokich otworach są w stanie zapewnić konstrukcji stabilność.

Najtrudniejszy jest montaż do ścian ocieplonych od zewnątrz grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Jedyną właściwą metodą jest zastosowanie kotew chemicznych. Polega to na wywierceniu odpowiednio głębokich otworów, do których wpuszcza się specjalną masę klejową, a następnie wsuwa nagwintowane pręty. Uwaga: przy ścianach z cegły dziurawki należy je wkładać w siatkowych koszulkach. Dopiero do tak przygotowanych mocowań, po wyschnięciu kleju (zwykle trwa to 1,5-3 godz.), można przykręcić uchwyty, a następnie założyć na nie markizę.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Taras z zadaszeniem czy bez?
Zamiast zasłon - rolety, żaluzje, plisy
Żaluzje, rolety, okiennice, czyli słońce pod kontrolą

Skomentuj:

Markiza rozporowa - idealne zadaszenie tarasu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej