Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żaluzje, rolety, okiennice, czyli słońce pod kontrolą

Tekst Małgorzata Krośnicka

Rolety wewnętrzne i żaluzje są popularną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Pozwalają lepiej panować nad ilością wpadającego przez okna światła. I nadają się do wszystkich typów okien, także dachowych.

Mieszkańcy domów usytuowanych przy ruchliwej ulicy, albo stojących okno w okno z sąsiadem, docenią też poczucie odzyskanej prywatności, jaką dają opuszczone rolety czy żaluzje. Decyzję o ich zakupie można podjąć w każdej chwili, niezależnie od stadium budowy domu czy wieku okien. Do wyboru mamy bowiem rolety i żaluzje pozwalające na różne metody montażu - mocowane do ściany, sufitu czy nadproża lub do okiennego skrzydła.

Żaluzje

Bardzo popularne na początku lat 90., przeżywają swój renesans głównie za sprawą drewna, z którego zaczęto wykonywać lamelki. Dzięki temu żaluzje poziome przestały kojarzyć się z biurowymi wnętrzami, i stały pełnoprawną dekoracją domu. Nie oznacza to, że żaluzje aluminiowe zniknęły. O ich zainstalowaniu warto pomyśleć, gdy mamy silnie nasłonecznione wnętrze - aluminium skutecznie odbija promienie słoneczne, więc gwarantuje nie tylko cień, ale i mniejsze nagrzewanie się pomieszczenia.

W sklepach spotkać można także żaluzje z tworzywa sztucznego. Są z pewnością najtańsze, ale i najmniej trwałe - plastik pod wpływem temperatury odkształca się. Jako ciekawostkę można potraktować żaluzje wykonane z papieru czy tkaniny, gdyż nie są zbyt popularne.

Jak to działa? Wszystkie żaluzje poziome zbudowane są z listewek, zwanych lamelkami, o różnej szerokości od 16 do 50 mm (najpopularniejszy "rozmiar" to 25 mm). Lamelki zawieszone są na szynie kryjącej cięgno. W dekoracyjnych, drewnianych modelach, szynę często osłania listwa maskująca. Samo mocowanie listewek może być różne, zwykle do ich zawieszenia pod szyną służy żyłka. W standardowych żaluzjach do podnoszenia i opuszczania żaluzji służy sznurek, a drążek - do ustawiania kąta nachylenia lamelek. W wersji dla sybarytów, żaluzje wyposażone są w ukryty w szynie napęd elektryczny, sterowany przyciskiem lub pilotem.

Żaluzje mocowane na ramach okiennych mogą być wyposażone w boczne prowadnice, które "dociskają" je do okna. Takie modele sprawdzają się na oknach dachowych czy uchylnych, gdyż pozwalają je swobodnie otwierać bez konieczności zwijania żaluzji.

Żaluzje mają jedną wadę - trudno się je odkurza. A to dość istotne, gdy mamy w domu alergików. Rozwiązaniem są specjalne szczotki przeznaczone do czyszczenia żaluzji, albo przy zamawianiu okien wyposażenie ich w żaluzje międzyszybowe (umieszczone między taflami szkła).

Rolety

Roleta to tkanina lub mata zasłonowa umocowana na obrotowym drążku, przymocowanym do ościeżnicy okna lub na ścianie powyżej ościeża. Na rynku są rolety z tkanin bawełnianych, poliestrowych lub ich mieszanek (maty - ze słomy, z drewnianych listewek lub kijków bambusowych - należą do najprostszych typów rolet). W sprzedaży są także rolety z tkanin poliestrowych o dodatkowych właściwościach: o różnym stopniu zaciemniania, czy odbijające promienie słoneczne

Tkanina jest na dole obciążona listwą, która ułatwia równomierne odwijanie rolety - podnosi się ją i opuszcza za pomocą sznurka albo łańcuszka.

Rolety można montować do ścian, sufitów (zwłaszcza w przypadku stolarki aluminiowej, której nie można nawiercać) i okien. Nowoczesne mocowania umożliwiają zawieszenie rolety na skrzydle okna dzięki specjalnemu rodzajowi zaczepów, nie uszkadzających ich powierzchni. Montuje się je na listwie przyszybowej, co nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu okna. Boczne prowadnice uniemożliwiają trzepotanie tkaniny, np. w przeciągu. Prowadnice dodatkowo zapobiegają utracie ciepła i przedostawaniu się światła do wnętrza. Różne przedmioty ustawione na parapecie, np. kwiaty doniczkowe, dzięki takiemu rodzajowi zasłony nie są narażone na uszkodzenie. Górna, półokrągła osłona odstaje zaledwie na 2,5 cm od powierzchni ramy, przez co nie psuje wyglądu całego okna. Ustawienie rolety i zatrzymanie w dowolnej pozycji umożliwia łańcuszek kulkowy, który może być zastąpiony przez zdalnie sterowany napęd elektryczny.

Plisy

Sprawdzają się w oknach o nietypowych kształtach (trójkątnych, trapezowych, półokrągłych). Plisy, zwane też czasem roletami opuszczano-składanymi czy duetkami (od słowqa duette, podwójny), wykonane są z plisowanego materiału (jedno- lub dwuwarstwowego), odpornego na gniecenie i impregnowanego przeciw zabrudzeniom. Zaletą plis jest nie tylko możliwość kształtowania rolety, ale też jednoczesnego zastosowania dwóch rodzajów tkanin - mocno zaciemniającej i znacznie cieńszej - filtrującej światło.

Plisy nie tylko chronią przed nadmiernym nagrzaniem w sezonie letnim, ale też redukują straty ciepła w zimie.

Nietypowe zasłony

Wewnętrzne okiennice okienne, zwane z angielska shutters to efektowne, choć niezbyt jeszcze popularne rozwiązanie. Stosowane częściej w krajach południa Europy, gdyż gwarantują przyjemny chłód nawet w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Okiennice wewnętrzne przypominają żaluzje, gdyż składają się z drewnianych lamelek. Tyle, że nieruchomych, gdyż zamocowanych w drewnianych ramach. Ramy te mocuje się na zawiasach do ścian lub ościeży okien. Mogą być uchylne lub składane (tak jak drzwi szafy).

    Więcej o:

Skomentuj:

Żaluzje, rolety, okiennice, czyli słońce pod kontrolą