Taras z zadaszeniem czy bez?
W ciepłe miesiące wolny czas najchętniej spędzalibyśmy na tarasie. Ale gdy słońce praży zbyt mocno albo co chwilę wygania nas przelotny deszcz, myśl o zbudowaniu nad nim dachu natrętnie powraca.
Taras bez zadaszenia
Jakie ryzyko wiąże się z zadaszeniem tarasu?
Warto też wziąć pod uwagę usytuowanie dachu budynku, bo zimą może zsuwać się z niego ciężki śnieg, co grozi zniszczeniem tarasowego zadaszenia (chronią przed tym zamontowane na połaci płotki przeciwśniegowe).
Konstrukcja zadaszenia tarasu
Podstawą konstrukcji są słupy nośne (na przykład z krawędziaków o przekrojach 10×10, 12×12 lub 14×14 cm). Powinny być posadowione nie bezpośrednio w gruncie, ale na betonowych stopach fundamentowych. Wylewa się je tak, by wystawały 5-10 cm ponad poziom terenu. W ich górnej części zatapia się śruby lub pręty, do których można będzie dokręcić lub dospawać uchwyty do mocowania słupów.
Do słupów nośnych montowane są poprzeczne elementy, a na nich drewniane łaty, deski lub belki o wymiarach 38-75×50-140 mm. Do nich mocuje się pokrycie dachowe. Drewniane elementy łączy się ze sobą za pomocą połączeń ciesielskich, a do mocowania używa śrub z nierdzewnej albo ocynkowanej stali. Konstrukcja może być samonośna lub mocowana do ściany budynku stalowymi kotwami.
Zadaszenie tarasu można kupić w postaci gotowych zestawów (najczęściej z pokryciem z poliwęglanu) lub zamówić jego elementy pod wymiar. Ceny gotowych zadaszeń zależą od ich wymiarów, wahają się od 10 do 30 tys. zł. Zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, czy sprzedawca oferuje w cenie także transport i montaż elementów.
Z czego można zrobić zadaszenie nad tarasem?
Poliwęglan komorowy. To lekki, popularny materiał stosowany na tarasowych zadaszeniach. Choć jest wytrzymały, dobrze znosi warunki atmosferyczne i jest odporny na zmienną temperaturę (od -40 do +120°C), to jednak szkodzi mu ekspozycja na promieniowanie UV. Dlatego zabezpiecza się go wierzchnią warstwą akrylu.
Płyty poliwęglanu komorowego są najczęściej przezroczyste niczym szkło, ale mogą być również matowione i barwione; wówczas stanowią lepszą ochronę przed słońcem. Mają grubość 4, 6, 8, 10, lub 12 mm - im grubsze pokrycie, tym lepiej izoluje cieplnie. Płyty są plastyczne, dobrze poddają się obróbce, więc kształt zadaszenia łatwo dopasować do swoich upodobań.
Blachodachówka, gont. Dach nad tarasem może być pokryty takim samym materiałem, co dach domu. Zyskujemy w ten sposób spójny wygląd budynku; można też wykorzystać materiał, który pozostał po kryciu dachu.
Na zadaszeniu można położyć dachówkę ceramiczną lub betonową, ale drewniana konstrukcja nośna musiałaby mieć dużą wytrzymałość, co podnosi koszty inwestycji. Częściej więc spotyka się tarasy kryte blachodachówką. To trwały materiał; w tym zastosowaniu ma jednak wady - nie przepuszcza światła i wymaga ułożenia podbitki, by zamaskować łączenia arkuszy. Do pokrycia zadaszenia tarasu można też zastosować lekki i wytrzymały gont bitumiczny, który mocuje się do poszycia z impregnowanych desek.
Zadaszenie tarasu z roślin
Podporą dla roślin może być pergola (konstrukcja złożona z ustawionych równolegle do siebie dwóch szeregów słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia) lub trejaż (jeden szereg słupów połączonych u góry poziomą belką, na której są osadzone elementy poprzeczne). Pergola przeważnie przylega do ściany domu, trejaż może mieć formę drewnianej kratki, konstrukcji z giętego drewna lub kutego żelaza. Ceny dużej tarasowej pergoli zaczynają się od 6000 zł.
Zadaszenie tarasu a pozwolenie na budowę
Nasz prawnik rozwiewa wszelkie wątpliwości na temat czy dach nad tarasem wymaga pozwolenia na budowę?
- Więcej o:
Żaluzje, rolety, okiennice, czyli słońce pod kontrolą
Okiennice zewnętrzne
Markiza rozporowa - idealne zadaszenie tarasu
Moskitiery na komary
Bambusowe deski tarasowe – hit sezonu
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja