Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rynny po przejściach

Marcin Kunicki, Ireneusz Siczek
Aby orynnowanie sprostało kaprysom aury, przed montażem rynien powinny zostać poprawnie wykonane obróbki deski czołowej - Fot. Galeco

Urwane, skorodowane, pęknięte, nieszczelne - tak brutalnie tegoroczna pogoda obeszła się z wieloma systemami rynnowymi. Zwłaszcza tymi, które były wykonane z kiepskich materiałów lub niepoprawnie zamontowane. Przed właścicielami feralnych orynnowań stoi teraz pytanie: naprawiać czy wymieniać?

Odpowiedź, wbrew pozorom, nie jest taka prosta. Gdy uszkodzenie rynny czy rury spustowej jest "punktowe" - na przykład pękła pod wpływem mrozu lub zerwało się pojedyncze mocowanie, wymiana całego systemu nie ma większego sensu. Jeśli jednak po zimie pozostało kilka urwanych haków, rozsadzone przez lód rury czy skorodowane i cieknące złączki, warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej byłoby zmienić całe orynnowanie. Po pierwsze dlatego, że koszt naprawy - nawet nieznacznej z pozoru usterki - może być spory, jeśli wiąże się z demontażem wielu elementów. Po drugie, problem może mieć systemowe przyczyny - kiepską jakość materiałów użytych do produkcji rynien lub ich niefachowy montaż. Jeśli tak jest, kłopoty z rynnami będą się regularnie powtarzać.

Zobacz przykłady uszkodzeń rynien



Jak ocenić i reklamować błędy w wykonanym orynnowaniu?

To proste. Patrzymy na stronę estetyczną - czy rynny i obróbki nie są zdeformowane i powyginane, - oraz praktyczną - czy spełniają funkcję zabezpieczenia budynku, czyli czy nie ciekną. Przedmiot sporu (np. cieknąca czy urwana po zimie rynna) powinien być udokumentowany. Jest to bowiem pierwszy krok do rozpoczęcia oficjalnej procedury reklamacyjnej. Powinniśmy więc zrobić zdjęcia, na których dokładnie widać uszkodzony fragment. Wówczas będziemy mogli zdecydować, czy składamy reklamację na samą usługę montażu, usługę z materiałem, czy też samego materiału - na przykład dotyczącą wady ukrytej. Nasze wątpliwości może rozwiać lub oficjalnie potwierdzić opinia biegłego. Jest ona przydatna zwłaszcza wtedy, gdy nastąpiły szkody wynikłe ze źle wykonanych obróbek blacharskich. Reklamację możemy złożyć w firmie, która montowała nam orynnowanie lub - gdy skarga dotyczy materiału - u producenta systemu.

Dobre rynny

Jeśli chcemy, by orynnowanie bezproblemowo służyło nam przez długie lata, powinno być:

wykonane z dobrego jakościowo materiału, o grubości odpowiadającej polskiej normie;

dopasowane przekrojem do wielkości pokrycia dachowego;

odpowiednio zamocowane na hakach połaciowych rozmieszczonych maksymalnie co 50 cm;

szczelne, czyli z trwałymi łączeniami pomiędzy poszczególnymi elementami.

Uwaga! Przed zamontowaniem rynien powinna zostać wykonana obróbka blacharska deski czołowej i krawędzi dachu.

Grubość materiału ma znaczenie

Producenci rynien konkurujący na rynku nie mogą sobie pozwolić na stosowanie w swoich wyrobach surowców niespełniających wymogów zawartych w normie PN-EN 612:2005. Inaczej (niestety bardzo często) sytuacja ta wygląda u wykonawców produkujących rynny dla siebie, bardzo często zwanych "lokalnymi producentami". Inwestor, który kupuje orynnowanie u takiego wykonawcy, powinien sprawdzić, czy spełnia ono wymogi normy.

Ile kosztuje orynnowanie

Chcąc porównać realny koszt systemu odwadniającego dla dachu, należy zestawić dwie wielkości:

- parametry, cechy fizyczne i użytkowe systemu;

- cenę kompletnego systemu.

Nie powinniśmy porównywać jedynie cen rynien i rur spustowych. To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Są przecież jeszcze haki rynnowe, dylatacje, narożniki, mocowania rur spustowych itd., których cena i liczba są różne zależnie od systemu i zmieniają ostateczny koszt odwodnienia dachu. Wiarygodną wycenę uzyskuje się na przykładzie konkretnego projektu, którego kosztorys można sporządzić u sprzedawcy systemów rynnowych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Uszkodzone rynny: przyczyny uszkodzeń i rozwiązania
Rynny - jak o nie dbać?
Jak uniknąć błędów w montażu rynien

Skomentuj:

Rynny po przejściach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej