Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5
Andrzej Król
Ściany fundamentowe z bloczków betonowych - Fot. Rafał Polak-Kuchta
Najmniej kosztowne jest posadowienie domu na ławach fundamentowych, na których wykonywane są ściany fundamentowe. Muszą one mieć dużą wytrzymałość, mrozoodporność i małą nasiąkliwość.
1 z 3Ściany fundamentowe z bloczków betonowych - Fot. Rafał Polak-Kuchta
2 z 3Ściany fundamentowe z pustaków zasypowych - Fot. Amerblok
3 z 3Monolityczne ściany fundamentowe - Fot. Rafał Polak-Kuchta
Przede wszystkim jednak nie powinniśmy upierać się przy wybranej technologii. Tu wiele zależy też od ekipy budowlanej. Warto wybrać technologię, którą robotnicy umieją wykonać.
Ściany fundamentowe murowane
Najmniej zapłacimy za ściany fundamentowe z bloczków betonowych. Cena materiału wynosi 55-65 zł/m2, a wymurowanie ścian - 20-25 zł/m2. Ściany takie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią.
Droższe od nich będą ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Za same pustaki trzeba wprawdzie zapłacić niewiele więcej niż za bloczki betonowe (40-75 zł/m2), ale do tego należy jeszcze doliczyć koszt materiału do ich wypełnienia - betonu klasy C12/15 (170-190 zł/m3). Decydując się na taką technologię, zapłacimy więcej za wykonanie - 30-40 zł/m2, niż gdybyśmy robili ściany monolityczne. Nie jest to jednak reguła i zależy od tego, jaką ekipę zatrudnimy.
Do budowy ścian fundamentowych można stosować także pełne bloki silikatowe. Za materiał zapłacimy 60-115 zł/m2, a za robociznę - 20-25 zł/m2. Muruje się je tak jak bloczki betonowe, wypełniając zaprawą spoiny poziome i pionowe. Dzięki gładkiej powierzchni nie wymagają natomiast wyrapowania (wyrównania zaprawą cementową).
Warto przy tym pamiętać, że wykonawcy kupują materiał taniej nawet o 20%, a cenę robocizny można negocjować.
Ściany fundamentowe monolityczne
Wykonuje się je zwykle z betonu klasy C16/20 (dawniej B20). Zapłacimy za niego 200-210 zł/m3. Będzie droższy, jeżeli jego wytwórnia jest daleko od naszej budowy. Płacimy wtedy nie tylko za beton, ale też za każdy kilometr drogi, jaką musi pokonać betonowóz i samochód z pompą do betonu (120-180 zł/h).
Do wykonania ścian monolitycznych potrzebne są szalunki. Najlepiej i najtaniej będzie, gdy wykonawca ma gotowe szalunki wielokrotnego użytku. Wtedy mamy większą pewność, że jego pracownicy umieją się nimi posługiwać.
Jeśli wykonawca nie dysponuje takim szalunkiem, można go znaleźć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Koszt wynajęcia wynosi 1,8 zł/m2 za dobę. Trzeba jednak pamiętać, że takie deskowanie można rozebrać najwcześniej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze twardnienie betonu może trwać nawet 12 dni. A to oznacza całkiem spory wydatek na deskowanie.
Nie ma sensu wykonywać monolitycznych ścian fundamentowych w tradycyjnym deskowaniu. Jego złożenie jest czasochłonne, a drewno na deskowanie - drogie (35-52 zł/m2). Nie mamy też gwarancji uzyskania ścian o gładkiej i równej powierzchni.
Na koszt fundamentów monolitycznych będzie mieć wpływ dosyć wysoka cena robocizny. Całkowity koszt wykonania takich ścian dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi 15-25 tys. zł.
Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:
Skomentuj:
Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5