Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak ciąć żywopłot

Magdalena Narkiewicz, Fiskars
Przycinanie żywopłotu - Fot. Gardena

W ubiegłym roku zasadziłam wokół domu żywopłot z cisów. Powinnam chyba zacząć je formować, ale trochę obawiam się, że mogłabym zaszkodzić roślinom niewprawnie przeprowadzonym zabiegiem. Nie wiem, jak je przycinać - czy skracać rośliny tylko od góry, czy także ciąć niższe gałęzie? Dorota F., Wrocław

Bogactwo roślin sprawia, że spotykamy żywopłoty o różnych kształtach, wielkości i strukturze. Często złożone są z roślin zrzucających liście na zimę lub zimozielonych. W niektórych ogrodach powstają piękne żywe mozaiki, gdzie wykorzystuje się mieszane gatunki. Co więcej, są żywopłoty bardziej formowane, jak np. z cisa czy bukszpanu, albo swobodne. Do tych drugich często wykorzystuje się rośliny o atrakcyjnych kwiatach czy owocach, wzbogacając tym samym ogród w piękne barwy.
 
Najczęściej wybieraną formą "żywego parawanu" są żywopłoty formowane. Sadzi się je z roślin o wysokiej tolerancji na cięcie, ponieważ jest ono głównym zabiegiem pielęgnacyjnym, wpływającym na wygląd ogrodzenia. Powinno być wykonywane regularnie trzeba jednak przy tym pamiętać, że poszczególne grupy i gatunki roślin miewają nieco odmienne wymagania w tym względzie.
 
Cięcie żywopłotu

Strzyżenie żywopłotu

Wybierając gatunek roślin na żywopłot trzeba wziąć pod uwagę wysokość, jaką mogą osiągnąć, rozłożystość, tempo wzrostu, odporność na panujące warunki klimatyczne i przystosowanie do rodzaju gleby w ogrodzie. Rośliny dobierane do żywopłotów formowanych powinny być zwarte i gęste. Je przycina się dość często. Natomiast na żywopłoty swobodne, o ozdobnych kwiatach, wybiera się rośliny wymagające cięcia tylko raz w roku.

Strzyżenie żywopłotu - kiedy

W zwartych żywopłotach cięcie powinno odbywać się późną wiosną oraz jesienią. Na przełomie czerwca i lipca przycinamy wszystkie pędy o połowę ich długości. Jesienią natomiast skracamy tylko tegoroczne przyrosty.
 
Wiosenne cięcie. Rośliny ozdobne - żywopłoty.

Strzyżenie żywopłotu - jak zrobić

Żywopłoty formowane trzeba strzyc regularnie, zwykle 2 razy w roku – na wiosnę i późnym latem. To cięcie przy którym ścina się do kilkunastu cm nowych pędów. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią wysokość żywopłotu oraz tempo wzrostu, a także gęstość i oczywiście formę. Warto wiedzieć, że wiele gatunków, jak grab, czy cis dobrze znoszą odnawianie nadmiernie rozrośniętego żywopłotu. Taki zabieg z pewnością warto zastosować raz na kilka lat. Aby osiągnąć najlepszy efekt z gatunkami zrzucającymi liście na zimę należy odnawiać rośliny zimą, a zimozielone w pełni wiosny.
 
W początkowym okresie wzrostu żywopłot kształtujemy przez częste strzyżenie, a gdy jest starszy, utrzymujemy nadaną mu formę. Dobrze uformowany żywopłot powinien mieć w przekroju pionowym kształt trapezu, szerszego u podstawy i węższego u szczytu. Jego ściana boczna powinna być odchylona od pionu o 5-10 stopni. Dzięki temu na całej wysokości żywopłotu do roślin równomiernie dociera światło.

Strzyżenie iglaków

Przez pierwszych kilka lat żywopłotów z krzewów iglastych (na przykład cisów lub choiny) nie przycinamy. Dopiero, gdy podrośnie do zaplanowanych przez nas wymiarów, zaczynamy go ciąć. Zabieg wykonujemy na wiosnę, a potem latem, najpóźniej w sierpniu, by rany na pędach zdążyły się zabliźnić przed zimą.

Żywopłot ze świerków można ciąć raz w roku, najlepiej pod koniec zimy. Zabieg wykonany w późniejszym terminie spowoduje, że z miejsc cięcia będzie wypływać żywica. W świerkach i modrzewiach strzyżemy boczne ściany żywopłotu i jego "dach".

Kolumnowym odmianom żywotników wystarczy wyrównywanie górnej linii żywopłotu, gdyż same utrzymują właściwą formę.

Strzyżenie z  krzewów liściastych kwitnących

Przycina się je mając wzgląd na porę kwitnienia; staramy się też jak najmniej skracać pędy z zawiązanymi pąkami.

Żywopłoty z gatunków kwitnących wiosną (na przykład z forsycji, tawuły wczesnej), strzyżemy po kwitnieniu, skracając pędy o 1/3.

Krzewy kwitnącej latem tawuły japońskiej, krzewuszki i lawendy przycinamy zanim pojawią się liście.

Rośliny o zimozielonych liściach prowadzimy niezbyt wysoko, gdyż są wrażliwe na mrozy. Szpalery z bukszpanu, mahonii i trzmieliny Fortune'a powinny mieć wysokość do 1 m, a z berberysu Julianny i ostrokrzewu Meservy - do 1,5 m. W marcu i w drugiej połowie lata ich pędy skracamy o 1/3 długości ostatniego przyrostu.
 
Jak należy pielęgnować żywopłoty. Cięcie, formowanie, odmładzanie

Strzyżenie gatunków zrzucających liście

Takie rośliny zaczynamy formować zaraz po posadzeniu. Przycinamy je na wysokość 20 cm (niezależnie od wysokości zakupionych sadzonek), by zagęszczały się do samego dołu.

Drugie cięcie wykonujemy w następnym roku na wiosnę na wysokość 40 cm. W kolejnych latach żywopłot skracamy za każdym razem o 10-15 cm nad poprzednim cięciem. W ten sposób rośliny nie wyrosną zbyt wysoko w ciągu jednego roku, a będą się zagęszczać.

Gdy żywopłot osiągnie zaplanowaną wysokość, co roku pozwalamy mu urosnąć tylko o 2-3 cm.

Pierwszy termin powinien przypadać pod koniec marca. Kolejne postrzyżyny w ciągu sezonu wykonujemy co miesiąc (ostatnie pod koniec lipca).

Strzyżenie żywopłotu – jakie narzędzie wybrać?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:


Nożyce do strzyżenia żywopłotu

Służą do tego specjalne nożyce. W tej roli doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX  to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX posiada długość ostrza 630 mm i waży 808 g.

W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone kobiety – miłośniczki żywopłotów. Na uwagę zasługują również nożyce HS86 SmartFITTM, z rozsuwanymi rączkami, co sprawia, że można je swobodnie używać nawet do wysokiego żywopłotu bez potrzeby stosowania drabiny.

Nożyce do strzyżenia żywopłotu cena :

Sekator do strzyżenia żywopłotu

Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne także wymagają regularnego cięcia. Usuwa się wówczas krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina. W tym przypadku można wykorzystać sekator, aby uniknąć uszkodzeń liści czy kwiatów. Przykładem takiego sekatora jest np. sekator dźwigniowy, kowadełkowy (L) PowerGearTMX, który doskonale poradzi sobie z twardymi, suchymi gałęziami. Narzędzie posiada mechanizm trzykrotnie zwiększający siłę cięcia, co zapewni komfort pracy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika
Przycinanie drzew po zimie
Żywopłoty nie tylko z tui

Skomentuj:

Jak ciąć żywopłot

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej