Gazowy kocioł kondensacyjny - właściwa praca kotła i instalacji grzewczej, cz. 5
Prezentujemy kolejny artykuł z nowego cyklu "Jak ustrzec się błędów". W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Warto sprawdzić z jakim sterowaniem powinien współpracować.
Jeśli do sterowania pracą kotła zastosujemy prosty termostat pokojowy, wówczas system grzewczy będzie działał skokowo. Cykl pracy wygląda wówczas następująco: gdy w pomieszczeniu zrobi się chłodniej, kocioł załączy się i szybko dostarczy dużą ilość energii cieplnej. Po przekroczeniu we wnętrzu temperatury ustawionej przez użytkownika na panelu termostatu, kocioł wyłącza się i znowu "czeka" na jej spadek. W efekcie wartość temperatury w pomieszczeniu podlega ciągłym wahaniom, co dla domowników jest dość uciążliwe. Powoduje to też niestety spadek efektywności systemu grzewczego.
Rozwiązanie:
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup i montaż kotła kondensacyjnego, a dom ma dużą powierzchnię lub podstawowym systemem grzewczym jest w nim wodne ogrzewanie podłogowe, fachowcy zalecają zastosowanie automatyki pogodowej. Analizuje ona cały czas zmiany temperatury zewnętrznej - im zimniej jest na zewnątrz, tym większe jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Na tej podstawie automatyka zmienia zadaną temperaturę wody w instalacji grzewczej. Dzięki temu ilość energii cieplnej dostarczanej do domu jest cały czas zbliżona do tego, ile jej traci przez ściany, dach i okna. W ten sposób w pomieszczeniach utrzymuje się temperatura na stałym poziomie.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że unikamy "skokowej" pracy instalacji z wysoką temperaturą i późniejszego długiego przestoju w działaniu kotła. Ponadto, w wyniku takiej współpracy urządzenia grzewczego i automatyki, temperatura wody w instalacji jest niska, co umożliwia maksymalne schłodzenie spalin w kotle kondensacyjnym, a dzięki temu uzyskuje on bardzo wysoką sprawność.
Natomiast w domu o małej powierzchni termostat pokojowy, ale w wersji rozbudowanej, sprawdzi się znakomicie. Taki sterownik nie tylko włącza i wyłącza kocioł, ale również kontroluje temperaturę wody w instalacji. Robi to na podstawie różnicy między aktualną temperaturą w pomieszczeniu, a jej wartością ustawioną przez użytkownika. Dzięki temu instalacja grzewcza działa w długich cyklach, z temperaturą niewiele wyższą niż we współpracy z automatyką pogodową.
Termostaty elektroniczne są droższe niż proste, ale umożliwiają programowanie temperatury zarówno w ciągu doby, jak i w wybrane dni tygodnia. Ich cena waha się od 150 do 450 zł.
Zobacz także inne artykuły z cyklu :Jak ustrzec się blędów":
Cykl, część 1 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycji
Cykl, część 2 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas jej montażu
Cykl, część 3 - Wentylacja z rekuperacją: różne kłopoty z użytkowaniem instalacji
Cykl, część 4 - Wentylacja z rekuperacją: dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacji
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>
Skomentuj:
Gazowy kocioł kondensacyjny - właściwa praca kotła i instalacji grzewczej, cz. 5