Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wentylacja z rekuperacją, dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacji, cz. 4

Michał Zalewski

Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu "Jak ustrzec się błędów". Jedną z ważniejszych kwestii prawidłowego użytkowania wentylacji mechanicznej jest konieczność regularnej konserwacji zarówno rekuperatora, jak i instalacji.

Jednym z sygnałów, że należy wezwać autoryzowany serwis do wyczyszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze, jest jego głośna praca
Jednym z sygnałów, że należy wezwać autoryzowany serwis do wyczyszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze, jest jego głośna praca
Fot. Zehnder
Tylko regularny przegląd centrali i instalacji zapewnia właściwą pracę całego systemu wentylacji oraz utrzymanie kosztów eksploatacji na racjonalnym poziomie.

Błąd: Zaniedbywanie konserwacji urządzenia

Brudne filtry utrudniają przepływ powietrza, co skutkuje większym poborem prądu przez wentylatory, a w konsekwencji rachunek za prąd może być wyższy nawet o 200 zł. Natomiast zanieczyszczony wymiennik ciepła znacznie ogranicza sprawność systemu wentylacji mechanicznej, co oznacza, że mniej ciepła będzie odzyskiwane z powietrza usuwanego z domu. Poza tym kurz i brud skracają żywotność urządzenia.

Rozwiązanie

Żadne przepisy nie określają, jak często trzeba przeprowadzać kontrolę systemu wentylacji mechanicznej nawiewno--wywiewnej z rekuperacją, ale z praktyki wiadomo, że warto to robić przynajmniej raz w roku. Oczywiście nie wszystkie czynności musimy powierzać wyspecjalizowanemu serwisowi. Z czyszczeniem lub wymianą filtrów każdy użytkownik powinien poradzić sobie sam. Robi się to zazwyczaj co 2-3 miesiące. Częstotliwość czyszczenia zależy w dużej mierze, od tego, gdzie znajduje się nasz dom (w okolicy o małym natężeniu ruchu czy w pobliżu centrum) oraz od pory roku (częściej należy to robić na przykład wiosną, podczas pylenia drzew). Komplet filtrów kosztuje od 30 do 150 zł.

Natomiast do konserwacji rekuperatora należy wezwać fachowca, bo to wiąże się z częściowym demontażem urządzenia. Podczas przeglądu jego wnętrze powinno zostać dokładnie odkurzone, łopatki w obu wentylatorach oczyszczone, a wymiennik ciepła umyty. Raz na kilka lat można również wyczyścić kanały wentylacyjne, jeśli zostały one wykonane ze sztywnych przewodów.

Zobacz także:

Cykl, część 1 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycjiCykl, część 2 - Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas jej montażuCykl, część 3 - Wentylacja z rekuperacją: różne kłopoty z użytkowaniem instalacjiZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Wentylacja z rekuperacją, dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacji, cz. 4