Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycji - cykl, cz.1

Michał Zalewski

Prezentujemy pierwszy artykuł z nowego cyklu instalacyjnego: "Jak ustrzec się błędów". Omawiamy w nim typowe błędy jakie zdarzają się podczas doboru, montażu i eksploatacji urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Zdaniem wielu specjalistów budowa domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to błąd. Zapewnia ona bowiem czyste powietrze, komfort i oszczędność energii.

rekuperator
W rekuperatorze znajduje się wymiennik, który umożliwia ogrzanie się zimnego, nawiewanego z zewnątrz powietrza, ciepłem usuwanym na zewnątrz budynku. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą
Fot. Vaillant
Dotychczas standardem w naszych domach była wentylacja grawitacyjna. Usuwa ona z pomieszczeń ogrzane powietrze przez przewody wentylacyjne, aby w to miejsce mogło napłynąć świeże. Potrzebne jest ono do oddychania oraz do spalania paliw w kotłach, kominkach i kuchenkach gazowych. Problem jednak w tym, że skuteczność wentylacji grawitacyjnej zmienia się w ciągu roku. Latem najczęściej zawodzi. Natomiast zimą, gdy różnica temperatury na zewnątrz i w domu jest duża, działa najlepiej, a nawet zbyt intensywnie. Dlatego mieszkańcy uszczelniają okna i zaklejają kratki wentylacyjne. Wszystko to prowadzi do zawilgocenia budynku i złego samopoczucia domowników.

Aby zapewnić stałą wymianę powietrza przez cały rok i zmniejszyć koszty ogrzewania, należy już na etapie planowania domu zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej z centralą wentylacyjną, nazywaną popularnie rekuperatorem. Nie trzeba wtedy murować kominów z kanałami wentylacyjnymi (cena jednego komina to co najmniej 4000 zł) oraz montować nawiewników (ich zakup i montaż to wydatek kilkuset złotych). Dzięki temu, koszt wykonania wentylacji mechanicznej jest wyższy niż grawitacyjnej jedynie o nakłady poniesione na rekuperator (6000-8000 zł).

Błąd: Brak projektu

Aby instalacja wentylacji mechanicznej działała prawidłowo, niezbędny jest jej projekt. Dzięki niemu będziemy znać bilans powietrza, czyli ile należy go dostarczyć do pomieszczeń określanych jako "czyste" (salon i wszystkie sypialnie), a ile trzeba usunąć z pomieszczeń "brudnych" (kuchnia, łazienki, toaleta i garderoba). W przeciwnym razie może to spowodować złą pracę całego systemu i na przykład wilgoć z pomieszczeń nie będzie usuwana w wystarczającym stopniu.

Rozwiązanie

Przy projektowaniu wentylacji uwzględnia się między innymi: liczbę mieszkańców w domu (przyjmuje się, że na jedną osobę potrzeba 20 m3 powietrza na godzinę), wymaganą częstotliwość wymiany powietrza w pomieszczeniach (np. w łazience 4-6 wymian na godzinę) oraz to, czy w budynku będzie zamontowany kominek. Na tej podstawie określana jest moc rekuperatora, średnica i długość kanałów wentylacyjnych. Ponadto, po uwzględnieniu rzutów kondygnacji domu, ustalone zostaje miejsce montażu rekuperatora, czerpni i wyrzutni powietrza, anemostatów (nawiewnych i wyciągowych), a także trasy prowadzenia przewodów. Dzięki temu, gdy zajdzie konieczność (podczas układania kanałów) wykonania przekucia przez strop, mamy większą pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia pozostałych instalacji, na przykład wodnego ogrzewania podłogowego.

W dokumentacji podane jest też zestawienie materiałów, co umożliwia ocenę kosztu całej inwestycji i porównanie ofert od różnych wykonawców. Często bowiem firmy proponują nam instalacje o różnym standardzie - te pozornie tańsze w zakupie, mogą się okazać niestety znacznie droższe w eksploatacji.

Błąd: Za mała lub za duża wydajność rekuperatora

Zastosowanie rekuperatora o zbyt małej wydajności spowoduje, że w pomieszczeniach panować będzie wyraźny zaduch. Konieczne stanie się wówczas dodatkowe wentylowanie przez otwieranie okien. W wyniku tego koszty użytkowania wentylacji znacznie rosną, a my mniej zaoszczędzimy na ogrzewaniu, niż to było zakładane.

Również montaż centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej o zbyt dużej mocy nie jest zalecany. Przede wszystkim takie urządzenie wymaga ułożenia kanałów o większej średnicy (standardowe to zazwyczaj 100-125 mm), a to oznacza wyższe koszty zakupu. Ponadto, duże kanały trudniej ukryć i do ich zabudowy trzeba użyć więcej materiałów, na przykład płyt gipsowo-kartonowych.

Rozwiązanie

Tylko centrala o odpowiedniej wydajności zapewnia stałą i dostosowaną do potrzeb domowników wymianę powietrza. Wtedy w pomieszczeniach nie ma wilgoci ani nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, właściwie dobrany rekuperator pracuje z wysoką sprawnością, co gwarantuje nam utrzymanie kosztów użytkowania systemu wentylacji na racjonalnym poziomie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycji - cykl, cz.1