Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Bardzo duże okna - transport i montaż

Maciej Łozdowski
Transport dużego okna tarasowego często wymaga uzycia dźwigu - ROTO

Okno o dużej powierzchni i wadze wymaga od monterów dużej sprawności i pomysłowości, a często również użycia specjalistycznego sprzętu - na przykład dźwigu.

Transport naprawdę dużych okien odbywa się w elementach - skrzydła i ościeżnice pakowane są osobno i dopiero na miejscu na budowie montuje się je w całość i wstawia w przygotowane otwory. Szyby z elementów nieotwieranych (fixów) również dowożone są osobno, po czym - po wstawieniu ościeżnic - odbywa się szklenie na budowie.

Bardzo ważny jest sposób połączenia okna ze ścianą. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod tzw. ciepłego montażu, gwarantujących szczelne połączenie ramy okna z murem bądź warstwą ocieplenia.

Najbardziej popularne sposoby mocowania okien w licu muru to montaż warstwowy i z wykorzystaniem taśm rozprężnych. Oba zapewniają skuteczne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramą a ościeżem okiennym i zabezpieczają okna przed stratami ciepła i zawilgoceniem ościeży. Również montaż w systemie MOWO - czyli w warstwie ocieplenia, poza licem muru - jest godny polecenia przy dużych oknach. Okna osadzane są w ramie wykonanej ze specjalnych profili, która zostaje umieszczona w warstwie izolacji domu. Takie rozwiązanie sprawia, że okna nie mają styku z murem - eliminuje się więc możliwość powstania mostków termicznych. Aby uznać montaż za prawidłowy (pomijając oczywiste sprawy, jak właściwe wymiary okien czy osadzenie ich z zachowaniem poziomu), należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Po pierwsze - stosować wyłącznie sprawdzone, najlepiej przebadane przez producenta pod kątem wytrzymałości kotwy i konsole. Ich liczba i rozmieszczenie powinny być zgodne z zaleceniami producenta stolarki.

Po drugie - bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu solidnej podstawy (listwy progowej czy podwaliny) z materiału termoizolacyjnego, która przejmie znaczną część obciążenia.

Po trzecie - pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu przed wilgocią, szczególnie progów (pianka montażowa to nie wszystko). Słupki pionowe oraz nadproże należy wykleić folią paroszczelną i paroprzepuszczalną. Oprócz tego, progi można wykleić fartuchem z EPDM, który stanowi doskonałą zaporę przed przenikaniem wilgoci do wnętrza.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Okna na specjalne zamówienie
Ile szyb powinno mieć dobre okno?
Murek oporowy - z czego budować

Skomentuj:

Bardzo duże okna - transport i montaż

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej