Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile szyb powinno mieć dobre okno?

Tekst: Robert Klos

Nie kupuje się okien dlatego, że mają dwie lub trzy szyby. Ta informacja nie ma dla nas większej wartości. Ważne jest za to, czy okna mają pożądane parametry techniczne.

09.12.2008 WARSZAWA DLA " LADNY DOM " ROBERT KLOS Z POLSKIE OKNA I DRZWI FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETA
Robert Klos, ekspert portalu branżowego Blokno.net
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Jeśli okno z dwiema szybami spełnia owe wymagania równie dobrze jak okno z trzema - wybieramy to, które bardziej się nam podoba i jest tańsze. Jest kilka parametrów, które zależą od zamontowanych w oknie szyb.

Izolacyjność cieplna szyby, którą określa współczynnik przenikania ciepła Ug. Im jego wartość jest niższa, tym szyba cieplejsza, a zatem lepiej chroni przed ucieczką ciepła z mieszkania. Trzeba pamiętać, że szyba jest najcieplejszym elementem okna, a ważny jest współczynnik dla całego okna, czyli Uw.

Przepuszczalność energii słonecznej określa, ile promieniowania cieplnego będzie przenikać przez szybę i zimą dodatkowo ogrzewać mieszkanie (nawet przez okna od północy promieniowanie słoneczne dociera do wnętrz i ogrzewa je).

Przepuszczalność światła słonecznego, czyli ilość światła, jaka wpada do wnętrza, a więc na ile jest w nim jasno w dzień.

Rozsądny wybór

Jeśli stajemy przed wyborem różnych pakietów szybowych, powinniśmy porównać parametry, które w tych oknach zostały uzyskane, także dzięki zastosowaniu odpowiedniego szklenia.

współczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła obliczony dla całego okna,

współczynnik g, pokazujący, ile energii cieplnej może pozyskać za darmo ze słońca,

współczynnik Lt, wskazujący na ilość światła słonecznego, które przez to okno dotrze do mieszkania.

Wszystkie parametry powinny znajdować się w karcie wyrobu, jaką producenci obowiązkowo przymocowują do każdego okna. Co, jeśli wydrukowane na karcie wartości nic nam nie mówią? We współczesnych, dobrych oknach minimalne wartości tych parametrów powinny wynosić:

Uw0,45 i Lt>0,7*

Jeżeli te wymagania spełnia zarówno okno z dwiema szybami (pakiet szybowy jednokomorowy), jak i z trzema (pakiet dwukomorowy), to racjonalnie będzie wybrać to okno, które jest tańsze. Za resztę, czyli prawidłowe funkcjonowanie wybranego okna, odpowiada jego producent, co deklaruje, umieszczając na karcie wyrobu znak CE lub B i udzielając na okna gwarancji.

* Źródło: Poradnik "Jak kupić dobre okna?", Andrzej Błaszczyk, Warszawa 2009, AktywneOkna.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile szyb powinno mieć dobre okno?