Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Blacha powlekana

Iwona Szczepaniak
Classic, Ruukki; szerokość: 505 mm; długość: 800-10000 mm; wykończenie powierzchni: powłoka Pural mat; kolor: czarny Cena netto: 49,80 zł/m2 - Fot. Ruukki

Duża różnorodność form blachy płaskiej ze stali powlekanej sprawia, że wykonane z niej pokrycie może być bardzo efektowne.

Blacha powlekana jest produkowana z takiego gatunku stali, który umożliwia gięcie i profilowanie. Z niej wykonuje się rdzeń o grubości co najmniej 0,5 mm. Jest on obustronnie pokryty warstwą cynku (minimalnie 275 g/m2). Po zabezpieczeniu farbą gruntującą i antykorozyjną, dodatkowo nanosi się powłoki organiczne, takie same, jakimi pokrywa się blachodachówki. Trwałość tych powłok zwykle wynosi 10-20 lat i jest związana z działaniem na nie różnego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń z powietrza, między innymi związków siarki, chloru i azotu, powodujących kwaśne deszcze.

Blacha płaska ze stali powlekanej jest oferowana w dwóch postaciach - zwojów i gotowych paneli. Krawędzie zwojów profiluje się (korytkuje) na placu budowy, natomiast panele są fabrycznie ukształtowane na zatrzask przypominający tradycyjny rąbek stojący.

Układanie blachy powlekanej

Sposób układania zależy od postaci wybranej blachy płaskiej. Ze zwojów docina się pasy na odpowiednią długość, a następnie ich dłuższe krawędzie wstępnie kształtuje, tworząc korytka. Mocuje się je do podłoża ze sztywnego poszycia z desek sosnowych lub świerkowych. Nie powinny być one przykryte papą, lecz specjalną membraną separacyjną. Do poszycia korytka mocuje się klamrami (zwanymi też haftrami lub żabkami) ruchomymi, a w wyznaczonych miejscach - stałymi, następnie zamyka się rąbki.

Inaczej jest z blachą powlekaną w formie paneli. Produkuje się je na zamówienie, więc przyjeżdżają one na budowę już docięte i przygotowane zgodnie ze specyfikacją uwzględniającą wymiary dachu. Panele są wystarczająco sztywne, więc układa się je na ruszcie wykonanym z kontrłat i łat, przykręcając wkrętami w miejscach fabrycznie wykonanych otworów. Między sobą poszczególne elementy łączy się zatrzaskami.

Trwałość blachy powlekanej

Szacuje się, że pokrycia z blachy powlekanej przetrwają na dachu 50-70 lat. Nad morzem i na terenach przemysłowych, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, zalecane jest stosownie blach płaskich z powłokami o wysokiej klasie korozyjności.

Koszt pokrycia dachu blachą powlekaną

Za sam materiał trzeba zapłacić 45-100 zł/m2. Do tego należy doliczyć wykonanie wstępnego krycia- 50-150 zł/m2 za sztywne poszycie, lub 20-30 zł/m2 za membranę i ruszt z kontrłat i łat - oraz robociznę około 50 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Blacha płaska - dobry pomysł na dach
Projekty domów: dom energooszczędny, ekologiczny i niedrogi
Ile kosztują pokrycia dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 16

Skomentuj:

Blacha powlekana

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej