Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: dom energooszczędny, ekologiczny i niedrogi

architekt Iwona Mere

Projekt przygotowano z myślą o ludziach, którzy chcą mieć dom energooszczędny, przyjazny środowisku, a równocześnie nowoczesny i niedrogi. Zaproponowane rozwiązania nie epatują więc nowinkami technologicznymi, ale maksymalnie skutecznie wykorzystują siły i zasoby natury, nie nadwerężając kieszeni przyszłych mieszkańców.

dom energooszczędny, projekty domów, dom ekologiczny
Dom z drewnianą elewacją i konstrukcją z żelbetu i pełnej cegły
Projekt i rys. Raczko-Kokoszkiewicz Architekci
Metryczka budynku:

Powierzchnia użytkowa domu: 80 m2

Minimalna szerokość działki: 20 m

Autorzy projektu: architekt Marcin Kokoszkiewicz, architekt Joanna Raczko-Kokoszkiewicz

Kontakt do pracowni: biuro@raczko-kokoszkiewicz.pl, tel. 509 208 085, www.raczko-kokoszkiewicz.pl

Dom energooszczędny i ekologiczny: dla kogo?

Dom jest przeznaczony dla niewielkiej, dwu-, trzyosobowej rodziny. Projekt tego domu energooszczędnego przygotowano z myślą o inwestorach, którzy z ołówkiem w ręku (a raczej laptopem na kolanach) będą analizować rozmaite aspekty budowy i eksploatacji własnego lokum, bo nie chcą (lub nie mogą) wydać na dom fortuny.

Zaproponowane przez architektów rozwiązania nadają się do zastosowania w każdych warunkach i maksymalnie skutecznie wykorzystują siły i zasoby natury. Nawet osoba bez technicznego wykształcenia rozumie ideę akumulacji (gromadzenia) ciepła w masywnych ścianach budynku lub pożytki płynące ze zbierania deszczówki...

Projekt powinien więc spodobać się osobom, które czują się odpowiedzialne za stan środowiska, a zarazem chcą zamanifestować niechęć do konsumpcjonizmu i życia "na pokaz". Wiata na samochód, przydomowa oczyszczalnia ścieków czy "patch-workowe" wykończenie elewacji - wszędzie widoczna jest oryginalna filozofia budowania i mieszkania, niepodobna do większości katalogowych ofert.

Za wyborem takiego lub podobnego "sposobu na dom" przemawiają nie tylko ograniczone środki finansowe przyszłych gospodarzy, ale również - a może przede wszystkim - odpowiedzialność za nasze naturalne otoczenie.

Działka pod ekologiczny dom

Parterowy budynek ma kwadratowy plan oraz prostą, zwartą bryłę, której dynamiki dodaje dwuspadowy, nietypowo "skrzydlaty" (bo przełamany po przekątnej) dach.

Aby z pełni wykorzystać przemyślne sposoby na oszczędzanie energii (np. rozmieszczenie ścian akumulacyjnych oraz otworów), działka powinna mieć wjazd od północy. Nie musi być duża, wystarczy, by miała 20 m szerokości i 700 m2 powierzchni.

Przy jej zagospodarowywaniu warto kierować się wskazówkami autorów, dotyczącymi między innymi ochrony przed wiatrem (zimozielone żywopłoty), wykorzystania ziemi z wykopów (do stworzenia skarpy przy północnej ścianie domu) czy planowania ogrodu (liściaste wysokie drzewa mogą latem zacieniać miejsca do odpoczynku, jednak zimą nie powinny blokować dostępu promieni słonecznych do wnętrz).

Zewnętrzne obrotowe żaluzje okienne osłonią latem wnętrza przed ostrym słońcem.

Z uwagi na skromny metraż domu, mieszkańcy z pewnością będą przenosić latem część zajęć na świeże powietrze. Ułatwią to praktyczne wyjścia na zewnątrz: do loggii stanowiącej przedłużenie salonu oraz na taras przy aneksie stołowym.

Wygląd budynku

Nieduży, parterowy dom ładnie zaprezentuje się w naturalnym otoczeniu. Ze względu na gabaryty, zatonie w zieleni w ciągu kilku sezonów, bo nawet małe drzewka czy większe krzewy szybko mu dorównają. Prywatność i dobre samopoczucie mieszkańców może zakłócić jedynie zdecydowanie wyższa sąsiednia zabudowa; z górnych pięter blisko położonych budynków będzie widać całą posesję, da się nawet zajrzeć do wnętrz.

Konstrukcja z żelbetu i pełnej cegły gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo oraz dużą bezwładność cieplną budynku. Część ścian będzie ogrzewana przez słońce, padające na ich ciemną ( grafitową) powierzchnię przez okna dachowe o południowej ekspozycji. Takie przegrody w ciągu dnia zgromadzą ciepło, a po zmroku, gdy temperatura spadnie, będą je oddawać - jak nagrzany słońcem kamienny cokół górskiego schroniska, o który miło oprzeć plecy po całodziennej wędrówce.

Zewnętrzne ściany budynku (ocieplone 20 cm warstwą styropianu) zaleca się wykończyć deskowaniem ułożonym na ruszcie. Każda z elewacji stanowi niepowtarzalną kompozycję otworów oraz poziomych i pionowych desek różniących się szerokością, gatunkiem lub sposobem łączenia (na pióro i wpust, na styk, na zakład). Takie patchworkowe zestawienie to okazja do nadania domowi indywidualnego charakteru, a także możliwość wykorzystania resztek materiałów.

Wnętrza i ich funkcje

Przy projektowaniu domowej przestrzeni - bardzo przecież ograniczonej - priorytetem dla projektantów była jej jakość, dlatego zadbali o relacje między strefami dzienną i nocną, a także o gabaryty pomieszczeń.

Część wspólną tworzy otwarta kuchnia połączona z pokojem dziennym. Ciąg roboczy został zasłonięty przed oczyma wchodzących zgrabnym kubikiem toalety, ulokowanej w taki sposób, że wygodnie będą mogli z niej korzystać i domownicy, i goście.

Bardzo oszczędnie zorganizowano komunikację: na strefę wejścia (z szafami garderobianymi) oraz połączenie między łazienką i sypialniami przypada niewiele ponad 9 m2! Dzięki temu na prywatne pokoje z przesuwnymi drzwiami, których skrzydła znikną w ścianach bez zawężania przejść, można było przeznaczyć 14 i 11 m2, z wnękami na wbudowanie porządnych szaf.

Wszystkie ściany zaprojektowano z pełnej cegły i bez tynków wewnętrznych. To kolejny rys autentyczności, okazja do oszczędności (miejsca i pieniędzy), a także sposób na nadanie wnętrzom wyrazistego charakteru. Zaleca się przy tym, by wyznaczone przegrody akumulacyjne (pod okrągłymi otworami w dachu) pomalować na ciemnografitowy kolor, zwiększający pochłanianie promieniowania słonecznego, a pozostałe ściany - na biało.

We współczesnych wnętrzach znajdziemy wiele podobnych rozwiązań, jednak w tym przypadku to nie dodane dekoracje, ale najprawdziwszy "kościec" domu, jego racjonalna podstawa.

Najważniejsze cechy domu energooszczędnego:

- zwarta bryła;

- maksymalnie prosta i ekonomiczna konstrukcja;

- naturalne, tanie metody oszczędzania energii;

- zastosowanie energooszczędnych rozwiązań architektonicznych;

- wykorzystanie właściwości materiałów budowlanych;

- akumulowanie ciepła.

Autorzy projektu domu energooszczędnego

Autorzy projektu Joanna Raczko-Kokoszkiewicz i Marcin kokoszkiewicz, prowadzą wspólnie, od 2001 roku, autorską pracownię projektową Raczko Kokoszkiewicz Architekci. Do obszaru ich działań należy projektowanie domów jednorodzinnych, wnętrz mieszkalnych, budynków wielorodzinnych, a także obiektów użyteczności publicznej. W swoich projektach przywiązują ogromną wagę do funkcjonalności i bezpretensjonalności rozwiązań, kontekstu miejsca oraz jakości materiałów. Według architektów, idealną jest sytuacja, kiedy wnętrze i zewnętrze domu splatają się ze sobą tworząc spójną, uzupełniającą się strukturę. Najważniejszymi punktami odniesienia są człowiek i miejsce, nie zaś zmieniające się moda i trendy. Są laureatami wielu konkursów architektonicznych, otrzymali między innymi I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na dom ceramiczny z poddaszem użytkowym, I nagrodę w konkursie ogólnopolskim na modernizację i przebudowę placu Wolności w Łodzi (wspólnie z Karolem Saloni-Marczewskim). W dziedzinie projektowania wnętrz otrzymali wyróżnienie w kategorii łazienka rodzinna w konkursie firmy Cersanit.

Zobacz więcej ciekawych projektów

Projekty domów - do 100 m2, z poddaszem, na wąską działkę i wiele, wiele innychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Projekty domów: dom energooszczędny, ekologiczny i niedrogi