Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Test preparatów do czyszczenia baterii

Opracowanie Iwona Szczepaniak
Starwax środek do czyszczenia aluminium, stal nierdzewna - Fot.: Paweł Kiszkiel, Kacper Kopciński

Spośród dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia baterii wybraliśmy cztery i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym warunkiem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

Starwax środek do czyszczenia aluminium, stal nierdzewna, chrom producent: Eurochemia Cena: 28,99 zł/0,25 l

Płynna pasta do małych powierzchni, czyści i konserwuje: aluminium i aluminium anodyzowane, stal nierdzewną, inoks, powierzchnie chromowane. Usuwa tłuszcz i ślady po palcach.

Krzysztof Sarnecki: odpowiada mi bardzo delikatny zapach preparatu i jego konsystencja - jest na tyle gęsty, że nie spływa z czyszczonej powierzchni. W trakcie stosowania miałem nieprzyjemne wrażenie rozmazywania się tłustego środka po chromowanej powierzchni, jednak po spłukaniu i wypolerowaniu suchą szmatką, kran wygląda jak nowy.

Magdalena Jendrysiak: preparat ma przyjemny miętowy zapach. Dzięki gęstej konsystencji środek pozostaje tam, gdzie został naniesiony. Środek wprawdzie nie usunął starego osadu z kamienia, ale producent tego nie obiecuje. To, z czym sobie poradził, to w miarę świeży, dwutygodniowy brud. Zmatowiona powierzchnia baterii nie zyskała połysku, preparat pozostawia tłusty film.



Dr. Beckmann środek usuwający kamień, dystrybutor: Werner&Mertz Polska Cena: 14,99 zł/0,5 l

Żel na bazie kwasu cytrynowego, usuwa z chromu, szkła, akrylu, stali nierdzewnej osad z kamienia, rdzę, resztki mydła, plamy z wody i uporczywy brud. Zapobiega ponownemu osadzaniu się kamienia.

Iwona Dobrzyńska: żel wygodnie się nanosi - wystarczy dokładnie spryskać baterię. Preparat ma na tyle gęstą konsystencję, że nie spływa z zabrudzonej powierzchni. Zgodnie z zaleceniem producenta, pozostawiłam go na 10 minut, spłukałam i wytarłam miękką ściereczką do sucha. Pozbyłam się niewielkich zabrudzeń, ale osadu z kamienia nie usunął. Nie pozostawił żadnych smug.

Krzysztof Sarnecki: dużą zaletą preparatu jest łatwość nanoszenia i dość gęsta konsystencja. Zapach również mi nie przeszkadzał, zwłaszcza że nie jest szczególnie intensywny. Preparat ładnie wyczyścił kran z "bieżących" zabrudzeń, jednak nagromadzony przez długi czas osad kamienny na końcu wylewki (przy perlatorze) nie zniknął całkowicie.



Odkamieniacz, odrdzewiacz armatury domowej, producent: Oro-produkt polska Cena: 13,99 zł/0,5 l

Preparat na bazie kwasu cytrynowego, przeznaczony do usuwania uporczywych osadów wapiennych z armatury i innych powierzchni w łazience i kuchni.

Magdalena Wereda: środek ma drażniący zapach. Dzięki opakowaniu ze spryskiwaczem płyn nanosi się wygodnie i bardzo precyzyjnie. Po odczekaniu minuty i obfitym spłukaniu wodą okazało się, że warstwa kamiennego osadu została na tyle zmiękczona, że bez tarcia odpadały jej duże kawałki. Kamienny osad był na tyle duży, że musiałam preparat zastosować jeszcze raz.

Iwona Dobrzyńska: preparat ma postać płynu o oleistej konsystencji, który łatwo się nanosi - wystarczy spryskać nim baterię. Według zaleceń producenta, płyn należy pozostawić na 10 minut, a po tym czasie dokładnie spłukać. Na mojej baterii efekt nie był zadowalający - nie udało się usunąć osadu z kamienia, więc czynność powtórzyłam. Za drugim razem rezultat był podobny.



Fini płyn do czyszczenia stali nierdzewnej, producent: Fini Cena: 14,99 zł/0,2 l

Preparat do czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej, matowej oraz o wysokim połysku. Specjalnie opracowana formuła usuwa tłuste plamy, odciski palców, naloty i zacieki. Przywraca blask stali.

Magdalena Wereda: mleczko wygodnie się nanosi - można nim nasączyć ściereczkę lub bezpośrednio spryskać baterię; jest bezzapachowe. Po wypolerowaniu okazało się, że środek usunął niewielkie białe plamy i zacieki po wodzie, ale grubego nalotu się nie pozbyłam. W miejscach mniej zabrudzonych bateria odzyskała połysk. Na powierzchni baterii pozostała oleista warstwa.

Magdalena Jendrysiak: ten bezzapachowy preparat nanosiłam za pomocą dołączonego atomizera. Choć środek ma płynną konsystencję, to nie spływa od razu z powierzchni. Producent nie obiecuje, że preparat upora się z kamieniem - z mojej baterii kamień nie zniknął ani odrobinę. Środek sprawdził się jedynie na świeżych plamach i śladach po palcach. Daje efekt nabłyszczający.

Uwaga! Wyniki naszego redakcyjnego testu mają charakter subiektywny. Nie należy ich traktować jako testu konsumenckiego, przeprowadzanego na reprezentatywnej grupie użytkowników, ani też jako testu wykonanego przez laboratorium badawcze z zachowaniem jednakowych kryteriów oceny. Przedstawione opinie, dotyczące poszczególnych preparatów, są indywidualnym opisem doświadczeń naszych czytelników z zastosowania badanego preparatu w konkretnych warunkach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Test preparatów do usuwania zapraw cementowych
Jak czyścić baterie?
Test preparatów do likwidacji plam i zacieków

Skomentuj:

Test preparatów do czyszczenia baterii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej