Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czyścić baterie?

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Nowe baterie są czyste i lśniące, ale utrzymanie tego stanu przez dłuższy czas wcale nie jest takie łatwe.

By baterie lśniły jak nowe, należy je systematycznie czyścić odpowiednimi środkami
By baterie lśniły jak nowe, należy je systematycznie czyścić odpowiednimi środkami
Fot. Dornbracht
Większość nowoczesnych baterii ma korpus wykonany z mosiądzu i pokryty błyszczącą powłoką. Tworzy ją najczęściej nałożona na powłokę z niklu dość cienka warstwa chromu, odporna na szorowanie i tarcie, ale wrażliwa na działanie kwasów.

Dlatego do czyszczenia takiej armatury nie powinno się używać silnie działających chemikaliów. Taki zabieg może nam się udać bez szkody dla baterii raz lub dwa razy, i to pod warunkiem, że jej powierzchnię obficie spłuczemy i wytrzemy do sucha. Inaczej po odparowaniu wody z preparatu zostaną same żrące składniki, które doprowadzą do wypalenia w tym miejscu warstwy chromu, a czasem także niklu. W ten sposób powstają ciemne, nieestetyczne zacieki i odbarwienia. Zniszczoną baterię można wymienić na nową, oddać ją do zakładu galwanizerskiego do ponownego pokrycia chromem (koszt około 150 zł) lub przyzwyczaić się do niej.

Preparaty do pielęgnacji armatury

Osad z resztek mydła, płynu do naczyń czy kamienia powoduje, że powierzchnia baterii przestaje błyszczeć. Jeśli nie będziemy czyścić jej systematycznie, brud zacznie się nawarstwiać. Trudno wtedy będzie dobrać środek, który szybko i skutecznie go usunie, a domowych sposobów - roztworu octu lub popularnego napoju gazowanego - fachowcy nie polecają. Uniwersalnym i bezpiecznym dla każdej powierzchni w kuchni i łazience preparatem do usuwania kamienia jest silny roztwór zwykłego kwasku cytrynowego. Pozostawienie w nim na 2-3 dni zatkanego perlatora, pozwoli pozbyć się wszystkich zgromadzonych na nim osadów. Zalecane. Do częstego mycia powierzchni baterii wystarczy środek o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie (ph 6-9), na przykład mydło w płynie.

Jeśli armatura od dawna nie była czyszczona albo osad nie daje się usunąć, trzeba sięgnąć po silniejsze środki. Należy wybierać te preparaty - w postaci płynu, żelu lub mleczka - które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych, złoconych lub patynowanych. Nie wolno ich jednak pozostawiać bardzo długo, ani też wcierać. Może się bowiem zdarzyć, że znajdą się miejsca, w których warstwa chromu nie została dobrze nałożona. Wtedy zacznie się łuszczyć.

Niezalecane. Lepiej nie ułatwiać sobie pracy i nie czyścić armatury tymi samymi środkami, co umywalkę, wannę lub brodzik. Owszem, lepiej usuwają one kamień, ale też agresywnie działają na powłokę z chromu. Jeśli już ich użyjemy, to tylko na własne ryzyko (zniszczony produkt nie podlega wówczas reklamacji) i pod warunkiem, że szybko spłuczemy baterię dużą ilością wody.

Do mycia armatury absolutnie nie wolno używać środków chemicznych zawierających kwasy nieorganiczne. Takie związki są obecne między innymi w preparatach do czyszczenia toalet. Warto więc przeczytać skład chemiczny kupowanego środka, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Czyszczenie baterii

By nie zniszczyć baterii, należy je traktować ostrożnie; najlepiej stosować się do wskazówek producenta dotyczących ich pielęgnacji. Większość zaleca regularnie czyszczenie armatury, nawet co 2-3 dni. Systematyczne mycie nie pozwoli na powstanie dużych zabrudzeń, które wymagałyby użycia mocniejszych chemikaliów, a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia baterii.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Jak czyścić baterie?