Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Podłoga na keramzycie

Odpowiada Tomasz Drewnowski
Podłoga na gruncie, ocieplona keramzytem - Fot. Maxit

Co to jest keramzyt i do czego można go stosować? Czy to prawda, że keramzyt chroni przed szkodliwym wpływem cieków wodnych? Jak ocieplić podłogę keramzytem i czy to się opłaca?

Właściwości i przeznaczenie

Keramzyt to porowate, owalne granulki otrzymywane z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze. Są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, ognio- i mrozoodporne, mało nasiąkliwe i odporne na zawilgocenia. Nie rozwijają się na nich pleśnie ani grzyby. Oprócz zwykłego, można także kupić keramzyt impregnowany - o zmniejszonej nasiąkliwości.

Keramzyt stosuje się do produkcji betonów lekkich i wyrobów z nich, a także - ponieważ jest to materiał o dobrej ciepłochronności (= 0,1) - do izolacji termicznej, na przykład podłóg na gruncie. Dobrze też sprawdza się przy izolacji i drenażu układanych wokół ścian fundamentowych i piwnicznych, gdyż nie tylko ociepla, ale i zapewnia właściwe odsączanie wód opadowych i gruntowych.

Keramzyt na zdrowie

Keramzyt to materiał całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia, produkowany z gliny, bez żadnych sztucznych dodatków i bezodpadowo. Zdaniem radiestetów keramzyt pod podłogą korzystnie oddziałuje na samopoczucie człowieka, gdyż stanowi ekran eliminujący szkodliwy wpływ pól promieniowania magnetycznego podziemnych cieków wodnych.

Keramzyt zamiast piasku i styropianu

Wykonanie podłogi na keramzycie polega na ułożeniu 20-30 cm warstwy kruszywa frakcji 10-20 (najlepiej impregnowanego), zagęszczeniu ubijakiem (w jego wyniku grubość keramzytu zmniejszy się o ok. 10%) i ustabilizowaniu wierzchniej warstwy rzadkim zaczynem cementowym (ok. 50 mm). Na tak przygotowanym podkładzie układa się izolacje z dwóch warstw papy lub folii, a następnie robi wylewkę betonową, zdylatowaną obwodowo od ścian.

1 m3 keramzytu impregnowanego to wydatek ok. 180-280 zł (dla porównania - 1 m3 styropianu kosztuje ok. 130 zł; do tego trzeba doliczyć podkład betonowy i piasek, niepotrzebne przy ociepleniu keramzytem). Okazuje się jednak, że jeśli kredyt na budowę domu powiększymy o kwotę potrzebną na keramzyt - opłaci się to. Zyski wynikające z lepszego ocieplenia (i mniejszych wydatków na ogrzewanie) będą większe niż odpowiednia część raty kredytu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Inwestycja w lepsze ocieplenie domu
Jak dobrze zrobić podłogę na gruncie
Z czego zrobić podłogę na gruncie

Skomentuj:

Podłoga na keramzycie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej