Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Naturalna wentylacja

Tekst: Monika Kupska-Kupis, architekt, koordynator projektów VELUX POLSKA
Schemat HFL - Fot. Velux

Odpowiednia wentylacja to jeden z ważniejszych elementów wpływających na komfort wnętrz.

We współczesnej architekturze proekologicznej odchodzi się od wykorzystywania mechanicznych systemów wentylacyjnych na rzecz naturalnego wentylowania przestrzeni wewnętrznej. Coraz większa konieczność ochrony środowiska naturalnego i tego świadomość powoduje, że zwracamy się ku naturalnym sposobom. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii - czystych, bezodpadowych i praktycznie niewyczerpalnych - zyskuje tu przewagę nad pochłaniającymi znaczne ilości energii elektrycznej systemami mechanicznymi. Koncepcje wykorzystania naturalnego chłodzenia i wentylowania budynku znane są już od najdawniejszych czasów.

Najprostszym sposobem naturalnego chłodzenia i wentylowania pomieszczeń jest zastosowanie otwieranych okien. Odchodzi się tym samym od idei budynku jako szczelnie "opakowanego pudełka". Otwieranie okien zapewnia wymianę powietrza z otoczeniem, a także pozwala na realizację koncepcji chłodzenia nocnego.

Naturalna wentylacja to przepływ i wymiana powietrza oparta na procesach niewymuszonych. Ciepłe powietrze w naturalny sposób unosi się i na poddaszu gromadzi się go najwięcej. Niezwykle ważną kwestią jest sprawny system wentylacyjny, zwłaszcza że uzyskanie wydajnej wentylacji na poddaszu jest szczególnie trudne. Poddasze jako najwyższa kondygnacja ma niewielki ciąg wentylacyjny. Aby wentylacja grawitacyjna na poddaszu działała prawidłowo, okna połaciowe najlepiej jest rozmieścić po przeciwnych stronach dachu. To rozwiązanie zapewnia przewietrzanie wszystkich pomieszczeń, działając na zasadzie przeciągu.

Jeśli tak rozplanujemy pomieszczenia, że w środku domu powstanie dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń, możliwe będzie wykorzystanie efektu kominowego, czyli unoszenia się zużytego powietrza ku górze i usuwania go przez otwarte okna, a w jego miejsce napływania do środka świeżego powietrza z zewnątrz. Z tych powodów warto zainwestować w takie okna, które wyposażone są w klapę wentylacyjną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Grupa VELUX we współpracy z WWF ogłasza dwa nowe projekty dotyczące ochrony klimatu i przyrody w Wietnamie i na…
Okna dachowe - dlaczego warto wymienić na nowe?
Duże okno w dachu

Skomentuj:

Naturalna wentylacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej