Ogrzewanie garażu: jaką bramę garażową wybrać?
Ociepliłem garaż przy domu i doprowadziłem do niego ogrzewanie. Chcę także wymienić bramę garażową. Jaką wybrać? Czy koniecznie musi być ona ocieplona? Paweł G.
1 z 2
2 z 2
Zaizolowany termicznie i ogrzewany garaż powinien mieć ciepłą bramę. Warto wybrać taką, która ma ościeżnicę z przegrodą termiczną. Inaczej przez bramę i jej styk ze ścianą garażu będzie uciekać ciepło, a rachunki za ogrzewanie będą wyższe.
Ogrzewanie garażu - typ bramy garażowej
Bramy segmentowe. Spośród bram garażowych najlepiej wybrać model segmentowy, zbudowany ze stalowych segmentów o grubości nie mniejszej niż 42 mm. Brama taka musi być dokładnie wypełniona pianką poliuretanową o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Ważne przy tym jest, aby pianka ta szczelnie wypełniała wszystkie zakamarki blatu. Istotne są też łączenia między segmentami bramy oraz między segmentami a ościeżnicą. Chodzi nie tylko o odpowiednie uszczelki, ale także o jak najszersze krawędzie styku między segmentami.
Warto też pamiętać, że jeżeli sam panel bramy ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,5 W/m2K, to dla całego blatu bramy wyniesie on 0,9 W/m2K, a dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2 U wzrośnie do 1,3 W/m2K.
Bramy uchylne. Najczęściej skrzydła takich bram nie są izolowane termicznie i mają one dodatkowo gorszą szczelność przy ościeżnicy.
Izolacyjność cieplną takiej bramy można poprawić przez ocieplenie jej skrzydła. Od strony wewnętrznej układa się wówczas płyty styropianu o grubości 3-4 cm lub folię refleksyjną. Składa się ona z dwóch warstw metalizowanego i zbrojonego poliestru oraz umieszczonego między nimi wypełnienia - zależnie od wersji: z folii bąbelkowej lub pianki polietylenowej. Warstwy te odbijają promieniowanie cieplne od wewnątrz, zabezpieczając pomieszczenie przed stratami ciepła oraz chronią przed niską temperaturą z zewnątrz. Nie jest to jednak wystarczająco dobre rozwiązanie do ogrzewanych garaży.
Ogrzewanie garażu - ciepła ościeżnica
Nie tylko materiał termoizolacyjny chroni przed utratą ciepła, ale też gumowe oraz szczotkowe uszczelki, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Znajdują się one na obwodzie bram uchylnych lub między częściami bram segmentowych.
Na rynku są też dostępne bramy, których ościeżnica jest oddzielona od ściany garażu specjalną przegrodą termiczną. Jest to wytrzymała rama z tworzywa sztucznego z dodatkowym uszczelnieniem. Idealnie przylega ono do skrzydła bramy - po bokach i w jej górnej części. Sprawia to, że elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą. Taki sposób osadzenia bramy garażowej ogranicza powstanie mostków termicznych i pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o 15 proc.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>
Skomentuj:
Ogrzewanie garażu: jaką bramę garażową wybrać?