Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Śnieg urwał płotek na dachu

Odpowiada: Krzysztof Omilian
Akcesoria dachowe psują się często z powodu nieprawidłowego zamocowania. - Fot. Leszek Kopacz

Dach przykryłem dachówkami cementowymi i zamontowałem metalowe płotki przeciwśniegowe. Podczas ostatniej zimy, pod naporem śniegu, jeden z nich się oberwał. Czy można go z powrotem przymocować? Radosław J., Rzeszów

Częstą przyczyną uszkodzenia akcesoriów dachowych jest ich nieprawidłowe zamontowanie. Tak mogło być i u naszego czytelnika. Jednak tylko rzeczoznawca budowlany, po oględzinach dachu, może jednoznacznie stwierdzić, jaki był powód oberwania płotka przeciwśniegowego.

Zabezpieczenie przed obsuwającym się śniegiem

Dach musi być bezpieczny, zwłaszcza zimą, dla mieszkańców przechodzących tuż przy domu. Po ostatniej, dość obfitej w opady śniegu zimie, częściej można zobaczyć płotki zabezpieczające przed gwałtownym zsuwaniem się z dachu topniejącego śniegu. Taki wydatek to kropla w morzu kosztów budowy domu, a zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo i chroni nas przed skutkami odpowiedzialności cywilnej.

Zwykle płotki przeciwśniegowe widać nad wejściem do domu, wjazdem do garażu, wzdłuż chodnika lub ścieżki. Ważne jest, by dobrać ich rodzaj do pokrycia dachowego: dachówek ceramicznych i cementowych, blachodachówki, blachy płaskiej, gontów bitumicznych.

Płotki przeciwśniegowe mają formę drabinek o różnej długości. Wykonuje się je ze stali lub aluminium. By tworzyły jeden ciąg, łączy się je ze sobą za pomocą klamer. Najczęściej stosowane są płotki ze wspornikami metalowymi, ponieważ można je montować na wszystkich rodzajach pokryć dachowych. Producenci pokryć ceramicznych i cementowych oferują do przytwierdzenia drabinek przeciwśnieżnych specjalne dachówki z wyprofilowanymi lub mocowanymi fabrycznie uchwytami.

Naprawa metalowego płotka

Na fotografii nie widać, aby uszkodzony był lewy zaczep płotka. Oberwanie mogło być więc spowodowane tym, że wspornika nie przykręcono do łaty. Możliwe jest też, że wkręt mocujący drabinkę do łaty był nieodpowiedni - zbyt krótki lub o złej średnicy. To z kolei doprowadziło do jego obluzowania i wyrwania. W takiej sytuacji płotek - a właściwie jego wspornik - mógł się oberwać pod wpływem nawet niewielkiego obciążenia śniegiem.

Aby naprawić uszkodzenie, należy zamontować nową drabinkę przeciwśniegową, zwracając przy tym uwagę, by była właściwie przymocowana. Przede wszystkim trzeba dostać się do drewnianej łaty, do której mocuje się metalowe wsporniki. Sposób, w jaki należy to zrobić, zależy od modelu dachówek.

Karpiówki i esówki. Dachówki tego typu są zahaczone o łaty wyprofilowanymi zaczepami lub zamocowane do nich gwoździami. By dostać się do łaty, trzeba unieść do góry dachówki z wyższego rzędu i podłożyć pod nie kliny.

Zakładkowe z bocznymi zamkami. Żeby dostać się do łaty, należy podważyć i zaklinować dachówkę po lewej stronie oraz dachówkę w rzędzie powyżej. Przed wyjęciem dachówki zasłaniającej łatę, trzeba zdjąć klamrę - jeśli jest ona w tym miejscu.

Zakładkowe z zamkami na trzech krawędziach. Ukształtowane na krawędziach zamki wzajemnie się zazębiają. Dlatego konieczne jest podważenie również dachówki sąsiedniej z tego samego rzędu.

Choć taka naprawa płotka przeciwśniegowego nie wydaje się trudna, to ze względu na bezpieczeństwo powinien ją wykonać doświadczony dekarz.

Dachówki systemowe

Wśród inwestorów wciąż niestety panuje przekonanie, że najważniejsze są dachówki i warto za nie zapłacić nawet bardzo dużo. Całą resztę, czyli akcesoria dachowe, na przykład płotki przeciwśnieżne, stopnie i ławy kominiarskie, obróbki lub kosze, można zastąpić tańszymi odpowiednikami. Tymczasem niska cena produktów - często niewiadomego pochodzenia lub wykonanych przez kiepskich rzemieślników - wiąże się najczęściej z ich słabą jakością i brakiem koniecznych badań. Niektóre z takich "ekonomicznych" akcesoriów, budzą nie-ufność już samym swoim wyglądem, a przy zginaniu po prostu się łamią. Innym problemem jest ich dopasowanie do wybranych modeli i kolorów dachówek.

Gdy zamiast metalowego wspornika chcemy zamontować na dachówce nowy płotek przeciwśniegowy z fabrycznie uformowanym uchwytem, trzeba wymienić zwykłe dachówki na specjalne. Jest to dosyć proste.

Znacznie trudniej byłoby z dużymi arkuszami blachodachówki lub płyt falistych, bo trzeba zdemontować więcej niż jeden arkusz. Metoda wymiany zwykłych dachówek cementowych na systemowe zależy od sposobu ich mocowania do łat. Wykonuje się to podobnie jak przy mocowaniu płotka. Gdy nowe dachówki są już ułożone, do ich uchwytów przytwierdza się drabinki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Odśnieżanie dachu stromego
Dach z blachy - akcesoria
Jak zbudować i sfinansować dom prefabrykowany?

Skomentuj:

Śnieg urwał płotek na dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej