Odśnieżanie dachu stromego

Katarzyna Wangin

Śnieg zsuwający się z dachu może uszkadzać rynny i elewacje. Spadające sople często zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ten zatem, kto na etapie krycia dachu oszczędza na montażu akcesoriów przeciwśnieżnych, sporo ryzykuje...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Płotek przeciwśnieżny zamontowany na dachu krytym blachodachówką, dopasowany kolorystycznie do pokrycia
Fot. archiwum redakcji
Akcesoria dachowe można zamówić bezpośrednio u producenta pokrycia lub też kupić je oddzielnie. Łatwo dobrać odpowiedni kształt, kolor oraz wielkość - zarówno na dachy kryte dachówką ceramiczną, cementową czy bitumiczną, jak i na te z blachodachówką, płytami falistymi albo blachą trapezową.

Akcesoria dachowe

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabezpieczeń przed śniegiem zsuwającym się z dachu: elementy "rozbijające" osuwający się śnieg oraz zatrzymujące go. Pierwsza grupa to dachówki przeciwśnieżne. Do drugiej zalicza się specjalne drabinki, płotki oraz belki.

Dachówki przeciwśnieżne zatrzymują śnieg na połaci dachu i nie dopuszczają do nagłego jego obsunięcia, ponadto "rozpruwają" duże połacie śniegu na mniejsze. Na dachu, na którym równomiernie rozłożone są dachówki przeciwśnieżne, śnieg przylega do połaci, a podczas odwilży topnieje powoli. Liczba dachówek potrzebnych na 1 m2 dachu zależy od:

- spadku połaci (im większa, tym więcej dachówek potrzeba),

- obciążenia dachu śniegiem (zależy od strefy klimatycznej, w jakiej stoi dom, a ściślej - od strefy obciążenia śniegiem).

Płotki albo belki przeciwśnieżne powinno się stosować na każdym stromym dachu, zwłaszcza na połaciach nad ciągami komunikacyjnymi (chodnikiem, ścieżką). Zatrzymują osuwający się śnieg, chronią więc rynny przed zerwaniem. Zabezpieczają też przed osunięciem się śniegu na ludzi, dlatego montuje się je nad wejściami do budynku, wjazdem do garażu itp.

Montaż dachówek i płotków przeciwśnieżnych najłatwiej przeprowadzić w trakcie układania pokrycia. Na gotowym dachu będzie to bardziej skomplikowane, a więc droższe. Zamontowanie płotka lub belki na dachu umożliwiają specjalne, mocne uchwyty. Dobiera się je do rodzaju pokrycia; inne są do karpiówek, inne do pozostałych rodzajów dachówek, blachy czy gontu. Uchwyty mocuje się wkrętami do łat.Systemy przeciwoblodzeniowe

Do walki ze śniegiem zalegającym na dachu i oblodzeniem rynien można wykorzystać także energię elektryczną. W tym celu w dolnej części dachu oraz w rynnach instaluje się system przeciwoblodzeniowy. Właściwie zaprojektowany i zainstalowany zapewnia pełną kontrolę spływu wody z powierzchni dachu i stałą drożność orynnowania; zapobiega też tworzeniu się sopli.

Elementy systemu:

- przewody grzejne (albo stałej mocy, zasilane jedno- lub dwustronnie, albo zmiennej mocy - samoregulujące się),

- czujniki temperatury i wilgotności,

- układ sterujący.

Moc instalacji przeciwoblodzeniowej powinna wynosić 250-300 W/m2 powierzchni dachu, zależnie od:

- ocieplenia dachu - jeśli jest dobrze ocieplony, należy przewidzieć większą moc jednostkową (300 W/m2), ponieważ niska temperatura będzie się na nim utrzymywać dłużej i dopiero wyraźne ocieplenie spowoduje gwałtowne topnienie zalegającego na nim śniegu. Na dachach niedostatecznie ocieplonych śnieg topnieje szybciej, ponieważ stale podgrzewa go ciepło uciekające z poddasza przez dach;

- systemu rynnowego - jeżeli rynny są stalowe, instalacja musi mieć większą moc, jeśli plastikowe - mniejszą. Także w szerszych rynnach trzeba stosować instalację większej mocy niż w węższych;

- usytuowania domu w określonej strefie klimatycznej i w stosunku do stron świata.

Uwaga! Dobór elementów systemu, a także jego zainstalowanie i uruchomienie należy powierzyć specjalistom.

Poprawnie zainstalowany system przeciwoblodzeniowy automatycznie dostosowuje się do warunków pogodowych i przełącza w stan aktywności zawsze wtedy, kiedy potrzeba. Jest bezobsługowy, więc spełnia swoją funkcję również wówczas, gdy mieszkańcy są poza domem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁADSkomentuj:

Odśnieżanie dachu stromego