Odśnieżanie dachu stromego
Śnieg zsuwający się z dachu może uszkadzać rynny i elewacje. Spadające sople często zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Ten zatem, kto na etapie krycia dachu oszczędza na montażu akcesoriów przeciwśnieżnych, sporo ryzykuje...
Akcesoria dachowe
Istnieją dwa podstawowe rodzaje zabezpieczeń przed śniegiem zsuwającym się z dachu: elementy "rozbijające" osuwający się śnieg oraz zatrzymujące go. Pierwsza grupa to dachówki przeciwśnieżne. Do drugiej zalicza się specjalne drabinki, płotki oraz belki.
Dachówki przeciwśnieżne zatrzymują śnieg na połaci dachu i nie dopuszczają do nagłego jego obsunięcia, ponadto "rozpruwają" duże połacie śniegu na mniejsze. Na dachu, na którym równomiernie rozłożone są dachówki przeciwśnieżne, śnieg przylega do połaci, a podczas odwilży topnieje powoli. Liczba dachówek potrzebnych na 1 m2 dachu zależy od:
- spadku połaci (im większa, tym więcej dachówek potrzeba),
- obciążenia dachu śniegiem (zależy od strefy klimatycznej, w jakiej stoi dom, a ściślej - od strefy obciążenia śniegiem).
Płotki albo belki przeciwśnieżne powinno się stosować na każdym stromym dachu, zwłaszcza na połaciach nad ciągami komunikacyjnymi (chodnikiem, ścieżką). Zatrzymują osuwający się śnieg, chronią więc rynny przed zerwaniem. Zabezpieczają też przed osunięciem się śniegu na ludzi, dlatego montuje się je nad wejściami do budynku, wjazdem do garażu itp.
Montaż dachówek i płotków przeciwśnieżnych najłatwiej przeprowadzić w trakcie układania pokrycia. Na gotowym dachu będzie to bardziej skomplikowane, a więc droższe. Zamontowanie płotka lub belki na dachu umożliwiają specjalne, mocne uchwyty. Dobiera się je do rodzaju pokrycia; inne są do karpiówek, inne do pozostałych rodzajów dachówek, blachy czy gontu. Uchwyty mocuje się wkrętami do łat.
Systemy przeciwoblodzeniowe
Do walki ze śniegiem zalegającym na dachu i oblodzeniem rynien można wykorzystać także energię elektryczną. W tym celu w dolnej części dachu oraz w rynnach instaluje się system przeciwoblodzeniowy. Właściwie zaprojektowany i zainstalowany zapewnia pełną kontrolę spływu wody z powierzchni dachu i stałą drożność orynnowania; zapobiega też tworzeniu się sopli.
Elementy systemu:
- przewody grzejne (albo stałej mocy, zasilane jedno- lub dwustronnie, albo zmiennej mocy - samoregulujące się),
- czujniki temperatury i wilgotności,
- układ sterujący.
Moc instalacji przeciwoblodzeniowej powinna wynosić 250-300 W/m2 powierzchni dachu, zależnie od:
- ocieplenia dachu - jeśli jest dobrze ocieplony, należy przewidzieć większą moc jednostkową (300 W/m2), ponieważ niska temperatura będzie się na nim utrzymywać dłużej i dopiero wyraźne ocieplenie spowoduje gwałtowne topnienie zalegającego na nim śniegu. Na dachach niedostatecznie ocieplonych śnieg topnieje szybciej, ponieważ stale podgrzewa go ciepło uciekające z poddasza przez dach;
- systemu rynnowego - jeżeli rynny są stalowe, instalacja musi mieć większą moc, jeśli plastikowe - mniejszą. Także w szerszych rynnach trzeba stosować instalację większej mocy niż w węższych;
- usytuowania domu w określonej strefie klimatycznej i w stosunku do stron świata.
Uwaga! Dobór elementów systemu, a także jego zainstalowanie i uruchomienie należy powierzyć specjalistom.
Poprawnie zainstalowany system przeciwoblodzeniowy automatycznie dostosowuje się do warunków pogodowych i przełącza w stan aktywności zawsze wtedy, kiedy potrzeba. Jest bezobsługowy, więc spełnia swoją funkcję również wówczas, gdy mieszkańcy są poza domem.
Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD
>- Więcej o:
Jak zabezpieczyć dach płaski przed śniegiem?
Dach płaski - ile śniegu może wytrzymać?
Odśnieżanie według prawa
Śnieg urwał płotek na dachu
Pod blachą
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach