Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Solidne i trwałe ocieplenie poddasza wełną mineralną

Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny
Estetyczne i trwałe wykończenie skosów dachowych decyduje o funkcjonalności pomieszczenia - Fot. Rockwool

Izolacja termiczna z wełny skalnej zapewnia przegrodom nie tylko wystarczające ocieplenie, ale również wysoką odporność ogniową, a także chroni dom przed hałasem.

Zatrzymałem się na etapie ocieplania dachu. Czy wszystkie płyty wełny skalnej, którą mam w projekcie, jednakowo nadają się do układania na skosach dachowych? Jak grube powinno być takie ocieplenie? Projektant zaplanował 20 cm, a wykonawca chce, żebym kupił grubsze. Uważa za to, że paroizolacja jest zbędna. Czy słusznie? Jarosław Sobolewski, Kolno

Ocieplanie poddasza: termoizolacja bez strat

Drewniana więźba dachowa wymaga, by jej ocieplenie miało dobrą izolacyjność i elastyczność. Wtedy będzie szczelnie przylegać zarówno do konstrukcji, jak i do siebie nawzajem. Twardą izolacją przeznaczoną na ściany zewnętrzne trudniej jest wypełnić przestrzenie pomiędzy krokwiami i niełatwo docisnąć płyty do siebie, nie pozostawiając przy tym szczelin. Z kolei wiotkich mat służących do układania na stropach nie da się stabilnie zamocować do połaci.

Dlatego optymalnym materiałem do ocieplania skosów poddasza jest odpowiednio elastyczna wełna skalna układana w dwóch warstwach: pomiędzy i pod krokwiami, o łącznej grubości przynajmniej 35 cm. Dodatkowe centymetry ocieplenia służą nie tylko eliminacji mostków termicznych i zwiększeniu izolacyjności przegrody (wełna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła x = 0,035-0,044 W/(mK), co przy 35 cm grubości daje odpowiednio współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,10-0,14 W/ (m2K)), ale też zabezpieczeniu drewnianej konstrukcji w razie pożaru. Między krokwiami układa się lekkie i sprężyste płyty lub maty, pod tym zaś - między rusztem do suchej zabudowy - płyty kartonowo-gipsowe.

Ochrona wełny przed zawilgoceniem

Woda bardzo dobrze przewodzi ciepło (jej współczynnik x jest około 15 razy większy niż wełny mineralnej), więc zawilgocone ocieplenie szybko stanie się mostkiem termicznym. Dlatego wełna skalna podczas produkcji jest poddawana hydrofobizacji, co chroni ją przed wilgocią, a rolki i płyty na czas transportu są zabezpieczone folią. Po jej zerwaniu trzeba jednak pamiętać, żeby wełnę przechowywać pod dachem.

Para wodna może się też skraplać w wełnie już po jej ułożeniu. Aby temu zapobiec, osłania się ją paroizolacją. Zaleca się jej montaż od strony wilgotnych pomieszczeń ogrzewanych (łazienek, kuchni, pralni, suszarni).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>





Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?

Skomentuj:

Solidne i trwałe ocieplenie poddasza wełną mineralną

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej