Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Tynkowanie poddasza na siatce tynkarskiej

odpowiada Waldemar Szela
Siatkę tynkarską mocuje się do rusztu z profili stalowych lub drewna - Fot. Stucanet

Zamierzam wykończyć poddasze. Słyszałem, że teraz zamiast płyt gipsowo-kartonowych można ułożyć siatkę tynkarską i na nią nakładać tynk. Na czym polega taki sposób? Justyna W.

Zazwyczaj poddasze wykańcza się przy użyciu systemów suchej zabudowy. Wymaga to jednak od wykonawców dużego doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich materiałów, najlepiej tworzących jeden system. W przeciwnym razie, na stykach płyt gipsowo-kartonowych szybko pojawiają się rysy i pęknięcia. Alternatywą dla tego sposobu jest wykorzystanie siatki, na której układa się tynk.

Siatka tynkarska zamiast płyt kartonowo-gipsowych

Do wykończenia poddasza stosuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe i płyty mfp. Okazuje się jednak, że więźbę można również od spodu otynkować. Trzeba tylko kupić specjalną siatkę, zwaną nośnikiem tynku.

Siatka tynkarska (cena: 22-38 zł/m2) to połączenie siatki z drutów wykonanych ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej z perforowanym kartonem. Jest zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić jak najlepszą przyczepność tynku. Sztywność siatce nadaje stal, natomiast perforacja kartonu zapewnia tynkowi przyczepność. Siatka do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (może być również stosowana na zewnątrz) ma karton pokryty dodatkowo wodoodporną warstwą bitumiczną.

Siatka tynkarska sprzedawana jest w prostokątnych arkuszach o wymiarach 70 x 240 cm lub 33 x 255 cm, ale można ją dowolnie przycinać w zależności od kątów utworzonych przez połacie dachowe i ściany kolankowe. Dzięki temu nietrudno jest ją dopasować nawet do najbardziej skomplikowanego kształtu poddasza, z wieloma załamaniami.

Siatka tworzy równe i bardzo stabilne podłoże, na które nanosi się warstwami zaprawę tynkarską. Tak wykonane wykończenie jest odporne na zarysowanie i pękanie spowodowane odkształceniami wskutek ruchów więźby dachowej.

Jak tynkować na siatce tynkarskiej?

Siatkę mocuje się do wcześniej przygotowanego rusztu z profili stalowych CW lub drewna. Przed jej ułożeniem należy ocieplić połacie dachu wełną mineralną i zabezpieczyć ją przed zawilgoceniem od strony wnętrza folią paroizolacyjną

Na siatce tynkarskiej można układać zaprawy gipsowe, wapienne lub cementowo-wapienne. Nanosi się je ręcznie lub mechanicznie dwiema warstwami (według zasady "mokre na mokre") o łącznej grubości co najmniej 2 cm. Warto powierzyć tę czynność specjaliście, który równomierne rozłoży warstwę tynku. Na koniec ułożony tynk powinien zostać zwilżony i wygładzony filcową pacą. Trzeba go także chronić przed zbyt szybkim wysychaniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Słupy na poddaszu
Tynki wewnętrzne układane na mokro
Gotowe tynki wewnętrzne na ściany

Skomentuj:

Tynkowanie poddasza na siatce tynkarskiej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej