Paroizolacja
Ten rodzaj folii chroni izolację cieplną przed zawilgoceniem stale napływającą z wnętrza domu parą wodną.
By folia paroizolacyjna spełniała swoją funkcję, powinna być starannie ułożona między ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi. Połączenia najlepiej jest uszczelnić specjalną taśmą dwustronną. Nieszczelne ułożenie paroizolacji może spowodować duże szkody. Przez dziury w folii lub niedokładnie zaklejone brzegi jej pasów para wodna będzie gwałtownie przepływać, zawilgacając dach. Skutki tego nie od razu są widoczne. Bywa, że dopiero po kilku latach na obudowie z płyt gipsowo-kartonowych zaczynają pojawiać się wilgotne plamy.
Paroizolacje starszego typu w dużym stopniu ograniczały przepływ pary wodnej. Obecnie częściej stosuje się folie paroizolacyjne nie tyle blokujące, co regulujące ten przepływ. Rodzaj paroizolacji najlepiej dopasować do ułożonej na dachu folii wstępnego krycia: im większa jest jej paroprzepuszczalność, tym mniej szczelna może być paroizolacja.
Folia paroizolacyjna jest niezbędna, gdy na poddaszu jest jedynie wentylacja grawitacyjna. Z folii tego rodzaju można zrezygnować wyłącznie w pomieszczeniach suchych (na przykład w sypialniach, garderobach), jeśli ocieplenie jest osłonięte od zewnątrz membraną dachową. Dotyczy to jednak tylko tych domów, w których zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: