Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Układanie płytek: wymagające mozaiki

Paweł Królikowski
Mozaiki mają tę zaletę, że dobrze wpasowują się we wszelkiego typu wyoblenia podłoża - Fot. Ceramika Tubądzin

Jeśli inwestujemy w okładziny mozaikowe, warto zawczasu zastanowić się nad wymiarami powierzchni, na których chcemy je układać. W ten sposób osiągniemy zamierzony efekt estetyczny i unikniemy wizualnego nieporządku..

Najlepiej, jeśli powierzchnia, na której układamy mozaiki, będzie wielokrotnością wymiarów pojedynczej kostki, bo pozwala to uniknąć docinania.

Przygotowanie podłoża pod układanie mozaiki

Równych podłoży wymagają wszystkie płytki - ściany powinny być idealnie pionowe, a naroża tworzyć linie proste, inaczej z płytek utworzą się szpecące kliny. O przygotowanie podłoża trzeba szczególnie zadbać, gdy zamierzamy układać mozaiki. Może to dziwić, gdyż okładziny takie sprzedawane są w postaci kostek naklejonych na elastyczną siatkę, z zachowaniem szczelin między poszczególnymi elementami, mogą więc dopasowywać się do krzywizn. Mozaiki wymagają jednak stosowania bardzo cienkiej warstwy zaprawy klejowej. Jeżeli klej zostanie zaaplikowany zbyt grubo, wypełni szczeliny między kostkami lub nawet wypłynie na ich powierzchnię. Kostki mozaiki mogą się wręcz "utopić" w grubej warstwie kleju, a skurcz twardniejącej zaprawy dodatkowo może je "wciągać". Wówczas powierzchnia licowa okładziny będzie nierówna.

Żeby było możliwe ułożenie tak cienkiej warstwy kleju, jaka jest wymagana, podłoże musi być idealnie równe i płaskie. Taki efekt można uzyskać przez wielokrotne szpachlowanie zaprawą wyrównującą i szlifowanie. Prostszą metodą jest "wklejenie" w ścianę płyty gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknowej.

Łączenie mozaiki z innymi płytkami

Kafelki o większych niż mozaiki wymiarach, zazwyczaj są też od nich grubsze. Konieczne jest więc zniwelowanie różnicy poziomów. Przestrzeń pozostałą do wyłożenia mozaiki (zawsze układa się ją na końcu), należy tak wypełnić, by ich lica znajdowały się w jednej płaszczyźnie.

Mozaiki z kamienia naturalnego

Okładziny z naturalnego kamienia mają wyjątkowe właściwości, wymagają też szczególnego traktowania podczas układania. Niektóre rodzaje skał pochodzenia osadowego mają dużą nasiąkliwość i potrafią kapilarnie podciągać wilgoć z zaprawy klejowej razem z szarym kolorem cementu, co powoduje przebarwienia. Marmur, trawertyn, łupek, ale również magmowy, krystaliczny granit najlepiej mocować klejami na bazie białego cementu. Płytki kamienne w zależności od rodzaju, formatu i grubości odkształcają się w różnym stopniu z powodu wilgoci zawartej w zaprawach klejowych. Te najbardziej stabilne możemy montować przy użyciu cementowych klejów o normalnym czasie wiązania. Płytki kamienne o większej wrażliwości kleimy na zaprawy szybko wiążące. Te najbardziej odkształcające się pod wpływem wody zarobowej montujemy, używając pozbawionych wody klejów na bazie poliuretanu lub żywicy epoksydowej.

Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

>





Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zamiast płytek - co na ścianę w kuchni? Przegląd materiałów i ceny
Mozaiki drewniane i podłogi przemysłowe
Pokrycia dachowe: płaskie dachówki i płytki

Skomentuj:

Układanie płytek: wymagające mozaiki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej