Pokrycia dachowe: płaskie dachówki i płytki
Po wielu latach panowania na polskich dachach, klasyczne czerwone dachówki w tradycyjnych, falistych kształtach mają swoją konkurencję. Ostatnio coraz częściej do krycia wybiera się płaskie dachówki i płytki. Są dobrą propozycją dla zwolenników nowoczesnej architektury i wszystkich, którym opatrzyły się już pofalowane kształty pokryć dachowych.
Wymiary i kolory płaskich dachówek i płytek
Wszystkie dachówki płaskie mają zbliżone wymiary. Dla prostokątnych dachówek cementowych jest to około 33 x 42 cm, a dla dachówek ceramicznych 25 x 43 cm. Jedynie karpiówki są węższe. Ciężar poszczególnych modeli jest bardzo podobny i uzależniony od ich formatu. Średnio należy przyjąć wagę około 51 kg/m2 dla dachówek ceramicznych oraz około 50 kg/m2 dla dachówek cementowych. Dokładne wartości wynikają z wybranego modelu dachówki, a co za tym idzie - jej zużycia na 1 m2. Jednak dla poszczególnych modeli dachówek są to wielkości nieznacznie się różniące.
Z kolei płytki oferowane są w kilku wymiarach - 20 x 20 cm, 25 x 25 cm, 30 x 30 cm, 45 x 30 cm, 40 x 40 cm i 60 x 30 cm. Płytki w tym ostatnim wymiarze są najczęściej wybierane przez inwestorów do krycia dachów. Pozostałe najczęściej wykorzystuje się do obróbek dachowych i wykończenia szczytów i kominów. Ciężar gotowego pokrycia wynosi około 18-21 kg/m2. Kolorystyka płaskich dachówek i płytek jest raczej ograniczona. Koncentruje się głównie na modnych obecnie i naturalnych dla tego materiału odcieniach czerni oraz szarości. W ofercie producentów można jednak znaleźć modele w kolorze białym i czerwonym.
Dachówki ceramiczne i betonowe
Większość producentów dachówek ma w swojej ofercie przynajmniej po jednym modelu płaskim. Różnią się one między sobą kształtem i sposobem wykończenia powierzchni (dotyczy to dachówek ceramicznych, które mogą być angobowane i glazurowane). Płaską powierzchnię mają karpiówki. Ich dolna część (nosek) może mieć proste, owalne lub ostre zakończenie. Powierzchnia licowa zaś może być gładka lub żłobkowana. Ze względu na swoje wymiary i kształt, są plastyczne. Można nimi łatwo pokryć lukarny w kształcie wolego oka, a nawet kosze, bez wykonywania obróbki blacharskiej. Drugim rodzajem płaskich dachówek są modele zakładkowe. Mają one kształt zbliżony do kwadratu, a na bocznej i górnej krawędzi wyprofilowane zamki, pozwalające na odpływ wody z pokrycia.
Płytki i dachówki z włókien cementowych
Do produkcji włókno-cementu wykorzystywane są bezpieczne dla zdrowia i środowiska surowce: cement, woda, mączka wapienna i włókna celulozowe. Z tych składników uzyskuje się lekkie, wytrzymałe oraz odporne na wilgoć i wahania temperatury płytki. Nie ulegają korozji i nie wymagają konserwacji. Są niepalne, a używane do ich produkcji nieorganiczne pigmenty gwarantują odporność na promieniowanie ultrafioletowe.
Płytki włókno-cementowe są różnorodne. Ze względu na kształt, można wybierać wśród płytek zwykłych prostokątnych, kwadratowych o ściętych przeciwległych narożnikach (zwanych caro), kwadratowych ze ściętym narożem w kształcie łuku i prostokątnych ze ściętymi lub zaokrąglonymi narożnikami. Mały format płytek daje możliwość dowolnego architektonicznego kształtowania dachów, dzięki zastosowaniu różnorodnych wzorów krycia. Optymalne rozplanowanie sprawia, że po ułożeniu nie zostaje dużo odpadów. Na rynku są dostępne płytki o różnej fakturze powierzchni, na przykład gładkie lub z wyraźną strukturą, przypominającą naturalny łupek. Dzięki temu dobrze się komponują z innymi materiałami wykończeniowymi.
Na nietypowe dachy i na elewacje
Ze względu na niewielkie wymiary, dachówki i płytki można układać na dachach o łukowym kształcie i na elewacjach. Takie rozwiązania często stosuje się w domach w stylu nowoczesnym, gdzie powierzchnia dachu płynnie przechodzi w ścianę (bez okapów dachowych), a cała bryła wykończona jest jednakowym materiałem.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Podbitka dachowa: materiały do wykończenia okapu dachu
Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?
Łupek: nie tylko na dachy
Nadchodzą zimowe porządki! Co warto sprawdzić jesienią?
Poddasze pod dobrym dachem
11 prac wokół domu, które trzeba wykonać jesienią
Rynny i rury spustowe: ile kosztuje system orynnowania?
Pokrycia dachowe: płaskie dachówki i płytki