Koszt budowy domu: ile kosztują ściany zewnętrzne?
Zanim wzniesiemy ściany zewnętrzne, trzeba wybrać technologię i sposób ich wykończenia. Choć różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami nie wydają się znaczne, to w ogólnym koszcie na wybranej technologii można zaoszczędzić nawet 200 zł/m2.
Koszt budowy domu: ściany zewnętrzne
Zazwyczaj koszty wzniesienia ścian zewnętrznych domu są podane w projekcie jako element ogólnych kosztów budowy domu. Nie są one jednak dokładnie wyszczególnione, lecz jedynie wkalkulowane w cenę stanu surowego otwartego i wykończenia elewacji. Kwoty te mają charakter orientacyjny, bo w wycenach zakłada się średni standard materiałów oraz kompleksowe wykonawstwo (realizację budowy przez jedną firmę). Przyjmuje się też średnie krajowe ceny robocizny i materiałów bez VAT (trzeba więc dodać 8 proc. do robocizny i 8 albo 23 proc. do materiałów, zależnie od tego, czy kupuje je wykonawca, czy my).
Jeśli zależy nam na dokładnych wyliczeniach, sprawdźmy, czy między poszczególnymi rodzajami ścian zewnętrznych są różnice i ile można zaoszczędzić.
Koszt budowy domu: jak oszacować ostateczny koszt ścian?
Ostateczny koszt budowy ścian zależy od wielu czynników. Wpływają na to rabaty uzyskane na materiały, transport (przy większych zakupach często jest bezpłatny), a także zamiana materiałów zaproponowanych w projekcie na inne. Największe znaczenie dla wysokości wydatków ma wybrana technologia wznoszenia ścian. W przeliczeniu na 1 m2 zwykle najtaniej jest wybudować ściany jednowarstwowe, najdrożej - trójwarstwowe. Różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami w danej technologii wynikają ze sposobu wykończenia. W zamieszczonych wyliczeniach uwzględniono średnie koszty robocizny.
Całkowity koszt ścian może być jednak niższy, jeśli część prac zostanie wykonana systemem gospodarczym lub zatrudni się różne ekipy budowlane.
Sprawdź, jaki jest koszt budowy domu systemem gospodarczym lub przez firmę
Technologia: ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?
Zanim podejmiemy w tej sprawie decyzję, koncentrujemy się głównie na porównywaniu cen i ustaleniu kosztu budowy domu. Po pierwszych kalkulacjach najczęściej jesteśmy przekonani, że większość wydatków pochłania materiał na warstwę nośną.
Ale to nie wszystko - dodatkowo płacimy za wykończenie muru tynkiem, jeśli jest to ściana jednowarstwowa. Na koszt ściany dwuwarstwowej składa się także ocieplenie i tynk. Natomiast przy stawianiu ściany trójwarstwowej trzeba zapłacić również za ocieplenie, warstwę elewacyjną i - ewentualnie - tynk (jedynie ściany osłonowej z klinkieru lub silikatów nie trzeba tynkować).
Koszt budowy domu: ile kosztują ściany jednowarstwowe
Koszt wymurowania ścian jednowarstwowych z bloczków z betonu komórkowego, spełniającego wymagania termiczne z elementami systemowymi - nadproża, kształtki U, elementy docieplenia wieńca, zaprawa do spoin cienkowarstwowych (ścian jednowarstwowych się nie ociepla) - wynosi 157-251 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć cenę wykończenia tynkiem mineralnym z gruntowaniem i malowaniem farbą - średnio 35 zł/m2 (przy farbie silikonowej).
Alternatywą dla betonu komórkowego są pustaki z ceramiki poryzowanej. Jest to rozwiązanie droższe. Za ich wymurowanie przy użyciu kompletu materiałów zapłacimy 199-339 zł/m2, a za wykończenie tynkiem perlitowym z wyprawą ochronno-dekoracyjną - prawie 90 zł/m2.
Koszt budowy domu: ile kosztują ściany dwuwarstwowe
Koszty wzniesienia ścian dwuwarstwowych nie obejmują wyłącznie muru (85-94 zł/m2). Wymaga on jeszcze ocieplenia i wykończenia. Cena zależy od rodzaju i - w mniejszym stopniu - grubości izolacji.
Ściany ociepla się metodą ETICS, która polega na montowaniu płyt ze styropianu lub wełny mineralnej, zatopieniu na nich w kleju siatki z włókna szklanego i nałożeniu tynku cienkowarstwowego. Wszystkie niezbędne materiały w analizowanych systemach - izolacja termiczna, zaprawa, siatka zbrojąca i tynk cienkowarstwowy - wraz z ich ułożeniem to, według danych Sekocenbudu, wydatek rzędu 132--151 zł/m2 (za wersję ze styropianem) i 187-206 zł/m2 (za wersję z wełną mineralną).
Koszt budowy domu: ile kosztują ściany trójwarstwowe?
Jeżeli chcemy, by elewacja naszego domu była wymurowana z cegieł klinkierowych, musimy liczyć się z koniecznością wykonania ściany trójwarstwowej. Niestety, takie ściany są pracochłonne, gdyż tak naprawdę trzeba wymurować dwie warstwy muru - nośną i elewacyjną, a pomiędzy nimi ułożyć izolację termiczną.
Jak podaje Sekocenbud, za materiały i wymurowanie warstwy nośnej z ceramiki poryzowanej zapłacimy 93-103 zł/m2, a za wzniesienie części elewacyjnej z cegieł klinkierowych - średnio 245 zł/m2. Do tego trzeba jeszcze doliczyć warstwę ocieplenia - 27-35 zł/m2.
Okazuje się więc, że ściana trójwarstwowa ocieplona wełną mineralną z warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej może być wydatkiem sięgającym nawet 383 zł/m2.
Koszt budowy domu: nie zapomnij o kominie
Podczas murowania ścian zewnętrznych jednocześnie muruje się kominy. Zakładając, że standardowo w każdym domu jest sześć szachtów kominowych (w tym pionów wentylacyjnych) oraz jeden przewód dymowy, łączny koszt ich wykonania i wykończenia wynosi około 5500 zł (w tym materiał i robocizna).
Koszt budowy domu: samemu czy z firmą?
Wciąż jeszcze większość inwestorów buduje dom metodą gospodarczą, wykonując wiele prac we własnym zakresie, przy pomocy rodziny czy zaprzyjaźnionych fachowców. Dzięki temu można ograniczyć koszt budowy domu.
Jednak wybierając ten sposób wznoszenia domu, musimy liczyć się z tym, iż budowa będzie trwała dłużej, niż przy zatrudnieniu fachowej firmy budowlanej. Będzie też bardziej absorbująca, co wiąże się z poświęceniem większej ilości energii i czasu. Trzeba będzie wybrać i kupić materiały, dostarczyć je na plac budowy oraz na poszukać informacji o tym, jak i z czego budować, czym ocieplić oraz jak wykończyć ściany zewnętrzne.
Jeśli jednak technologia i koszty nie mają dla nas dużego znaczenia, warto wziąć pod uwagę doświadczenie wybranej ekipy budowlanej. Jeżeli znaleźliśmy dobrych wykonawców, stawiajmy ściany w takiej technologii (najczęściej dwuwarstwowej), w jakiej zwykle oni pracują.
Nie tylko cena: ważne parametry ścian
Ściana powinna chronić przed wiatrem, hałasem, nieodpowiednią temperaturą (gorąco, zimno), opadami i wilgocią, a jednocześnie umożliwiać utrzymanie w domu zdrowego mikroklimatu.
Izolacyjność termiczna i ocieplenie ścian
Dlatego przed zakupem materiałów warto porównać izolacyjność termiczną ścian. Cóż z tego, że mniej zapłacimy za ściany o gorszej izolacyjności, jeśli będziemy musieli więcej wydawać na ogrzewanie domu. Dlatego powinny być one jak najcieplejsze (obecnie współczynnik przenikania ciepła U gotowej ściany nie może przekraczać 0,25 W/(m2K), a w przyszłości - 0,2), zwłaszcza gdy mają to być jednowarstwowe. Ściany dwu-i trójwarstwowe zawsze się ociepla, dlatego materiał na warstwę konstrukcyjną nie wpływa znacząco na ich ciepłochronność - lepiej pogrubić izolację cieplną, niż murować grubszą ścianę dla uzyskania mniejszego U.
Dobrze, jeżeli dodatkowo materiał, z którego wykonane są ściany, ma dużą zdolność akumulowania ciepła. Pozwala to na nagrzewanie się ściany podczas ciepłego dnia, i oddawanie nagromadzonego ciepła, kiedy temperatura spada. Ściany z dobrą akumulacyjnością zapewniają największą stabilność temperatury we wnętrzach, dzięki czemu jest zachowany odpowiedni komfort cieplny.
Izolacyjność akustyczna ścian
Gdy budujemy dom w środku miasta lub w okolicy narażonej na hałas (przy trasie o dużym natężeniu ruchu samochodów), dobrze jest wybrać na ściany materiały o wysokiej izolacyjności akustycznej. Mają one dużą masę (na przykład silikaty), dzięki której lepiej wygłuszają dźwięki. Budując na wsi, można wybrać materiały lekkie (na przykład beton komórkowy), które słabiej tłumią hałas.
Skomentuj:
Koszt budowy domu: ile kosztują ściany zewnętrzne?