Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielki remont poddasza

Opracowanie Iwona Szczepaniak
W starym dachu najprostszym rozwiązaniem jest zestawienie okien połaciowych w pionie. Zdarza się, że krokwie nie są rozmieszczone w równych odległościach - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Dzięki adaptacji poddasza ciemny i zimny strych zamienia się w dodatkową przestrzeń do odpoczynku, nauki i zabawy.

Jeśli chcesz mieć ciepłe i jasne poddasze, ten cykl jest dla ciebie. wspólnie z naszymi partnerami krok po kroku przeDSTAWIAMY poszczególne etapy jego budowy i wykończenia. - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Zaczynamy remont

Zdjęcie powyżej: Jeśli chcesz mieć ciepłe i jasne poddasze, ten tekst jest dla ciebie. wspólnie z naszymi partnerami krok po kroku przedstawiamy poszczególne etapy jego budowy i wykończenia.

Dodatkowa powierzchnia mieszkalna, szczelny i ciepły dach oraz więcej światła dziennego to najważniejsze korzyści, jakie zyskamy po adaptacji poddasza. Decyduje się na nią coraz więcej osób, ponieważ w ten sposób można poprawić komfort mieszkania i standard energetyczny domu. Adaptacja strychu jest jednak sporym wyzwaniem, gdyż nie każdą przestrzeń da się łatwo przystosować do naszych potrzeb. Aby z powodzeniem przeprowadzić to przedsięwzięcie, należy dobrze przemyśleć nasze oczekiwania, a także wyznaczyć zakres prac i sporządzić ich kosztorys. Warto też skorzystać z usług fachowców - architekta i konstruktora.

Należy zacząć od sprawdzenia, czy wysokość poddasza jest odpowiednia (co najmniej 2-2,5 m) i ustalenia, czy mają się tam znajdować tylko pokoje i łazienka, czy także kuchnia? Od tego zależy, jakie instalacje trzeba doprowadzić na poddasze. Powinniśmy także zlecić sprawdzenie stanu konstrukcji stropu oraz dachu i dowiedzieć się, co wystarczy naprawić, a co należy wymienić lub wzmocnić. Kontroli wymaga również stan instalacji elektrycznej i możliwość podłączenia do niej nowych pomieszczeń na poddaszu. Jeśli mamy przemyślaną koncepcję modernizacji, sporządzony harmonogram i kosztorys, odłożony niezbędny budżet, pozostaje dopełnić urzędowych formalności.

Przy adaptacji poddasza bardzo rzadko się zdarza, żeby konstrukcja dachu nie wymagała przebudowy albo przynajmniej wzmocnienia - Fot. www.velux.pl/velux_planner

W zgodzie z urzędem

Zdjęcie powyżej: Przy adaptacji poddasza bardzo rzadko się zdarza, żeby konstrukcja dachu nie wymagała przebudowy albo przynajmniej wzmocnienia.

Na początku dobrze dowiedzieć się, czy konieczne jest pozwolenie, aby remont przeprowadzić zgodnie z przepisami. Standardowo potrzebna jest zgoda właściciela (lub wszystkich właścicieli budynku, wspólnoty lub administracji), zgoda na zmianę sposobu użytkowania poddasza oraz zgoda na zaplanowane prace remontowe. Często bowiem adaptacja poddasza wiąże się z modyfikacją konstrukcji dachu i instalacji okien połaciowych. Wówczas niezbędne jest pozwolenie na budowę. Remont poddasza w budynku zabytkowym wymaga również zgody konserwatora.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a następnie sporządzić projekt architektoniczno-budowlany i dołączyć do niego inne wymagane przez lokalny urząd zezwolenia oraz uzgodnienia. Komplet dokumentów składa się w starostwie powiatowym, które na ich rozpatrzenie ma maksymalnie 30 dni. Jeśli urząd nie zgłosi zastrzeżeń, po miesiącu można rozpocząć prace budowlane.

Po zakończeniu prac powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz zgłosić lokal lub zmianę powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. W sądzie rejonowym zgłasza się zmianę do księgi, jeśli poddasze jest częścią istniejącego domu.

Zdjęcie poniżej: Do adaptacji poddasza warto zatrudnić fachową ekipę i kierownika budowy, a w szczególnych sytuacjach także inspektora nadzoru.

Fot. www.velux.pl/velux_planner

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest skalna wełna mineralna w postaci mat, ponieważ w trakcie prac ociepleniowych podczas ich docinania powstaje mniejsza ilość odpadów - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Szczelny i ciepły dach

Zdjęcie powyżej: Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest skalna wełna mineralna w postaci mat, ponieważ w trakcie prac ociepleniowych podczas ich docinania powstaje mniejsza ilość odpadów.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów do ocieplenia dachu. Obecnie jego współczynnik przenikania ciepła U powinien być nie większy niż 0,20 W/(m2K). Oznacza to, że warstwa izolacji cieplnej powinna mieć grubość około 20-25 cm. Jeśli grubość ta jest mniejsza, dach przy okazji remontu dobrze jest docieplić. Aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania poddasza, zapewniając jednocześnie jego mieszkańcom komfort termiczny, należy ułożyć na dachu 35 cm izolacji termicznej w dwóch warstwach. Nie zawsze jednak można aż tyle ułożyć podczas docieplania już istniejących dachów. W takiej sytuacji łączna grubość warstwy izolacji cieplnej nie powinna być jednak mniejsza niż 25 cm.

Nie wystarczy jednak ułożenie jednej grubej warstwy izolacji cieplnej - czy to na całych połaciach, czy tylko w ich części. Warstwy dachu powinny być chronione przed zawilgoceniem, ale musi być możliwe przenikanie pary wodnej na zewnątrz. Trzeba więc ustalić, czy nad warstwą wełny potrzebna będzie szczelina wentylacyjna. Zależy to od wstępnego krycia. Jeśli dach jest zabezpieczony folią dachową o niskiej paroprzepuszczalności najlepiej wymienić ją na membranę dachową. W takiej sytuacji nie będzie potrzebna szczelina wentylacyjna.

Jeżeli pod pokryciem znajduje się deskowanie kryte papą i nie jest ono zniszczone, konieczne będzie pozostawienie szczeliny wentylacyjnej między nim a ociepleniem z zachowaniem wlotu przy okapie i wylotu w kalenicy. Jeśli papa jest w złym stanie, usuwa się ją z deskowania i zastępuje membraną dachową. Zniszczone poszycie z desek usuwa się razem z papą, a na krokwiach układa membranę dachową.

Zdjęcie poniżej: Pierwszą warstwę izolacji układamy pomiędzy krokwiami. Drugą warstwę łatwiej ułożyć, gdy poddasze ma obudowę mocowaną do więźby za pomocą metalowego rusztu. Najniżej: W zależności od wysokości krokwi i grubości istniejącego ocieplenia, wełny dokłada się tyle, aby uzyskać łącznie grubość około 25 cm. Przeważnie jest to 10-15 cm.

 

Fot. www.velux.pl/velux_planner

Fot. www.velux.pl/velux_planner

Jeśli istniejące okno nie oświetla wystarczająco dobrze poddasza, można je wymienić na większe, zamontować dodatkowe lub powiększyć o nadstawki - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Doświetlenie przestrzeni pod dachem

Zdjęcie powyżej: Jeśli istniejące okno nie oświetla wystarczająco dobrze poddasza, można je wymienić na większe, zamontować dodatkowe lub powiększyć  o nadstawki.

Jeśli to konieczne, prace rozpoczyna się od wzmocnienia konstrukcji dachu lub jej wymiany na nową. Następnie demontuje się stare ocieplenie, wykonuje otwór na schody, przedłuża się piony instalacyjne i montuje okna dachowe.

Dobrze zaprojektowane i wykonane wnętrze wykorzystuje maksymalnie dużo światła dziennego. Architekt rozplanuje okna tak, aby właściwie dobrać ich liczbę i wielkość. Zwykle większe okna sytuuje się od południa, a mniejsze od północy. Sami możemy się przekonać, jak poddasze będzie doświetlone za pomocą bezpłatnego symulatora poddasza 3D. Powinniśmy jednak wiedzieć, że większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni. Dobierając okna, nie należy kierować się rozstawem krokwi, gdyż wystarczy kilka zmian, aby w każdej konstrukcji więźby dachowej zamontować okno. Należy jednak wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej. Gdy jest on mały, bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych, wręcz przeciwnie - te krótsze.

Na poddaszu okna dachowe mogą pełnić funkcję głównego źródła światła dziennego lub doświetlającą, jeśli pomieszczenie jest doświetlone również oknami zamontowanymi w ścianach szczytowych. Od tego też zależy ich usytuowanie. Okna doświetlające mogą być umieszczone wysoko. Jeżeli zaś są głównym źródłem oświetlenia, ich dolna krawędź powinna być nie wyżej niż około 100 cm od podłogi. Jeśli z poddasza roztacza się piękny widok, warto wybrać okna z jak najwęższymi ramami lub zdecydować się na efektowne okna kolankowe.

Zdjęcie poniżej: W starym dachu najprostszym rozwiązaniem jest zestawienie okien połaciowych w pionie. Zdarza się, że krokwie nie są rozmieszczone w równych odległościach.

Fot. www.velux.pl/velux_planner

OKNO BALKONOWE. Przeznaczone jest do montażu w konstrukcjach dachowych bez ścianki kolankowej i umożliwia stworzenie małego balkonu. Podstawą balkonu jest podłoga pomieszczenia. Dolna część okna jest zintegrowana z barierką balkonu, górna część zestawu to okno uchylno-obrotowe. Odchylając dolny element do pionu, w ciągu kilku sekund tworzymy niewielki balkon, natomiast górny możemy odchylić o 45° w stosunku do połaci dachu. Po zamknięciu balkon tworzy z dachem równą płaszczyznę. Ten rodzaj balkonu dostępny jest w dwóch szerokościach - dla jednej osoby lub dla dwóch osób. - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Balkon na dachu

Zdjęcie powyżej: Okno balkonowe przeznaczone jest do montażu w konstrukcjach dachowych bez ścianki kolankowej i umożliwia stworzenie małego balkonu. Podstawą balkonu jest podłoga pomieszczenia. Dolna część okna jest zintegrowana z barierką balkonu, górna część zestawu to okno uchylno-obrotowe. Odchylając dolny element do pionu, w ciągu kilku sekund tworzymy niewielki balkon, natomiast górny możemy odchylić o 45° w stosunku do połaci dachu. Po zamknięciu balkon tworzy z dachem równą płaszczyznę. Ten rodzaj balkonu dostępny jest w dwóch szerokościach - dla jednej lub dla dwóch osób.

Balkon na poddaszu to nie tylko marzenie, lecz realna szansa na odrobinę luksusu i to niezależnie od konstrukcji dachu. Dostępne na rynku rozwiązania stwarzają możliwości wykonania balkonu na poddaszu w różnych budynkach, nawet jeśli przestrzeni nie jest tam zbyt dużo. Ich montaż nie wymaga skomplikowanych prac konstrukcyjnych. Nie ma znaczenia to, czy dach opiera się na ściance kolankowej (i jaka jest jej wysokość), czy też bezpośrednio na stropie poddasza.

Fot. www.velux.pl/velux_planner

Zdjęcie powyżej: Zestaw okien dachowych. Na poddaszu ze ścianką kolankową stworzymy balkon, stosując specjalny zestaw okien dachowych połączonych z pionowymi elementami. Będzie on wyjściem na taras wbudowanym w konstrukcję dachu lub dostawionym do ścian domu. To rozwiązanie można też zastosować w domach bez ścian kolankowych. Górną częścią takiego balkonu są okna obrotowo-uchylne, których skrzydło podnosi się do góry do kąta 45°. Dolna część to okna pionowe z możliwością otwierania na lewą lub prawą stronę, służące jako drzwi na taras. Najczęściej łączy się w zestawy kilka takich elementów pionowych. Cztery stworzą wyjście o szerokości ponad 3 m.

Monika Kupska-Kupis, architekt w firmie VELUX - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Zdaniem eksperta: jaki sposób otwierania okien dachowych wybrać?

Monika Kupska-Kupis, architekt w firmie VELUX:

Funkcjonalność okien dachowych w dużej mierze zależy od sposobu ich otwierania. Do wyboru mamy okna obrotowe z górnym lub dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe, a także sterowane elektrycznie. Górny system otwierania będzie najwygodniejszym rozwiązaniem, gdy okno zamontowane jest stosunkowo nisko. Jego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości około 90-100 cm od podłogi. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Pod oknem można ustawić biurko, stół czy kanapę, ponieważ meble nie utrudnią nam jego otwierania.

Jeśli konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna wyżej, na przykład gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wybór okna z dolnym systemem otwierania. Jedynym ograniczeniem jest to, że musimy mieć swobodny dostęp do okna i nie możemy bezpośrednio pod nim ustawić mebli. Okna dachowe obrotowe VELUX GZL (linia Standard) lub okna VELUX GLL i VELUX GLU (Linia Standard+) występują w dwóch modelach z górnym otwieraniem lub klamką na dole. Okno VELUX GZL ma zintegrowaną wentylację, filtr zatrzymujący kurz i owady oraz funkcję obrotu skrzydła o 180°. Okno można wyposażyć w sterowanie elektryczne na każdym etapie użytkowania. Poza walorami okien GZL, okna VELUX GLL mają dodatkową uszczelkę, dającą doskonałe właściwości izolacyjne, na które wpływ ma również konstrukcja ThermoTechnologyTM, a także szybę bezpieczną. Nowe drewniano-poliuretanowe okna VELUX GLU sprawdzą się szczególnie w łazience i kuchni, gdyż są całkowicie odporne na wilgoć. Z kolei okna o podwójnym systemie otwierania - klapowo-obrotowe, na przykład VELUX GPL - świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zależy nam na panoramicznym widoku. Można uchylić je nawet pod kątem 45° lub zatrzymać w dowolnej pozycji.

Jeśli zależy nam na wyjątkowym komforcie, dobrym rozwiązaniem będą okna elektryczne. Możemy zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem i sterownikiem, albo - do okien z górnym otwieraniem - domontować system elektryczny VELUX INTEGRA® później. Co ważne, po zamknięciu okna elementy mechanizmu nie są widoczne. Najlepiej już na etapie budowy doprowadzić zasilanie w okolice okna.  W ten sposób, w przyszłości, unikniemy niepotrzebnych prac remontowych.

Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny w firmie ROCKWOOL - Fot. www.velux.pl/velux_planner

Zdaniem eksperta: jak dobrze ocieplić adaptowane poddasze?

Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny w firmie ROCKWOOL:

Poddasza coraz częściej adaptowane są do funkcji użytkowych. Taka zmiana wymusiła również zastosowanie lepszych technologii wykonania i wykończenia dachu skośnego. Poprawnie zaprojektowany i wykonany dach skośny nad poddaszem użytkowym powinien zapewniać: ochronę cieplną, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, komfort akustyczny, regulację wilgotności w pomieszczeniu. Wełna skalna ROCKWOOL przeznaczona do ocieplenia poddasza jest materiałem, który doskonale wpisuje się w te wymagania. Dobra i niezmienna w czasie izolacyjność pozwalają zachować komfortową temperaturę na poddaszu zarówno zimą, jak i latem.

Wyroby ROCKWOOL charakteryzują się także niepalnością - posiadają klasę reakcji na ogień A1, co oznacza, że stanowią barierę przeciwogniową. Wełna skalna świetnie izoluje od dźwięków zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Kwestią, na którą coraz częściej zwracamy uwagę jest mikroklimat panujący wewnątrz pomieszczeń. Jednym z elementów mających na to wpływ jest wilgotność powietrza, która jest bardzo ważna nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla bezpieczeństwa całej konstrukcji dachu. Jeżeli mamy wątpliwości, czy pomieszczenia na poddaszu są suche lub czy nie pojawi się w nich nic, co podniesie poziom wilgotności (na przykład rozważamy w przyszłości zmianę ich przeznaczenia), wówczas powinniśmy przy wykonywaniu izolacji pamiętać o paroizolacji, która będzie regulowała poziom wilgotności na poddaszu. Powinniśmy jednak pamiętać, ze wilgotność powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku nie jest taka sama zimą i latem.

Najlepszym rozwiązaniem jest aktywna paroizolacja, która zmienia swoje parametry wraz ze zmianami warunków wilgotnościowych. Dlatego ROCKWOOL wprowadził na rynek system ROCKTECT. Folia ROCTECT Intello Climate Plus posiada wytrzymałość na rozrywanie na poziomie 200 N i wytrzymałość na rozciąganie 350 N (wzdłuż)/290 N (poprzecznie)/5 cm, co gwarantuje maksymalne dostępne na rynku zabezpieczenie przed uszkodzeniem w czasie montażu i eksploatacji. Mamy więc pewność, że paroizolacja będzie nie tylko aktywnie działać w zależności od warunków na zewnątrz budynku, ale będzie także trwała i szczelna przez długie lata.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Trudne miejsca w zabudowie poddasza
Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym
Adaptacja poddasza w starym domu - na co zwrócić uwagę podczas prac?

Skomentuj:

Wielki remont poddasza

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej