Trudne miejsca w zabudowie poddasza
Mimo że systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych są obecnie powszechnie stosowane, to jednak są przy wykańczaniu poddasza takie miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Poprawność ich montażu wymaga od wykonawcy odpowiedniej wiedzy i umiejętności.


Do zabudowy poddasza zaleca się stosowanie płyt gipsowo-kartonowych o podwyższonej odporności na ogień. Zwiększa to bezpieczeństwo pożarowe - pojedyncze poszycie chroni przed nim przez 30 minut (klasa EI30), zaś poszycie podwójne - przez 60 minut (klasa EI60).
Uwaga! By zminimalizować ryzyko pękania obudowy, wykonawcy często pozostawiają między płytami gipsowo-kartonowymi dużo większe szczeliny niż jest to konieczne i zakrywają je taśmami.
Na takim połączeniu wprawdzie nie muszą pojawiać się rysy, ale wykonana w ten sposób obudowa nie chroni dostatecznie przed działaniem ognia. Po około dwóch minutach jego działania - bardzo płytko wtopione i pokryte znikomą warstwą masy szpachlowej taśmy zakrywające styki płyt - odpadają. W wielu miejscach pod obudowę, przez zbyt duże szczeliny, dostaje się ogień, a jego gaszenie jest wyjątkowo trudne.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Zabudowa poddasza - styk skosu ze ścianą kolankową
Konstrukcja obudowy poddasza
Zabudowa poddasza - układanie płyt g-k i spoinowanie styków
Obudowa poddasza - wokół okna połaciowego
Połączenie skosu poddasza z jętką
Styk skosu poddasza ze ścianami działowymi
Trudne miejsca w zabudowie poddasza
Styk ściany szczytowej z dachem