Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pomysłowe kawalerki - przegląd waszych wnętrz

red.

Niewielkie wnętrza wymagają od nas więcej kreatywności w rozwiązaniach przestrzennych. Wybraliśmy 10 polskich kawalerek, w których nie odczuwa się braku miejsca. Na nich warto się wzorować.

<B>Pani Renata śmieje się, że jej kawalerka składa się z salonu, sypialni, gabinetu, jadalni, kuchni, łazienki i holu. Ten żart nie jest pozbawiony racji. Perfekcyjne wykorzystanie przestrzeni i przemyślana aranżacja sprawiły, że małe mieszkanko nie tylko zapewnia wszelkie wygody, ale też wydaje się całkiem spore.</B> <BR />Po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna, biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło (lustro, fronty kuchennych szafek z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF). - Fot. Hanna Dlugosz

Apartament w pigułce

Przemyślana aranżacja tej kawalerki sprawiła, że małe mieszkanko nie tylko zapewnia wszelkie wygody, ale też wydaje się całkiem spore. W pokoju dziennym są tylko niezbędne meble: stół, kanapa, szafka i biurko. Mają one stosunkowo nieduże wymiary, dzięki czemu nie przytłaczają mikroskopijnego wnętrza. Gospodarze bardzo lubią antyki, nie mogło ich więc tutaj zabraknąć. Masywne formy tych mebli zostały przełamane lekkimi, nowoczesnymi sprzętami.

Fot. Hanna Dlugosz

Po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna,
biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło (lustro, fronty kuchennych szafek z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF).

Fot. Hanna Dlugosz

 
W mieszkaniu wygospodarowano miejsce na rozkładany stół. Może służyć zarówno jako miejsce spożywania posiłków i przyjmowania gości, jak i pracy. - Ewelina Golinowska, EG Projekt

26-metrowa kawalerka

Miętowa kawalerka to mieszkanie zaprojektowane pod wynajem. Na 26-metrowej przestrzeni zaaranżowano funkcjonalne i przytulne wnętrze, w którym każdy będzie czuć się dobrze. Zdecydowano się na całkowite otworzenie przestrzeni, dzięki czemu nie odczuwa się ciasnoty. Pierwsze skrzypce odgrywa w tym mieszkaniu biel. W tym kolorze są zarówno ściany, jaki i szafki o gładkich i delikatnie połyskujących frontach. Żeby jednak nie było zbyt nudno wprowadzono kolorystyczne akcenty: szarą sofę z kolorowymi poduszkami, zielony fotel, a przede wszystkim miętową ścianę.

Ewelina Golinowska, EG Projekt

Aneks kuchenny posiada niezbędne sprzęty. Dalsza część mieszkania została zaaranżowana tak, aby zapewniała miejsce zarówno do odpoczynku, jak i spotkań towarzyskich. Dlatego wydzielono małą część na jadalnię, gdzie ustawiono rozkładany stół. Pod oknem jest strefa wypoczynkowa - z wygodną, rozkładaną kanapą, która w nocy służy jako łóżko. Zabudowa przy telewizorze posiada wiele schowków i zamykanych szafek, co w małym mieszkaniu jest niesłychanie istotne.

Ewelina Golinowska, EG Projekt

<B>Mieszkanie mieści się w odrestwurowanej kamienicy, w dodatku blisko uczelni - to same zalety. Basia kupiła je, nie wahajac się ani chwili. Nawet wizja generalnego remontu nie była przeszkodą. Dzięki fachowej pomocy projektantów wszystkie prace przeprowadzono szybko, sprawnie i stosunkowo niedrogo.</B> <BR />Kuchnię, jadalnię miejsce do pracy i wypoczynku zaaranżowano w jednym pomieszczeniu. Kąt kuchenny wydzielono z wnętrza za pomocą wąskich ścianek z płyty gipsowo-kartonowej. Ścianę nad blatem chronią duże płytki gresowe (60 x 60 cm), imitujące beton. W jednej z szafek zainstalowano pralkę, na którą nie było miejsca w łazience. - SYLWESTER REJMER

Mieszkanie studentki

Kawalerka mieści się w odrestwurowanej kamienicy. Wysokie pomieszczenia (3,6 m) i duże okna to największe atuty mieszkania. Szeroki parapet z powodzeniem może być wykorzystywany jako dodatkowa półka, a rozkładany narożnik - jako zapasowe miejsce do spania. Aneks wypoczynkowy optycznie wyznaczony został szarym kolorem ściany nad kanapą. W roli stolika kawowego sprawdza się ława do siedzenia z malowanej sosny. Na podłodze położono panele imitujące dąb bielony.

SYLWESTER REJMER

Kuchnię, jadalnię miejsce do pracy i wypoczynku zaaranżowano w jednym pomieszczeniu. Kąt kuchenny wydzielono z wnętrza za pomocą wąskich ścianek z płyty gipsowo-kartonowej. Ścianę nad blatem chronią duże płytki gresowe (60 x 60 cm), imitujące beton. W jednej z szafek zainstalowano pralkę, na którą nie było miejsca w łazience.

SYLWESTER REJMER

Część wypoczynkowa w pokoju dziennym - Fot. Aleksandra Miszkurka

Kawalerka dla aktywnej kobiety

Właścicielka tego mieszkania na warszawskiej Białołęce jest osobą aktywną, która większość czasu spędza poza domem. Dlatego w domu, po męczącym dniu oczekuje oczekuje domowego ciepła i wyciszenia. Projekt kawalerki opierał się przede wszystkim na rozwiązaniach funkcjonalnych - tak, żeby na małym metrażu pomieścić wszystko co niezbędne.

Fot. Aleksandra Miszkurka

By najlepiej wykorzystać przestrzeń, ściana dzieląca dwa pokoje została asymetrycznie przebudowana. Od strony salonu pojawiły się ozdobne wnęki, a od strony sypialni zyskano miejsce na kącik do pracy.
W całym mieszkaniu króluje odbijająca światło i optycznie powiększająca biel. Kolor ten jest świetnym tłem dla bardziej intensywnych dodatków - czarnych lamp i biało-czarnego dywanu (bardzo ciekawie wygląda powielenie deseniu z dywanu w postaci naklejek na ścianie).

Fot. Aleksandra Miszkurka

<B>Mieszkanie dla singla jest wnętrzarskim wyzwaniem. Niełatwo jest pogodzić wielość pomysłów i małą przestrzeń. Jest to jednak możliwe, o ile nie zapomnimy, że funkcjonalne wcale nie znaczy nudne i proste.</B> </Br>W przypadku kawalerki dobrym rozwiązaniem, zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym, jest połączenie kuchni i salonu w całość. W takim układzie wnętrze zyskuje więcej przestrzeni i staje się bardziej przestronne. - fot. homebook.pl

Kompaktowe mieszkanie

Małe mieszkanie dla singla zostało zaaranżowane w jasnych barwach. Niewielki aneks kuchenny jest otwarty na pokój, ale nie rzuca się zbytnio w oczy, dzięki neutralnym barwom integrującym całe wnętrze. Minimalistyczny wystrój przełamano zabawnymi naklejkami na ścianach.

fot. homebook.pl

Dzięki niewielkiej liczbie mebli wnętrze nie jest zagracone. Z kolei lekkie formy mebli, które składają się na wyposażenie daje wrażenie przestronności. Niektóre z nich, jak stolik i krzesła, są białe, co dodatkowo optycznie odciąża przestrzeń.

fot. homebook.pl

Zaledwie 22-metrowa kawalerka dopiero czeka na gospodarza - Janek zamieszka tu już niedługo, gdy tylko zostanie studentem. Rodzice, którzy kupili synowi mieszkanie, chcieli, by wnętrze przypominało mu dom rodzinny. Wystrojem miało się też wpisać w?atmosferę widocznej za oknem Starówki. <BR /> MIESZKANIE. Dębowy parkiet z lat pięćdziesiątych XX wieku został bardzo starannie odnowiony. Pojemna szafa z lustrem jest dużo starsza - pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. - Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Mieszkanie ze starą szafą

Wnętrza tej zaledwie 22-metrowej kawalerki dla studenta zostało tak urządzone, aby przypominało dom rodzinny. Wystrojem mieszkanie miało się też wpisać w atmosferę widocznej za oknem Starówki. Dębowy parkiet z lat pięćdziesiątych XX wieku został bardzo starannie odnowiony. Pojemna szafa z lustrem jest dużo starsza - pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Zgrabny stolik z połowy XIX wieku nie jest duży, ale mogą przy nim usiąść nawet cztery osoby. Konsekwentnie łącząc style, dobrano do niego nowoczesne krzesła z tworzywa sztucznego i fotel z lat dwudziestych XX wieku.

Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

W salonie zmieściła się tylko narożna sofa z funkcją spania i szafka RTV. - Fot. Inside Story

Mieszkanie z czerownym akcentem

W tym jasnym wnętrzu przeważają subtelne kolory, która są najlepszym wyborem do małych wnętrz - dodają pomieszczeniom lekkości i światła. Jedynym mocnym akcentem kolorystycznym jest malinowa kanapa w strefie dziennej, która ożywia przestrzeń i nadaje jej charakteru.

Fot. Inside Story

Praktycznie większość  mebli w tym mieszkaniu została wykonana na zamówienie, co sprawia, że są niepowtarzalne. Jest też kilka "smaczków" jak np. secesyjna kratka, wbudowana w szafy, tworzące przejście z holu do kuchni. Kratka jest podświetlana, zapalana dotykowo.
Ciekawa jest także ściana między częścią kuchenną a wypoczynkową.

Fot. Inside Story

Połączenie dwóch odmiennych stylów - prowansalskiego i loftowego - dało bardzo ciekawy efekt. - MONIKA OLESINSKA

Jasna i eklektyczna kawalerka

Mieszkanie wymagało generalnego remontu. W jego trakcie zrezygnowano ze ścianek działowych, wymieniono podłogi i odmalowano ściany. Na niewielkiej powierzchni udało się zmieścić niewielką kuchnię, kącik jadalny, miejsce do dziennego wypoczynku i do spania. Co więcej, mieszkanie zyskało oryginalny styl: trochę prowansalski, trochę loftowy.

MONIKA OLESINSKA

Jest tu wszystko, czego potrzebowała młoda właścicielka, a przy tym wnętrze wygląda na całkiem przestronne. Zamiast kupować kosztowne rzeczy, zastosowano pomysłowe, niedrogie rozwiązania, np. okiennice ze starych drzwi.

MONIKA OLESINSKA

Widok na salon. Z tej strony ściana barku została ozdobiona drewnianą dekoracją. - Fot. int2architecture

Pastelowe wnętrza

W tym mieszkaniu otworzono przestrzeń i jedynie oddzielono salon od aneksu kuchennego przemyślnym barkiem. Część sypialną, znajdującą się na podeście, można w razie potrzeby zasłonić elegancką kotarą. Wydzielona (i zamykana) jest tylko łazienka oraz "letni salonik", jaki powstał po zabudowaniu balkonu. Całe mieszkanie utrzymane jest w jasnych, pastelowych kolorach, co wpisuje się w najmodniejsze trendy urządzania wnętrz. Dzięki nim przez cały rok jest tu wiosennie i radośnie.

Fot. int2architecture

Problem przechowywania rzeczy rozwiązano dzięki przepastnym szafom w przedpokoju i części sypialnej. Kapitalnym pomysłem jest także urządzenie miejsca do spania na podeście, w którego szufladach zmieści się naprawdę wiele. Na zabudowanym balkonie rolę siedzisk i dodatkowych pojemników do przechowywania szpargałów pełnią stare skrzynie wojskowe - oczywiście  przemalowane na pastelowo.

Fot. int2architecture

<B>Piotr nie chciał się zdawać na przypadek w trudnej modernizacji starej kawalerki - jej aranżacja wymagała fachowej pomocy. W efekcie ciasne, zapuszczone mieszkanko zmieniło się w przestronne, funkcjonalne, a do tego atrakcyjne wnętrze, przypominające nowojorski loft.</B> <BR />Przestrzeń dzienna po połączeniu kuchni z pokojem jest, jak na tak małe mieszkanie, całkiem spora. Wrażenie przestronności wywołuje też wizualne uporządkowanie wnętrza: wyraźny podział na strefy o różnej funkcji oraz pojemne schowki - wysoka zabudowa kuchenna oraz szafa wnękowa na ubrania. Dzięki nim rzeczy nie leżą bowiem na widoku. - Fot. Mariusz Purta

Kawalerka z antresolą

Atutem tej kawalerki jest wysokość mieszkania, która pozwoliła na wprowadzenie antresoli, na której znajduje się łóżko. Pod antresolą natomiast uzyskano miejsce, gdzie można przyjmować gości, co dla młodego właściciela mieszkania jest rzeczą niezwykle istotną.

MARIUSZ PURTA

Przestrzeń dzienna po połączeniu kuchni z pokojem jest, jak na tak małe mieszkanie, całkiem spora. Wrażenie przestronności wywołuje też wizualne uporządkowanie wnętrza: wyraźny podział na strefy o różnej funkcji oraz pojemne schowki - wysoka zabudowa kuchenna oraz szafa wnękowa na ubrania. Dzięki nim rzeczy nie leżą bowiem na widoku. Konstrukcja ze stali i szkła zbrojonego, zwieszająca się nad półwyspem, kryje m.in. kuchenny okap. Oświetlające wnętrze przemysłowe lampy (albo modele na nich wzorowane) podłączono do biegnących po suficie i ścianach przewodów elektrycznych.

MARIUSZ PURTA

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Pierwsze mieszkanie: porady eksperta
Urządź z nami pierwsze mieszkanie: w stylu loftowym
25-metrowa kawalerka dla dwojga - zdumiewająca metamorfoza

Skomentuj:

Pomysłowe kawalerki - przegląd waszych wnętrz

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej