Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwsze mieszkanie: porady eksperta

Elżbieta Błasikiewicz

Masz mały budżet na remont łazienki? Nie wiesz, jak urządzić mały pokój, żeby go nie zagracić? Nasz ekspert odpowiada na wasze pytania przy urządzaniu pierwszego mieszkania.

Przy urządzaniu pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się okazać problematyczne. W tej rubryce będziemy rozwiązywać wszystkie Wasze wątpliwości i odpowiadać na każde pytanie. Piszcie do nas na adres: czterykaty@agora.pl

PYTANIE 1

Pokój w naszej kawalerce jest tak mały, że trudno nam funkcjonalnie go urządzić. Jak go zagospodarować, aby było w nim wszystko, co potrzebne do życia, a zarazem nie zagracić wnętrza?
Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa z licznymi schowkami, w których pomieści się większość rzeczy. Pamiętajmy: gdy we wnętrzu panuje ład, to wydaje się ono większe. Szafa bądź regał z półkami (otwartymi i zamykanymi drzwiczkami) może zajmować całą ścianę albo duży jej fragment, np. wokół kanapy albo biurka. Jeśli w pomieszczeniu są wnęki, również warto je wykorzystać na schowki. Ich fronty powinny być gładkie i mieć ten sam kolor co ściany - wtedy znikną w tle. Warto wykończyć je błyszczącym lakierem; odbijające się w połyskliwych powierzchniach światło powiększy optycznie przestrzeń. Co do innych mebli, to radzę wybierać sprzęty dwufunkcyjne, dzięki którym oszczędzimy sporo miejsca. W kawalerkach świetnie sprawdzają się np. kanapy z funkcją spania lub skrzynie w roli stolików kawowych.

PYTANIE 2

Mamy niewielki budżet na remont łazienki. Czy pomalować ściany farbą, czy położyć na nich kafelki? Co radzicie?
Nie bójmy się malowania ścian farbą. To rozwiązanie jest trwałe i można je śmiało stosować przy wannie, a nawet w kabinie prysznicowej (ale uwaga: tynk pod farbą nie może zawierać gipsu). Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć ściany, najlepiej izolacją przeciwwilgociową, tzw. folią w płynie, oraz użyć farby przeznaczonej do pomieszczeń mokrych; takie preparaty proponuje wielu producentów farb. Jeśli większość ścian wykończymy w ten sposób, a płytki ceramiczne położymy jedynie na? podłodze, zaoszczędzimy pieniądze, które możemy przeznaczyć na położenie bardziej dekoracyjnej okładziny (np. fototapety) w miejscu, gdzie nie chlapie woda.

PYTANIE 3

Bardzo podobają mi się odważne kolory. Boję się jednak ich użyć w moim mikroskopijnym mieszkanku. Czy powinnam ograniczyć się do bieli i beżu?
Na jaskrawe barwy można sobie pozwolić także w niewielkim pomieszczeniu. Radziłabym jednak użyć ich tylko w akcentach, a duże powierzchnie, jak ściany i masywne meble, pozostawić jasne. Na tak spokojnym tle fotel, lampa czy poduszki w mocnym kolorze i tak od razu będą rzucać się w oczy, wystarczająco ożywiając wystrój wnętrza.

Skomentuj:

Pierwsze mieszkanie: porady eksperta