Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Biała kuchnia w 8 najmodniejszych stylach

red.

Osiem różnych kuchni i osiem stylów. Każdy ma w sobie coś unikalnego. Zobacz wszystkie i zdecyduj, kuchnia w którym stylu odpowiada ci najbardziej.

Z przedpokoju prowadzą do kuchni przesuwane drzwi. Tak jak tradycyjne skrzydła w starych kamienicach są częściowo przeszklone. Przez dekoracyjne szybki do ciemnego korytarza wpada naturalne światło. - fot. Piotr Czaja

Kuchnia w stylu tradycyjnym

Bez szaleństw, ale za to z klimatem - taki jest styl tradycyjny, także w kuchni. Tu zresztą sprawdza się najlepiej, bo kreuje ciepłą i przyjazną atmosferę sprzyjającą rodzinnym spotkaniom i wspólnemu gotowaniu. W tradycyjnie urządzonej kuchni powinny się znaleźć drewniane meble, przeszklone fronty szafek, ewentualnie kredens, a także tradycyjne dodatki - zasłony, firany, rośliny.

W tej kuchni do stylu starannie dobrano sprzęt AGD (okap z drewnianą ramą, płytę gazową z dużymi rusztami i pokrętłami) oraz dodatki - relingi, ceramiczne gałki i uchwyty szafek. Swojski klimat podkreślają doniczki z ziołami.

fot. Piotr Czaja

Kuchnia jest dość wąska, dlatego gospodarz zdecydował się na najprostszy układ zabudowy - ciąg roboczy tylko wzdłuż jednej ściany. Przy drugiej stanęła lodówka, okrągły stół oraz pomocniczy stolik. Gospodarz wybrał białe szafki, a fragmenty ścian wykończył płytkami imitującymi cegły (również białymi), które skojarzyły mu się ze starą kuchnią obudowaną kaflami. Jest także kredens, a raczej jego namiastka - nadstawka ustawiona na szafkach.

Fronty szafek kuchennych pomalowano transparentną farbą do drewna, która nadaje mu kolor, ale nie zakrywa rysunku słojów. Takimi samymi frontami obudowano okap. Białe drzwi w ściance obok lodówki, otwierające się na dotyk, prowadzą do spiżarni. - MICHAL PRZEZDZIK-BUCZKOWSKI

Kuchnia w stylu skanydnawskim

Styl skandynawski w urządzaniu wnętrz charakteryzuje się prostotą, umiarkowaniem i funkcjonalnością. Ważną rolę odgrywają tu jasne, neutralne kolory oraz naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Kuchnia urządzona w tym stylu powinna być dobrze przemyślana, pozbawiona wszystkiego co zbędne, sprzyjająca rodzinie i przytulna.

W tej kuchni fronty szafek kuchennych pomalowano transparentną farbą do drewna, która nadaje mu kolor, ale nie zakrywa rysunku słojów. Takimi samymi frontami obudowano okap. Białe drzwi w ściance obok lodówki, otwierające się na dotyk, prowadzą do spiżarni. Z górnych szafek zrezygnowano, dzięki czemu całość wygląda bardzo współcześnie.

fot. Michał Przedzik-Buczkowski

Ważną role w tej skandynawskiej kuchni odgrywa duży, drewniany stół, przy którym może swobodnie zasiąść kilka osób. Stonowaną kolorystykę przełamują barwne dodatki, ale wciąż o prostych i wyważonych formach.

Biała kuchnia w stylu angielskim - Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnie w stylu angielskim łączy w sobie klasyczną elegancję i funkcjonalność. Ważne tu są szczególnie mebel o klasycznych liniach i dodatki. W angielskiej kuchni może się np. pojawić tapeta na ścianie i salonowy żyrandol.

W tej kuchni wprowadzono białe frezowane fronty z gałkami, wiszące witryny, listwy sztukateryjne, fajansowe naczynia - to wszystko nadaje temu wnętrzu klimat dawnych kuchni. Zabudowa została zrobiona na wymiar z pomalowanego na biało dębowego drewna; tylko blat (zabezpieczony olejem) ma naturalny kolor. Do takiej kuchni idealnie pasują płytki ceramiczne; położone na ścianach nad blatem (prostokątne kafelki włoskiej firmy Grazia Ceramiche) i na podłodze (gres).

Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Tradycyjny wystrój, nowoczesne rozwiązania. Wszystkie urządzenia AGD są z firmy Miele. Obok płyty grzejnej zainstalowano grill; nad nimi zamontowano dwa okapy (każdy o szerokości 50 cm), podłączone do jednego komina. Szafki są wyposażone w systemy cichego domykania, w wysokiej zabudowie znalazły się szafki cargo.

Kuchnia przywodzi na myśl pofabryczne wnętrze - sprawiają to metalowe belki podtrzymujące antresolę, stare lampy przemysłowe (znalezione na Allegro) i instalacja biegnąca po ceglanej ścianie. Chłód tych industrialnych elementów ocieplają dębowe fronty szafek, blaty i półki. Część roboczą kuchni ze zlewozmywakiem zasłania podwyższony barek, który służy Dorocie również jako stół. - MICHAL MUTOR

Kuchnia w stylu loftowym

Styl loftowy to coś dla wielbicieli industrialnych przestrzeni. Przede wszystkim pasuje do dużych otwartych przestrzeni z dużymi oknami. Lubi surowe materiały i fabryczne nawiązania. Nie przeszkadza mu nieotynkowana ściana i surowy beton na podłodze.

Ta kuchnia przywodzi na myśl właśnie pofabryczne wnętrze - sprawiają to metalowe belki, stare lampy przemysłowe i instalacja biegnąca po ceglanej ścianie. Chłód tych industrialnych elementów ocieplają dębowe fronty szafek, blaty i półki. Część roboczą kuchni ze zlewozmywakiem zasłania podwyższony barek, który służy również jako stół.

Fot. Michał Mutor

Aby nie ograniczać przestrzeni kuchnia nie została oddzielona od kąta wypoczynkowego żadnymi przegrodami. Żeby jednak jakoś zaznaczyć przejście zaaranżowano je w różnych stylach. W części salonowej panuje bardzo kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej  industrialny chłód.

W kuchni gospodyni postawiła nie tylko na wygodę, ale i na dekoracyjność. Hiszpańskie płytki znalazła w sklepie Cermag, rzeźbioną półkę zawieszoną pod okapem - w TK Maxx. Górne szafki są z IKEA, dolne (wraz z barkiem) to projekt Izy. - fot. Igor Dziedzicki

Kuchnia w stylu prowansalskim

Styl prowansalski wyróżnia naturalność, zamiłowanie do stylizowanych mebli, często sztucznie postarzanych oraz jasnych barw.

W tej kuchni gospodyni postawiła nie tylko na wygodę, ale i na dekoracyjność. Hiszpańskie płytki znalazła w sklepie Cermag, rzeźbioną półkę zawieszoną pod okapem - w TK Maxx. Górne szafki są z IKEA, dolne (wraz z barkiem) to projekt Izy.

fot. Igor Dziedzicki

Do blatów imitujących kamień (z płyty laminowanej) nawiązują kamienne lampy nad półwyspem (sklep udekorujdom.pl). Rozkładany stół z szufladami został przemalowany; ma też nowy blat, na którym projektantka namalowała brązową obwódkę. Lampa nad stołem i krzesła są z IKEA.

Neutralna zabudowa kuchenna z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF nie konkuruje z dekoracyjnymi płytkami na podłodze (firmy Vives). Ich 'trójwymiarowy' wzór nawiązuje do designu lat sześćdziesiątych. - fot. Michał Mutor

Kuchnia w stylu retro

Retro klimat budują akcesoria i meble stylizowane na lata 50. i 60. Powinny one mieć zaokrąglone formy, przygaszoną kolorystykę i charakterystyczne dla tamtych czasów wzory. Warto tez poszukać na targach staroci, a nawet na własnych strychach oryginalnych przedmiotów z epoki.

Tutaj retro stylizacja jest poprowadzona w bardzo nienachalny sposób. Neutralna zabudowa kuchenna z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF nie konkuruje z dekoracyjnymi  płytkami na podłodze (firmy Vives). Ich "trójwymiarowy" wzór nawiązuje do designu lat sześćdziesiątych.

fot. Michał Mutor

Kąt jadalny w kuchni. Krzesła z lat sześćdziesiątych wraz ze starszym o cztery dekady stołem tworzą spójną stylowo całość. Na ścianach - obraz Mariusza Sobocińskiego oraz plakat filmowy autorstwa Jana Młodożeńca.

Nowoczesna kuchnia - Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny wyróżniają prostota, minimalizm i funkcjonalność rozwiązań. Nie ma tu miejsca na stylizację. Muszą za to się pojawić nowoczesne materiały, jak aluminium czy tworzywo sztuczne. Żeby nieco złagodzić chłodny wyraz nowoczesnych stylizacji stosuje się drewniane elementy.

W tej kuchni białe fronty to znakomita para dla drewna. Projektant wybrał laminat o wzorze bardzo ostatnio popularnego orzecha, gatunku o wyrazistym, dekoracyjnym usłojeniu. Laminowana jest podłoga oraz blat i bok jednej z szafek (płyta MDF). Podobne materiały zostały użyte w salonie, dzięki czemu cała otwarta strefa dzienna wygląda bardzo spójnie.

Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Zabudowa została zrobiona na zamówienie z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk. Na wymiar wykonano także blaty (w części roboczej - z czarnego granitu). Białe są również ściany, dzięki czemu zabudowa wtapia się w tło - to ważne w kuchni połączonej z salonem. Nad blatem roboczym zamontowano tafle hartowanego szkła.

STYL WIEJSKI. Lambrekiny i zazdrostki są wystarczającą ozdobą okna. Szczelne zasłony, które izolują od otoczenia, to typowo miejski wynalazek. Każde krzesło z innej bajki, a w tle - malowany na biało kredens. Im większa różnorodność, tym autentyczniejszy wystrój. - Fot. Rafał Lipski

Kuchnia w stylu wiejskim

Styl wiejski to hołd dla tradycji i naturalności. Nie może w takiej kuchni zabraknąć drewnianych mebli, wyrobów rzemieślniczych, a  nawet ludowych odniesień. Urządzając wnętrze w tym stylu warto sięgnąć po stylizowane sprzęty AGD, które lepiej wpiszą się w klimat wiejskiej kuchni.

Lambrekiny i zazdrostki są wystarczającą ozdobą okna. Szczelne zasłony, które izolują od otoczenia, to typowo miejski wynalazek. Każde krzesło z innej bajki, a w tle - malowany na biało kredens. Im większa różnorodność, tym autentyczniejszy wystrój.

Fot. Rafał Lipski

Odkryte belki stropowe, postarzane kafelki ceramiczne i cegły to kolejne atrybuty podkreślające klimat domu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Kuchnie z wysoką zabudową
Dodatki do kuchni w stylu retro
Kuchnia z miejscem do spożywania posiłków - pomysłowe aranżacje

Skomentuj:

Biała kuchnia w 8 najmodniejszych stylach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej