Kuchnia z wyspą na 6 sposobów - nowoczesna czy klasyczna?
Kuchnia z wyspą to bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyspa kuchenna dostarcza dodatkowego miejsca roboczego, poza tym stanowi umowną granicę miedzy kuchnią a pokojem dziennym. Wybraliśmy sześć aranżacji kuchni z wyspą w roli głównej.
Kuchnia z wyspą w angielskim stylu
Co powiecie na kuchnię z wyspą w stylu angielskim? Styl ten jest mocno osadzony w tradycji. Dominują w nim meble o klasycznych liniach i liczne tkaniny we wnętrzu. W tej kuchni udało się zrealizować te założenia. W samym sercu dużego pomieszczenia stoi wyspa kuchenna pokaźnych rozmiarów. Pełni ona zarówno funkcje robocze, jak i zastępuje stół. Przy blacie zostały ustawione trzy stołki barowe z oparciami utrzymane w stylu całej aranżacji. Dla poprawienia komfortu na siedziskach położono miękkie poduszki, które zostały przywiązane tasiemkami do krzesła, aby zapobiec ich przesuwaniu. Poszewki na poduszki zostały wykonane z materiału w biało- czerwoną kratkę - podobnie, jak ściereczki kuchenne. Powtarzanie tego samego wzoru i koloru w kilku miejscach we wnętrzu sprawia, że aranżacja wygląda na bardziej spójną. W tej kuchni dodatkową ciekawostką jest płytka półka pod sufitem (nad drzwiami wejściowymi), na której znalazła swoje miejsce kolekcja pluszowych zabawek. Ta intrygująca dekoracja nie musi mieć nic wspólnego z obecnością w domu małych dzieci - możemy w ten sposób wyeksponować własne pamiątki z dzieciństwa.
Fot. Sylwester Rejmer
Wyspę w tej kuchni wykonano dokładnie z tych samych materiałów, co pozostałe meble w pomieszczeniu - ma jasne fronty i korpus oraz ciemny blat. Dodatkowo blat roboczy na wyspie został wysunięty w taki sposób, aby można było przy nim swobodnie spożywać posiłki - to dobra opcja na szybkie śniadania z rodziną. Poza tym miejsce do siedzenia w kuchni przyda się też, kiedy przyjdzie z wizytą ktoś znajomy, a my akurat mamy do wykonania pilne prace w kuchni. Przy wyspie kuchennej mogą też usiąść dzieci z zeszytami i książkami szkolnymi, a my między jednym a drugim zadaniem w kuchni sprawdzimy, czy poprawnie odrabiają prace domowe.
Nowoczesna kuchnia z wyspą z betonu
Prezentowana kuchnia z wyspą w bloku została urządzona w stylu industrialnym. Żeby podkreślić surowy styl wnętrza, postanowiono zbudować wyspę kuchenną z betonu. Niestety, okazało się, że wykonanie wyspy kuchennej z betonowych płyt jest zbyt skomplikowane oraz drogie. Zdecydowano się na rozwiązanie tańsze, wyglądem w niczym nie odbiegające od pierwotnego. Konstrukcję wyspy wykonano z płyt MDF, które następnie pokryto masą dekoracyjną imitująca beton. Uzyskany efekt robi wrażenie, na jakim zależało właścicielom mieszkania - tylko osobą związana z branżą budowlaną jest w stanie stwierdzić, że obudowa wyspy kuchennej nie jest betonowym monolitem. Cieniowana szarość betonu pięknie komponuje się z drewnem na podłodze oraz kolorem ścian i mebli kuchennych. Dodatkowym atutem tej aranżacji kuchennej jest symetryczna zabudowa meblowa - a, jak wiadomo, wszystko, co symetryczne, jest bardziej atrakcyjne dla oka.
fot. Bautech Futura
Ciekawym urozmaiceniem betonowej płaszczyzny wyspy kuchennej jest mapa świata umieszczona na frontowej, wyeksponowanej ściance. Ten subtelny, dekoracyjny element wzbogaca utrzymaną w tonacji betonowej szarości kuchnię. Tak powstała wyspa kuchenna oddziela kuchnię od salonu, jednocześnie łącząc obie przestrzenie w spójną całość. Piekarnik został umieszczony pod płytą grzewczą, dzięki czemu całą strefę gotowania i pieczenia mamy zlokalizowaną w obrębie wyspy kuchennej. To bardzo wygodne rozwiązanie - gorące naczynia, które zdejmujemy z płyty lub wyjmujemy z piekarnika, możemy od razu odstawić na blat, a tam przełożyć przygotowane jedzenie na stojące obok talerze - bez konieczności chodzenia po kuchni, ani nawet odwracania się. Dzięki umieszczeniu płyty grzewczej na wyspie kuchennej możemy w trakcie gotowania pilnować dzieci bawiących się w pokoju dziennym lub prowadzić rozmowę z kimś siedzącym na kanapie.
fot. Bautech Futura
Kuchnia z wyspą pod skosem
Otwarte mieszkanie na poddaszu to trudna przestrzeń do aranżacji. Wydzielając część kuchenną właściciele postanowili działać niestandardowo. Wprowadzili wyspę kuchenną i ustawili ją pod kątem. Czy tak usytuowana nie wprowadza do aranżacji chaosu? Wręcz przeciwnie - współgra z pozostałymi płaszczyznami, które tworzą w tym mieszkaniu nietuzinkową, geometryczną kompozycję. Na wyspie umieszczono płytę grzewczą, a nad nią okap wyspowy. Płyta ma kolor biały, więc jest niemal niewidoczna na pierwszy rzut oka. Z kolei okap ma formę masywnej tuby wykonanej z polerowanego metalu, która wydaje się górować nad zabudową meblową kuchni. To celowy zabieg - jedno z podstawowych urządzeń kuchennych zostało w ten sposób podniesione niemal do rangi dekoracji. Taki okap podkreśla nieco industrialny charakter aranżacji i dobrze współgra z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.
fot. Sylwester Rejmer
Wyspa kuchenna również i w tym mieszkaniu jest miejscem spożywania posiłków, dlatego znajdują się wokół niej krzesła barowe. Nietypowe ustawienie wyspy mogłoby się wydawać "agresywne" w stosunku do pozostałych elementów aranżacji, gdyby nie jej biały kolor powielony na ścianach i pozostałych meblach. Całość wygląda lekko i świeżo, a pomarańczowe akcenty dodają wnętrzu energii. Na pierwszy rzut oka to poddasze wygląda jakby zostało stworzone z połączenia dwóch plam kolorystycznych - brązowej, na którą składa się drewniana podłoga oraz ściana pokryta cegłami, oraz białej - w postaci skosów, sufitu oraz mebli.
Kuchnia z wyspą obudowaną drewnem
W tym mieszkaniu kuchnię i jadalnię oddziela długa, prostokątna wyspa kuchenna. Od strony jadalni została ona obudowana dębowymi deskami (krakowskiej firmy Grodex) - takimi samymi, jakie znalazły się na podłodze w całym mieszkaniu. Dzięki temu zabiegowi obydwie strefy płynnie łączą się ze sobą, a kuchnia nie dominuje nad całym pomieszczeniem. Duża ilość szafek kuchennych mogłaby przytłoczyć aranżację - szczególnie, gdy zabudowa meblowa wypełnia przestrzeń do samego sufitu. W tym mieszkaniu sprytnie temu zaradzono - wyspa od strony jadalni wygląda trochę jak część podłogi ("zlewa" się z nią), a pozbawione uchwytów meblowych szafki na ścianie w głębi tylko nieznacznie odróżniają się od ściany obok - to zasługa białego koloru na obydwu płaszczyznach. Właściciele tego mieszkania postawili w kuchni na zabawny akcent dekoracyjny - szkło na ścianie nad blatem roboczym z motywem kolorowych ryb - dzięki temu można odnieść wrażenie, że w meble kuchenne zostało wbudowane ogromne akwarium.
fot. Michał Skorupski
Kuchnia z wyspą nie obędzie się bez specjalnego oświetlenia - jedna lampa wisząca centralnie w pomieszczeniu to zdecydowanie za mało. Kuchenną wyspę w tym mieszkaniu oświetlają trzy lampy Falling Star marki Tobias Grau. Blat z czarnego granitu mocno kontrastuje z białymi szafkami - podobny zabieg zastosowano w przejściu między jadalnią a strefą wypoczynkową, gdzie pomalowano na czarny kolor masywną drewnianą framugę. Wyspa został dobrze wykorzystana - jest w niej dużo miejsca do przechowywania, zmywarka, zlewozmywak oraz długi blat roboczy. Wszystkie te udogodnienia powodują, że osoba krzątająca się w kuchni może utrzymywać kontakt z członkami rodziny lub gośćmi przy stole. Warto zwrócić w tej aranżacji uwagę na zlew w podwieszanej formie - gdyby nie bateria powyżej, byłby ledwo zauważalny.
fot. Michał Skorupski
Kuchnia z wyspą w biało-czarnej kolorystyce
Ta kuchnia z wyspą została urządzona w nowoczesnym stylu, co podkreślono ograniczoną paletą barw oraz materiałami wysokiej jakości. W wąską kolorystykę wpisuje się również wyspa kuchenna, która oddziela aneks od salonu. Blaty są czarne, natomiast korpusy i fronty szafek oraz wyspy białe. Biały jest także okap nad wyspą - dzięki temu nie tylko idealnie pasuje do pozostałych elementów w kuchni, biel sprawia również, że okap jest mniej widoczny, a takie było założenie projektowe - aby żaden z detali nie wychodził na plan pierwszy. Jedyny mocniejszy środek wyrazu w tej kuchni z wyspą to kontrast pomiędzy blatem roboczym i ścianą z oknem a zabudową meblową. Na podłodze zastosowano płyty gresowe w beżowym kolorze, ale równie dobrze wyglądałby tutaj kolor jasnoszary. Aneks kuchenny oświetlają punkty w suficie oraz okap - światło płynące z niego od spodu wystarcza do oświetlenia blatu roboczego na całej wyspie.
fot. Sylwester Rejmer
Kuchnia z wyspą daje większe możliwości w zakresie rozmieszczenia sprzętów. W tej kuchni płytę grzewczą (oraz zlewozmywak) zlokalizowano właśnie na wyspie- dobrane kolorem do blatu, by nie tworzyć z nim niepotrzebnego kontrastu. W szafkach pod blatem znalazło się dużo miejsca do przechowywania, a z boku włączniki światła - to wygodna opcja, dzięki której możemy sterować światłem w trakcie zmywania lub gotowania, bez konieczności podchodzenia do położonej dalej ściany. W kuchni z wyspą to zwykle wyspa stanowi granicę między aneksem a strefą wypoczynkową - tutaj tę granicę przesunięto przy pomocy płytek podłogowych. Gdybyśmy z kolei chcieli, aby część kuchenna miała mniej roboczy charakter, możemy całą podłogę (w kuchni i salonie) wyłożyć panelami.
Mała kuchnia z wyspą
Mała kuchnia z wyspą - czy to w ogóle możliwe? Jeśli mamy do czynienia z oddzielnym pomieszczeniem, już na pierwszy rzut oka będzie widać, że nie wystarczy miejsca na wyspę. Ale jeśli nasza kuchnia to aneks w pokoju dziennym, warto postarać się o wygospodarowanie na nią miejsca. Aby zoptymalizować przestrzeń, możemy stworzyć w obrębie wyspy kuchennej miejsce do spożywania posiłków. W tym celu należy zaprojektować przedłużenie blatu roboczego na wyspie, które przejmie funkcje stołu. Przy takim blacie możemy ustawić taborety lub wygodne tapicerowane krzesła - w zależności od tego, jak dużo miejsca możemy na nie przeznaczyć.
Projekt i fot.: JT Grupa
Mała kuchnia - co zamiast wyspy?
Niewielki metraż w zamkniętym pomieszczeniu wyklucza umieszczenie wyspy kuchennej, ale istnieje opcja, która może posłużyć za alternatywę dla niej. Mowa o barku kuchennym - niewielkim meblu z blatem roboczym na górze i półkami/szufladami pod spodem. Barek ma niewielkie rozmiary, więc świetnie zastąpi wyspę kuchenną, a jeśli kupimy model na kółkach, dodatkowo będziemy mogli przesuwać go z miejsca na miejsce w zależności od potrzeby. Nie zastąpi on, co prawda, stołu i krzeseł, ale w małej kuchni lepsze to niż nic.
Barek kuchenny - mniejsza wersja
Fot. Ikea
Barek kuchenny - większa wersja
Fot. Ikea
Skomentuj:
Kuchnia z wyspą na 6 sposobów - nowoczesna czy klasyczna?