Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne

opracowanie Iwona Szczepaniak
Nadbudowa domu wymaga przedłużenia ścian nośnych. Zewnętrzne po wymurowaniu trzeba będzie jeszcze ocieplić - Fot. Leszek Kopacz

Nadbudowując dom i przebudowując dach trzeba nadmurować ściany kolankowe i szczytowe. Jak wybierać odpowiednie materiały? O czym należy pamiętać podczas prac?

Niezależnie od sposobu przebudowy dachu, trzeba nadmurować ściany zewnętrzne - kolankowe i szczytowe. Najlepiej do wykonania ścian byłoby użyć takiego samego materiału, z jakiego wybudowano dom, ale nie zawsze jest to możliwe. Najczęściej jednak stosowana jest technologia murowana.

Jak wybierać materiały?

Wybierając bloczki lub pustaki, warto się kierować ich parametrami cieplnymi (współczynnikiem przewodzenia ciepła ) i łatwością stosowania (na przykład dzięki dużym wymiarom elementów, wyprofilowaniu ich krawędzi na pióro-wpust i prostą obróbką, prace postępują szybciej). Do wykonania nadproży warto używać elementów prefabrykowanych, które pozwalają na ograniczenie prac mokrych, wymagających przerw technologicznych. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia istniejącej konstrukcji dodatkową kondygnacją, najkorzystniej jest wybierać jak najlżejsze materiały. Należy również pamiętać o dostosowaniu grubości nadmurowanych ścian do istniejących(a jeśli stare są zimne, nadbudowa jest dobrą okazją do ich ocieplenia).

O czym pamiętać murując ściany kolankowe?

Murując ściany kolankowe, trzeba pamiętać, że zostanie na nich oparta więźba dachowa. Wymagają one odpowiedniego wzmocnienia słupkami żelbetowymi (lub przynajmniej stalowymi kotwami), zamocowanymi w wieńcu stropowym i połączenia ich wieńcem dachowym. Jeśli nie ma wieńca, to należy go wylać, a na ścianach kolankowych wykonać dodatkowy wieniec pod murłatę. Jeżeli ściany kolankowe wymurowano bez połączenia ze stropem, można je jeszcze uratować przez wykonanie stalowych odciągów łączących murłatę (drewnianą belkę ułożoną na wieńcu dachowym) ze stropem.

Zobacz także:

Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu>>

Nadbudowa domu - cz. 2: projekt budowlany>>

Nadbudowa domu - cz.1: warunki>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Projekt poddasza - na co zwrócić uwagę?
Nadbudowa domu - cz. 3: nośność stropu
Budynek wielorodzinny – kompleksowe podejście do projektowania i realizacji

Skomentuj:

Nadbudowa domu - cz. 4: ściany zewnętrzne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej